فرج‌اله سلحشور: برای ساخت فیلم درباره پیامبر اکرم(ص) دو مانع بزرگ داریم

1392 .3 دی

متأسفانه جوانان صالح و مذهبی کشور اطلاع و آگاهی‌شان در آن حدی نیست که بتوانند زندگی رسول اکرم (ص) یا بخشی از آن را، یا زندگی صحابه ایشان را به تصویر بکشند؛ و از سوی دیگر صرفاً داشتن اطلاعات نمی‎تواند باعث ساختن یک اثر هنری شود؛ زیرا ساخت آثار هنری برخاسته از احساسات، عواطف و ایمان است. یعنی فیلم دینی خوب از دلی انباشته از دین بر می خیزد.

کارگردان ارزشی سینما و تلویزیون، "کمبود منابع و اطلاعات" و "عدم تربیت فیلمساز دینی" را مهمترین مشکلات بر سر راه ساخت فیلم درباره پیامبر اکرم(ص) دانست و گفت: متاسفانه اطلاع و آگاهی‌ جوانان صالح و فیلمسازان مذهبی کشور در آن نیست که بتوانند زندگی رسول اکرم (ص) یا بخشی از آن و یا حتی زندگی اصحاب ایشان را به تصویر بکشند.

«فرج الله سلحشور» که با روابط عمومی جشنواره «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» گفتگو می کرد درباره کمبود منابع و اطلاعات و راه حل آن توضیح داد: یکی از مشکلات سر راه ساخت چنین آثاری، به طور قطع و یقین کمبود منابع است. بهترین کاری که می‌توانیم برای حل این مشکل انجام دهیم این است که در مرحله اول علماء و محققین داستان‌هایی پیرامون زندگی رسول اکرم(ص) و صحابه‌ ایشان بنویسند. سپس این داستان‌ها را در اختیار فیلم‌سازان قرار بدهند تا آن‌ها آثاری را تولید کنند.
کارگردان سریال یوسف پیامبر(ع) افزود: در مرحله ساخت هم ابتدا باید فیلم‌سازهای مناسب شناسایی شوند؛ سپس بودجه تامین شود، بعد فیلمنامه ها از آن قصه‌ها نوشته شود و کار آغاز گردد. اگر این اتفاق نیفتد امکان ندارد که در این زمینه نتیجه بگیریم.
 
سلحشور سپس به مانع دوم ـ عدم تربیت فیلمساز دینی ـ پرداخت و توضیح داد: وقتی یک عالم دینی درباره موضوعی بحث می‌کند در کنار اطلاعاتی که درباره آن موضوع دارد به آن موضوع "ایمان" هم دارد. به عبارت دیگر، صرفاً داشتن اطلاعات نمی‎تواند باعث ساختن یک اثر هنری شود؛ زیرا ساخت آثار هنری برخاسته از احساسات، عواطف، ایمان، عاست. یعنی فیلم دینی خوب از دلی انباشته از دین بر می خیزد.
 
کارگردان سریال حضرت ایوب(ع) اضافه کرد: این عامل درباره ساخت فیلم با موضوع رسول اکرم (ص) حدت و شدت یشتری به خود می‎گیرد. اما متأسفانه جامعه فیلم‎ساز ما برای ساخت ‎چنین آثاری تربیت نشده‎اند. لذا جشنواره گذاشتن و فراخوان دادن و فیلم‎های ساخته شده را جذب کردن؛ نمی‌تواند آن‌چنان موثر واقع شود. مثل این است که بروید در شوره‌زار گل بکارید.
این کارگردان متعهد تأکید کرد:  اگر جامعه فیلم‌ساز ما استعداد ‌چنین کاری را داشت مطمئن باشید تا به امروز ما باید در زمینه زندگی رسول اکرم(ص) یا یاران‌شان فیلم‌هایی را می‌دیدیم.
 
کارگردان سریال تحسین شده مردان آنجلس درباره آثاری که تاکنون با موضوع اهل بیت(ع) ساخته شده است هم گفت: بتازگی اثری را «آقای مجید مجیدی» درباره پیسامبر اعظم(ص) ساخته‌اند که پخش نشده و نمی‌دانیم چه محتوایی دارد. دیگران هم درباره ائمه(ع) کارهایی ساخته‌اند ولی بیشتر به‌جای این‌که زندگی فلان امام باشد، متأسفانه به اسم زنی که در آن فیلم نقش داشته معروف شده است! یا این‌که در سریالی دیگر به جای آن که درباره زندگی امام(ع) صحبت ‌شود، بیشتر عشق بین چند جوان نمایش داده و برجسته می‌شود.
 سلحشور به ضعف ساختاری فیلم هایی با ژانر تاریخی هم اشاره کرد و گفت: تفاوت کارهای تاریخی و مذهبی که ساخته شده با فیلم هایی با موضوع معاصر این است که تعقیب و گریز در فیلم های امروزی با ماشین است، در آن عصر با اسب بود! بنابراین این‌گونه آثار ملاک ارزیابی ساخت فیلم‌های مذهبی نیست و با این آثار نمی‌توان به این نتیجه رسید که می‌توانیم درباره رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) فیلم بسازیم.
 
فرج الله سلحشور در پایان به برگزارکنندگان اولین دوره جشنواره فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) توصیه کرد: این جشنواره نباید مثل جشنواره‌های گذشته شود. بهترین کار این است که فیلم‌نامه  هااز طرف بانیان جشنواره تهیه شود. وقتی هم که فیلم‌نامه و بودجه تامین شد، هر اهل و نااهلی هوس می‌کند که فیلم‌ساز شود. لذا برای این‌که کار را دست هر کسی ندهید عوامل و فیلم‌سازان شایسته را شناسایی کنید. ما اکنون فیلم‌ساز و نویسنده بچه مسلمان و خوب داریم که اگر قصه و بودجه خوبی به او بدهیم می‌تواند کار خوبی ارایه دهد. با این کارها اگر جشنواره بگذاریم ارزشش را دارد.
 
شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره بین امللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد گردید و جوایز ارزنده و بی نظیری به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.

خانه | تماس | درباره ما |