جایزه بزرگ پیامبراعظم(ص)

رسول صدرعاملی: جشنواره‌ پیامبر اعظم(ص) با دل و روح انسان‏ها سر و کار دارد

پدیدآورنده: به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا 1392 .29 بهمن

من حدود دو ‌ماه پیش در جشنواره مذهبی ایتالیا شرکت داشتم؛ جشنواره‌ای که واتیکان برگزار می‌کند و حامی آن است. فضایی در این جشنواره ‌وجود داشت که فکر می‌کردم چقدر جای این‌گونه جشنواره‌ها در کشور ما خالی است. مثلاً همه‌ آن‌هایی که آثار دینی کار می‌کنند با هر عقیده‌ای و از هر دینی، فیلم‌های‌شان را به این جشنواره ارسال می‌کنند و جشنواره فضای مناسبی را برای گفت‌وگو و نقد و اظهارنظر ایجاد کرده بود

کارگردان صاحب سبک سینمای ایران گفت: جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در واقع زمینه‌ای است که با دل و روح و روان آدم مرتبط است. و کسانی می‎توانند به این موضوع بپردازند که با تمام وجودشان از آن درک درست و صحیحی داشته باشند.

«رسول صدرعاملی» اهمیت ابعاد مختلف این جشنواره و تأثیری که می‌تواند بر ابعاد وجودی زندگی انسان داشته باشد را مد نظر قرار داد و افزود: به‌نظرم کسانی‌که می‌خواهند در این جشنواره فعالیت کنند با توجه به عقایدشان، به باورهای‌شان، به کارنامه‌شان و با توجه به تلاش‌هایی که در این زمینه کرده‌اند، یا دوست داشته‌اند بکنند، خودشان باید پیش‌قدم شوند، و جشنواره نباید خیلی تاکید کند که هرکسی بیاید در این زمینه فیلم بسازد. این زمینه در واقع زمینه‌ای است که با دل و روح و روان آدم مرتبط است. و کسانی می‎توانند به این موضوع بپردازند که با تمام وجودشان از آن درک درست و صحیحی داشته باشند.از موضوع جشنواره و اهمیت آن گرفته تا انتشار و تبلیغ و بیان احساسات‌شان. در این‌صورت است که ما می‌توانیم فیلم خوب ببینیم.

کاگردان فیلم ماندگار گل‌های داوودی در ادامه افزود: اما این‌که جشنواره بتواند زمینه مناسبی فراهم کند تا آثار این‌گونه فیلم‌سازان یا هنرمندان دیده شود و در موردش صحبت شود می‌تواند سود آفرین باشد برای سازندگان آن. باید فضای گفت‌وگو و فضای تفاهم به‌وجود بیاید.

کارگردن فیلم تحسین شده من ترانه 15 سال دارم که در گفت‌و‌گو با روابط عمومی جشنواره پیامبر اعظم(ص) می کرد ادامه داد: من حدود دو ‌ماه پیش در جشنواره مذهبی ایتالیا شرکت داشتم؛ جشنواره‌ای که واتیکان برگزار می‌کند و حامی آن است. فضایی در این جشنواره ‌وجود داشت که فکر می‌کردم چقدر جای این‌گونه جشنواره‌ها در کشور ما خالی است. مثلاً همه‌ آن‌هایی که آثار دینی کار می‌کنند با هر عقیده‌ای و از هر دینی، فیلم‌های‌شان را به این جشنواره ارسال می‌کنند و جشنواره فضای مناسبی را برای گفت‌وگو و نقد و اظهارنظر ایجاد کرده بود. جالب است که هربار که فیلم‌هایی از ایرانیان در این جشنواره شرکت داده می‌شود در بین سایر ادیان توانسته بهترین مقام را کسب کند.

صدرعاملی تأکید کرد: منظورم این است که جشنواره باید به شکل درستی برگزار گردد و شکل درستش هم این است که این جشنواره بدون این‌که خود را بخواهد به فیلم‌ساز یا هنرمند تحمیل کند، بلکه فضای عرضه آثار آن‌ها را به‌وجود بیاورد.

وی در پایان به سینماگران توصیه کرد: هنرمندان باید خودشان فیلم بسازند و احساس کنند که وقتی فیلم ساخته می‌شود توسط این جشنواره یا چنین جشنواره‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد. پرداختن به اهل بیت، پرداختن به پیامبر، به‌طورکلی پرداختن به آن‌چه باورها و اعتقادات و دین این مردم است یک نوع درک و بینش حسی و روحی روانی می‌خواهد. جوری تربیت لازم دارد که از قبل باید اتفاق افتاده باشد. شما نمی‌توانید کسی را که قبلاً آمادگی این کار را ندارد بخواهید وادارش کنید که در این زمینه فیلم بسازد. ولی می‌شود از آن‌هایی که در این زمینه کار و تلاش می‌کنند مراقبت کرد و احساس کنند که تلاش‌شان مورد توجه قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره بین امللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد گردید و جوایز ارزنده و بی نظیری به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.
برای اطلاعات بیشتر و ارتباط با مدیران جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) به سایت جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) مراجعه فرمایید: www.islamicartz.com/festival
و یا از راه‏های زیر اقدام نمایید:
تلفن: 32131250 ـ 025 (ساعت تماس از 9 صبح تا 19، غیر از روزهای تعطیل)
فاکس: 32131250 ـ 025
شماره ارسال پیامک: 30006954
ایمیل (در سرویس یاهو): prophet.prize@yahoo.com
ایمیل (در سرویس گوگل):prophet.prize@gmail.com

خانه | تماس | درباره ما |