مستندساز پرافتخار ایرانی

رحمانی: تنگ نظری مدیران مانع از ارائه تصویر سینمایی از سیره‌ نبوی شده است

پدیدآورنده: به نقل از خبرگزاری اهل‌‏بیت(ع) ـ ابنا 1392 .25 آذر

برنده "جایزه بزرگ روبرتو روسلینی" گفت: اساس سینما می‌تواند به امر به معروف و نهی از منکر بپردازد؛ سینما می‌تواند ابزاری باشد که نصیحت‌ها را نهادینه و درونی جوانان سازد. مخاطبان فیلم‌های دینی صرفاً یک شنونده و بیننده معمولی نیستند، آن‌ها با دیدن فیلم‌های دینی به تفکر واداشته می‌شوند.

«محمود رحمانی» کارگردان و مستند‌ساز بر ضرورت گسترش ساخت فیلم‌های دینی و برگزاری جشنواره‌هایی همانند جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) تأکید کرد و گفت: فیلم‌سازی دینی یکی از راه‌های رسیدن به خداست. فیلم‌سازان وقتی به مسایلی اخلاقی و جنبه الهی و آسمانی انسان پرداخته‌اند کاری دینی انجام داده‌اند. به‌نظر من هیچ محدودیتی برای این شکل از فیلم‌سازی نمی‌توان برشمرد.
این کارگردان که با بیش از ۲۰۰ حضور بین‌المللی و ملی و کسب بیش از ۵۰ جایزه‌ی معتبر ملی و بین‌المللی یکی از پرافتخارترین مستندسازان ایرانی محسوب می‌شود در ادامه افزود: از آن‌جایی‌که سینما به زبان ایجاز و سمبل و گاه با سادگی‌هایی مواجهه است؛ به‌نظر می‌رسد که اساس سینما می‌تواند به امر به معروف و نهی از منکر بپردازد. سینما می‌تواند ابزاری باشد که نصیحت‌ها را نهادینه و درونی جوانان سازد.
برنده جایزه‌ بزرگ و مشهور "روبرتو روسلینی" در کشور ایتالیا با تشویق جوانان به شرکت در جشنواره جایزخ بزرگ پیامبر اعظم(ص) که سیره و زندگی نبی مکرم(ص) را مورد مسابقه قرار داده است، به علاقه‌مندان توصیه کرد: مخاطبان فیلم‌های دینی صرفاً یک شنونده و بیننده معمولی نیستند، آن‌ها با دیدن فیلم‌های دینی به تفکر واداشته می‌شوند؛ بنابراین سازندگان فیلم‌هایی اینگونه هم باید دقت داشته باشند که روش و مسیری برای فیلم ساختن انتخاب کنند که موضوعات قابل تأمل و فکری را به بیننده و شنونده ارایه دهند.
وی ‌که با روابط عمومی جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) گفتگو می کرد در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به شیوه پخش فیلم‌های هالیوودی، ضرورت اشاعه اینگونه آثار را مورد توجه قرار داد و خطاب به برگزارکنندگان جشنواره متذکر شد: از آن‌جا که هالیوود با آن قدرت تاثیرگذاری‌اش می‌تواند بسیاری آثارش را به دورترین نقاط جهان صادر کند، ما چرا نباید با توجه به ظرفیت‌های بالای دینی و هنری ای که داریم این مفاهیم را به گونه‌ای درست انتقال ندهیم؟
وی افزود: البته باید پذیرفت که ما در شروع راه هستیم؛ ولی متأسفانه تنگ نظری مدیران به لحاظ کمی و کیفی، گاهی مانع می‌شود تا ما بتوانیم تصویر خوب و شفافی را از معنای دینی و سیره‌ی نبوی به مخاطب ارایه دهیم. مهم‌ترین راه‌کار هم این است که دیوارها و حصارها را برداریم و اجازه دهیم که تفکرهای متفاوتی وارد این حوزه بشود. اساساً مرزبندی‌ها و خودی و غیرخودی کردن‌ها را از بین ببریم و اجازه بدهیم که دیدگاه‌های متفاوتی در این زمینه کار کنند و تولید اثر داشته باشند.
رحمانی در پایان گفت: باز هم تاکید می‌کنم؛ مهم‌ترین مسئله تولید متکثر است. تولید متکثر باعث می‌شود که خوانش‌های متفاوتی از این منظر به‌وجود بیابد. اجازه بدهیم همین مرز ایران خط قرمز باشد. دیگر این مرز را تنگ‌تر و کوچک‌تر نسازیم تا آنانی که زیر این پرچم هویت ایرانی و اسلامی هستند بتوانند در این زمینه سخن بگویند.

شایان ذکر است؛ نخستین دوره جشنواره بین امللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد گردید و جوایز ارزنده و بی نظیری به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.

خانه | تماس | درباره ما |