خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آرشیو

خانه / شعر و ادبيات / آرشیو

سفرنامه تحفة الحرمین

یوسف نابی (1642 ـ 1713/ 1052 ـ 1124) شاعر برجسته ترک، نویسنده یک اثر سفرنامه ای ارزشمند با عنوان «تحفة الحرمین» در شرح سفر طولانی خود از استانبول به حرمین شریفین است. سفر حجّ وی ـ بر اساس ماده تاریخی که خود او در پایان سفرنامه اش آورده ـ به سال 1679 / 1090 بوده است، اما گویا تدوین نهایی این اثر سه سال بعد؛ یعنی در سال 1682 یا 1683 / 1094 یا 1095 صورت گرفته است.

داستان راستان- ۵ -

((دموستنس )) خطيب و سياستمدار معروف يونان قديم كه با ارسطو در يك سال متولد و در يك سال درگذشته اند، از آغاز رشد و تميز و سالهاى نزديك بلوغ براى ايراد سخنرانى آماده مى شد، ولى نه براى آنكه واعظ و معلم اخلاق خوبى باشد.

داستان راستان- ۹ -

پس از شهادت على عليه السلام و تسلط مطلق معاوية بن ابى سفيان برخلافت اسلامى ، خواه و ناخواه ، برخوردهايى ميان او و ياران صميمى على عليه السلام واقع مى شد. همه كوشش معاويه اين بود تا از آنها اعتراف بگيرد كه از دوستى و پيروى على سودى كه نبرده اند، سهل است همه چيز خود را در اين راه نيز باخته اند.

کلمات قصار عارفان

* نخست فريضه كه خداوند عزّ وجل فريضه كرد بر خلق، شناختن [است]. * توحيد، آن بود كه بنده يگانه گردد به حقيقت يگانگي خداوند خويش. * توحید آن است که بدانی علت همه چیزها صنع اوست و صنع او را علت نیست و هرچه اندر دل تو صورت بندد خدای عزول به خلاف آن است.

داستان راستان- ۲ -

16 علي و عاصم بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ علي عليه السلام بعد از خاتمه جنگ جمل (25) وارد شهر بصره شد. در خلال ايامي كه در بصره بود، روزي به عيادت يكي از يارانش

در باب اخلاص

هر چیز که آن یگانه باشد و چیزی دیگر با او نیامیزد آن را خالص گویند. و خلوص در کلام عرب خروج باشد، و هر که از میان قومی جدا شود گویند.

سفرنامه حاج علیخان اعتماد السلطنه

«ميرزا علي خان اعتماد السلطنه»، فرزند «آقا حسين مراغه اي»، از صاحب منصبان ودرباريان دوره قاجار است.

داستان راستان- ۶ -

79 يك اندرز بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ مردي با اصرار بسيار از رسول اكرم يك جمله به عنوان اندرز خواست . رسول اكرم به او فرمود:((اگر بگويم به كار مي بندي ؟)) بلي

چند گزارش از سفرهای حج از دوره صفوی

سفر زيارتي شيعيان ايران به حرمين شريفين، يكي از ابعاد زندگي ديني ـ اجتماعي آنان در دوره صفوي است. در اين زمينه، موضوعات مختلفي مي تواند مورد بحث قرار گيرد.

خانه | تماس | درباره ما |