مستندساز برجسته کشور: فیلمسازان به این جشنواره به چشم یک عمل عبادی نگاه کنند

1392 .5 دی

محمد حسین جعفریان با بیان اینکه هنرهای جدید می توانند ترویج دهنده احادیث و سنن معصومین(ع) گفت: نگرانی برخی از علاقمندان به شرکت در این جشنواره هم پرداخت و تصریح کرد: شاید خیلی‌ها با شنیدن نام این جشنواره تصور کنند که به تصویر کشیدن مفاهیم دینی و مذهبی کار سختی باشد و کمی نگران شوند. اما حقیقت این است که شخصیت و توصیه‌های حضرت رسول اکرم(ص) دقیقاً همان‌هایی است که در زندگی روزمره ما جریان دارد.

مستندساز برجسته کشور با بیان اینکه جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم (ص)  از این جهت مهم است که از هنرهای جدید که آمیخته با تکنولوژی روز هستند استفاده می‌کند، گفت: اغلب فکر می‌کنند که هنرهای جدید نمی‌توانند در خدمت دین، رزش‌ها و اعتقادت دینی مردم باشد؛ اما ما ناچاریم راهی را باز کنیم تا کسانی‌که مایل هستند با استفاده از این ابزارها به دین و ارزش‌های دینی خدمت کنند مانعی نداشته باشند.
«محمدحسین جعفریان» افزود: اگر این کار را نکنیم همیشه معترض باشیم که چرا سینما در سیطره صهیونیست‌ها و یا ارزش‌هایی است که با اعتقادات و آرمان‌های ما مشکل دارند.
وی که با روابط عمومی جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم (ص) گفتگو می کرد در ادامه با اشاره به اینکه بهترین راه این است که علاقه‌مندان به هنرهای جدید را به سمت ارزش‌های دینی سوق دهیم تا آن‌‌ها آثاری با موضوعات و ارزش‌های دینی تولید کنند، افزود:  سینما مردمی‌ترین هنر از هنرهای جدید است؛ لذا باید مورد توجه خاص قرار بگیرد.
 
جعفریان افزود: جشنواره‌هایی مانند این جایزه بزرگ، باعث می‌شوند که هنرهای جدید با ارزش‌ها و اعتقادات دینی ما آشتی کنند. کسانی‌که این عرصه را جدی می‌گیرند و در آن فعالیت می‌کنند به‌نظر میرسد که فرصت مغتنمی را گرامی داشته‌اند.
کارگردان "لعل بدخشان" در ادامه خاطر نشان کرد: امیدوارم که این نوع جشنواره‌ها درعرصه‌های دیگر تکرار شوند و از این راه بتوانیم بخشی از علاقه‌مندان به سینما را به ارزش‌ها و اعتقادات دینی مردم علاقه‌مند سازیم. همان‌گونه که در حوزه ادبیات داستانی رقبای ما فعالیت می‌کنند و ما نیز فعالیت داریم، به همان نسبت هم باید بتوانیم در عرصه سینما با رقبای خود فعالیت کنیم.
 
این شاعر و نویسنده جانباز، جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) را در نوع خود کاری تازه و بدیع خواند و خاطر نشان کرد: انصافاً نمی‌توانیم ده مورد از این جشنواره‌ها بشماریم. متاسفانه جشنواره‌هایی که به این نوع موضوعات پرداخته‌اند بسیار محدود بودند. لذا جشنواره پیامبر اعظم (ص) نوعی تجربه اولیه است. این تجربه می‌تواند برای موارد بعدی درس‌های مهمی را به ما بیاموزد.
 
وی سپس گفت: نه تنها موضوع این دوره جشنواره پیامبر اعظم (ص) مهم است، بلکه می‌تواند در دوره های بعدی مثلاً جشنواره سینمایی کربلا را برگزار کند و تجربیات مفید و ارزنده‌ای را بر جای گذارد.
جعفریان به نگرانی برخی از علاقمندان به شرکت در این جشنواره هم پرداخت و تصریح کرد: شاید خیلی‌ها با شنیدن نام این جشنواره تصور کنند که به تصویر کشیدن مفاهیم دینی و مذهبی کار سختی باشد و کمی نگران شوند. اما حقیقت این است که شخصیت و توصیه‌های حضرت رسول اکرم(ص) دقیقاً همان‌هایی است که در زندگی روزمره ما جریان دارد.
 
وی مثال زد: یعنی اگر دوربین بتواند پاکی و نظافت و بهداشت فردی و جمعی را در زندگی ما را به تصویر بکشد دقیقاً یکی از خصیصه‌های مهم پیامبر(ص) را به تصویر کشیده است. ایشان توانستند مسئله‌ای را که در زمان عرب جاهلیت نوعی معضل بودرا با رفتار و گفتار به مردم آموزش داده و آن‌را حل نمایند. به‌همین ساردگی می توان این آموزه مهم را به تصویر کشید.
 
 جعفریان خاطر نشان کرد: با ساده‌ترین تصاویر می‌توان آثاری ساخت که جنبه‌های مهمی از زندگی حضرت رسول(ص) را به نمایش درآورد. تمامی روایات و سنت‌هایی که از پیامبر(ص) به جا مانده است به همین سادگی می‌توان به تصویر کشید. حتی می‌توان رفتارهایی را که پیامبر نفی کرده است را به تصویر کشید. توصیه‌هایی را می‌توان به تصویر کشید که پیامبر امت خود را از آنها نهی کرده است.
 
 وی در پایان عنوان کرد:داستان کوتاه یا فیلم کوتاه می‌تواند مفری پیدا کند که به موضوع جشنواره پیامبر اعظم (ص) نزدیک شود. امیدوارم در فرصتی که هست فیلم‌سازانی که حتی قصد شرکت در این جشنواره را ندارند به چشم یک عمل عبادی به این کار نگاه کنند. مسلماً وقتی از پیامبر دفاع شود و حقایقی درباره ایشان گفته شود، این عمل خود نوعی عبادت است. عرصه هنرهای جدید می‌تواند مبشر و ترویج دهنده احادیث و سنت پیامبر باشد.
 
شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد گردید و جوایز ارزنده و بی نظیری به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.

خانه | تماس | درباره ما |