خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / خوشنويسي و هنرهاي وابسته / گفتگو

مصاحبه با مدرس انجمن خوشنویسان

وی فعالیت‌های هنری خویش را از دوران جوانی و در کارگاه کاشیکاری معرق پدر آغاز کرد. از سال 1377 در محضر هنرمند جاودان، مرحوم استاد حسین اخضر تهرانی به فراگیری خط ثلث پرداخت. او در حال حاضر ریاست انجمن خوشنویسان قم را عهده‌دار است.

حال و احوال این روزهای خط شکسته‌‎نستعلیق

حسن اعرابی از فعالان حوزۀ خوشنویسی و مدرس خط شکسته‌نستعلیق است. او که فوق دیپلم رشتۀ متالوژی دارد، از سال 82 تا 86 ریاست انجمن خوشنویسان قم را دارا بود. با او دربارۀ حال و احوال این روزهای خط شکسته‎نستعلیق گفت‌وگویی کردیم.

«پرنده» نمادی قدسی از فرهنگ اسلامی ایران است

پرنده در فرهنگ ایرانی جایگاهی ویژه دارد. تمامی ما با جلدهای گل و مرغ دوره قاجار و زندیه و نقوش نگاشته شده بر آن آشنایی داریم. بسیاری از ما نقوش حک شده بر طلسم‌ها را دیده‌ایم. این شیوه برخورد بصری در تلفیق تصویر و نوشتار در گذشته بومی و فولکلور ایرانی ریشه دوانده است.

جست‌وجوگری در هنر

آقای رضا شیخ‌محمدی یکی از خوشنویسان شهر قم می‌باشد که در زمینه خوشنویسی از دهه شصت مشغول به تدریس بوده است و آثار مختلفی را نیز در طول فعالیت هنری خود، خلق کرده است. وی در زمینه‌های دیگری چون عکاسی و نویسندگی نیز فعالیت دارد.

آشنایی با یکی از هنرمندان خطاط و گرافیست شهر قم

آقای احمد دیزرانی یکی از هنرمندان خطاط و گرافیست شهر قم می‌باشد وی کارشناسی گرافیک دارد. به شکل تخصصی در زمینه گرافیک آرم و نشانه و تایپوگرافی کار می‌کند و در کنار آن در زمینه طراحی تابلوهای خوش نویسی و نقاشی خط نیز فعالیت دارد.

مصاحبه با هنرمند خوشنویس؛ استاد علیرضا بخشی

استاد علیرضا بخشی یکی از هنرمندان خوشنویس کشورمان می‌باشد که در زمینه خوشنویسی فعالیت‌های مختلفی از جمله،کتابت کامل قرآن کریم، کتابت ترجمه ادعیه، کتابت کتیبه های مساجد و مقابر متبرکه تألیف مقالات متعدد خوشنویسی داشته است.

نستعلیق برای همه ایرانیان

علی شیرازی، از هنرمندان کشورمان است که طی سال‌های اخیر در حراج‌های بزرگ آثار تجسمی جهان خوش درخشیده است.

خوشنویسی و کتابت محتاج حمایت است

خوشنویسی و کتابت از جمله هنرهای اصیلی است که در طی قرون متمادی در زندگی مردم ایران جاری و ساری بود. هنری که فارغ از معنای هنر بودن نوعی امتیاز محسوب می شده.

خوشنویسانی که جهان اسلام را تحت الشعاع کار خود قرار می‌دهند

حجت الاسلام رضا سنگی، که با نام مستعار رضا طاها شهرت دارد، در سال 1351 در ارومیه چشم به جهان گشوده است. وی جوانترین کاتب ایرانی قرآن کریم به شمار می‌رود.

خانه | تماس | درباره ما |