خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

هنر اسلامی از نگاه آیت‌الله خامنه‌ای

اسلامی بودن بعضی از کارهای هنری به محتوای آن بستگی دارد، مثل قصه و نمایشنامه برای یک قصه، با یک مقاله اسلامی چه تعریفی ارائه می‌کنید؟ اینکه معیارهای اسلامی یا مفاهیم اسلامی را درست بیان کند. اگر هم مسائل، مذهبی به معنای خاص آن، نیست بلکه اجتماعی یا سیاسی و امثال آنهاست، در آنها هم نباید با اصول اسلامی مغایرتی وجود داشته باشد.

فرش ایرانی؛ دستمایه آثار عکاسی جلال سپهر

جلال سپر متولد ۱۳۴۷ است و از سال ۱۳۷۲ تا کنون به صورت جدی به عکاسی اشتغال داشته است. جلال سپهر نمایشگاه‌های زیادی را در ایران و جهان برگزار نموده است، و به نظر می‌رسد او دغدغه عکاسی هنری را با جدیت پیگیری می‌کند.

هنر اسلامی و پیام روحانی آن

هنر اسلامی، هنر تمدن بر مبنای مذهب اسلامی است. علاوه بر این، نه تنها مربوط به منطقه یا گروه خاصی نیست، بلکه ترکیبی از تمدن ها و شرایط تاریخی مختلفی است که تحت عنوان دیدگاه اسلامی توصیف شده اند.

نگاهی به آثار هنرمندِ فلسطینی «دانا آوارتانی، Dana Awartani»

دانا آوارتانی هنرمند سعودی – فلسطینی است، او در جده زندگی می‌کند و در حوزه هنرهای تجسمی، گرافیک، اینستالیشن، ویدیوآرت، ویدیو چیدمان فعالیت می‌کند. دانا علاقه‌مند به احیای هنر سنتی اسلامی در ترکیب با هنر جدید است تا آن را به شکلی که در دنیای مدرن امروز زندگی می‌کنیم به ارمغان بیاورد.

رنگ در عرفان و هنر اسلامی

پژوهش‌های نظری پیرامون فلسفه و حکمت هنر اسلامی، با چالش‌های بزرگی همراه است. فیلسوفان مسلمان مقوله مستقلی در باب فلسفه هنر به نحوی که از فلاسفه یونان باستان یا فلسفه معاصر غرب سراغ داریم، طرح نکره‌اند.

مقدمه‌ای بر هنر اسلامی

هنرمندان اسلامی خلاقیتشان را در جهت زنده کردن باورهای درونی خویش و ایجاد مجموعه‌ای از تجسمات و آثار هنری منحصر به فرد سوق دادند.

نماد پردازی در هنر اسلام

هنر اسلام دارای گنجینه عظیمی از معانی عمیق عرفانی و حكمت الهی است زیرا این هنر ریشه در بنیان‌های ژرف تفكری معنوی و الهی دارد.

مکاشفه و تماشا؛ گفت و گویی با ابراهیم سلیمانی، پیشکسوت عکاسی

ارمغان حرفه‌ی عکاسی در زندگی من تغییر نگاهم بوده به پیرامون خودم، به جامعه، به طبیعت، به انسان، به آفرینش و به هر آنچه که با چشم می‌توان دید و تا حدودی می‌توانم بگویم از نگاه ساده و غریزی انسان و حتی نگاه تخصصی به یک نگاه محض و یک نگاه جستجو گر و نگاه به سمت نوعی بصیرت حرکت کرده است.

پروژه واقعیت مجازی کربلا و نسبت آن با هنر جدید

اطلاق کلمه هنر به رویدادی که داعیه هنری ندارد را نه مولفین و خالقان آن که شاید مخاطبین و منتقدان به آن رویداد نسبت می‌دهند، پروژه «واقعیت مجازی کربلا» یا VR Karbala را می‌توان در قالب هنر جدید بررسی کرد.

خانه | تماس | درباره ما |