خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آرشیو

خانه / صنايع دستي / آرشیو

طرحهای فرش

طرح ترنج دار از اولين طرح هايي است كه بر روي فرش هاي اين دوره منعكس گرديده است و ما براي آشنايي بيشتر چهار تخته فرش معروف را كه در اين زمان و در اين سبك بافته شده اند انتخاب كرده و آن ها را مورد مطالعه قرار مي دهيم.

شیشه های دوران جدید اسلامی

در آخرین دوره اسلامی، عموماً شیشه از اروپا به کشورهای اسلامی وارد می‌شد. شیشه‌ها در ابتدا از کارگاه شیشه‌گری ونیز و پس از آن از بوهمیان (منطقه‌ای در غرب جمهوری چک) که صادرات خود به کشورهای اسلامی را به سبک اسلامی می‌ساختند، وارد این کشورها می‌شدند.

فرش ترکمن

فرش نامي آشنا در عرصه هنر و صنعت و پديده اي زيبا، با ارزش و منحصر به فرد است كه هر تار و پودش حكايت از درد و رنج‌هاي ديرينه دارد، تار و پودي كه با دست‌هاي هنرمندان قاليباف آشناست.

تعميرات فرش

ممكن است تعيمرهاي جزئي فرش از قبيل شيرازه دوزي،‌ ريشه بافي و عمليات مربوط به صاف كردن كناره هاي فرش را در صورت داشتن سليقه و تجربه و حوصله در منزل انجام داد ولي رفوگري و رفع چروكيدگي فرش به هر كيفيت و مقدار، كاري است كه تنها از عهده رفوگرهاي متخصص بر مي آيد.

حصیر بافی

برای ساخت حصیر برگ فیشی ابتداء برگ درخت خرما را به اندازه دلخواه پر می كند و سپس آن را داخل آب قرار می دهند. آنقدر داخل آب می ماند تا رنگ برگ كه سیر هست مایل زرد شود و یا اینكه جهت تسریع كار برگهای برگ شده را در آب جوش قرار می دهند

خاتم

هنرهای صناعی و سنتی و یکی از متنوع ترین سرزمین های جهان در این حوزه است . دست بافته های سنتی ، آثار فلزی ، آثار سفالی ، آثارچوبی ، آثار کاغذی ، جلد و صحافی و ... .

بررسی صد سال سهم فرش در اقتصاد ایران

در ایران مشکلات ناشی از اقتصاد تک محصولی و تکیه بر درآمدهای نفتی سبب ایجاداقتصادی متاثر از عوامل خارجی بالاخص بازار ناپایدار نفت شده است.با این ویژگی اقتصاد ایران ، می توان به اهمیت و نقش و صادرات غیر نفتی در کشور پی برد.

پیشینه ی فلز و فلزکاری در ایران

فلات ایران و فرهنگ‌های مستقر در آن، با اتکا به مدارک باستان‌شناسی، یکی از نخستین مناطق و جوامعی بود که به فن‌آوری ذوب و استخراج مس دست یافت. پیشینه شناخت و کاربرد فلز در بین جوامع پیش از تاریخ فلات ایران، به دوره ده‌نشینی قدیم بازمی‌گردد.

تعريف و تاريخچه هنر قلمزنی

قلم زني هنر تزئين و ايجاد نقش روي فلز به وسيله انواع قلم ها، با استفاده از چكش است. هنر تزئين فلزات در ايران قدمت سه هزار ساله دارد.

خانه | تماس | درباره ما |