خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگو

خانه / صنايع دستي / گفتگو

گره‌چینی در زندان

گره‌چینی، هنر ایرانی در رده تزئینات هندسی قرار دارد. نظم ساختارهای هندسی‌ای که با نظام مشخصی تکرار می‌شوند؛ بازآفرینی مداوم متشابه، ولی نه همسان. پیشنیۀ این هنر به زمان ایران باستان باز می‌گردد و دوران بلوغ و رشد آن پس اسلام به اوج خود رسید.

گفتگو با یک از هنرمندان عرصه صنایع دستی

خانم اعظم حاج حسینی در زمینه هنرسنتی سرمه دوزی و رودوزی‌های سنتی فعالیت می‌کند. تا به حال با کانون‌ها و فرهنگسراها، سازمان تبلیغات، سازمان میراث فرهنگی و پایگاه‌های بسیج همکاری داشته و همچنین در خصوصی آموزش این هنر مشغول بوده است.

هنر سفال؛ هنر جدید

قم از دیرباز به عنوان یکی از مراکز هنر سفال و لعاب در ایران شناخته می‌شده‌است. استفاده از انواع لعاب خاص و یا اشکال سازه‌ای متفاوت نسبت به دیگر مراکز سفالگری در ایران باعث شده سفالگران قمی به عنوان هنرمندان صاحب سبک در این زمینه شناخته شده و محصولاتشان گاه در سطح جهانی مورد اقبال قرارگیرد.

آشنایی با یکی از مجموعه‌های فعال در زمینه صنایع دستی

صنایع دستی سوشیان با سرپرستی مجید حاتمی با حدود پانزده سال سابقه کار در رشته‌های هنری صنایع دستی در حدود یک سال است که در شهر قم فعالیت می‌کند و محصولات خود را به بازار صنایع دستی ارائه می‌دهد.

هنر مسیری به آسودگی

خانم زهرا عباسی یک از هنرمندان صنایع دستی می‌باشد. بیش از سی و پنج سال است که صنایع دستی را دنبال می‌کند ، وی مسئول انجمن رودوزی‌های سنتی روی پارچه و عضو انجمن کشوری صنایع دستی است که مربوط به فعالان اقتصادی کشور می‌شود.

نسل سوم از هنر کاشی و سفال

استاد حاج محمد کبیری فرزند بزرگ شیخ حسن (فخرالمحصلین) در شهر قم در خانواده‌ای مذهبی روحانی چشم به جهان گشود. از دوران جوانی جذب هنر کاشی سازی شد و در شهر تهران در کارخانه‌های کاشی سازی مشغول به کار شد.

گفتگویی با یکی از هنرمندان آینه کار قمی

آینه‌کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است. این هنر یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به شمار می‌آید.

سفالگری؛ هنری جاودان

ساخت سفال در ایران دارای سابقه‌ای طولانی و درخشان است و با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی کشور که در محل تقاطع تمدن‌های باستانی و در مسیرهای کاروان‌های مهم واقع است، تقریبا در هر بخشی از ایران، در زمان‌های مختلف ساخت سفال اتفاق افتاده است.

سفال؛ از خامی تا پختگی

سفالگری را قدیم‌ترین صنعت دست بشر و با سابقه ترین هنری می‌دانند که می‌توان بشر متمدن را مبدع آن دانست.

خانه | تماس | درباره ما |