مهدی فخیم‌زاده: برگزاری جشنواره‌ای مانند جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ع) واقعاً کار مشکلی است

1392 .10 اسفند

کارگردان محبوب سینما و تلویزیون گفت: در جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) با نام بزرگی و شخصیت محترمی همچون رسول‌الله(ص) روبه‌رو هستیم. و این کار ما را سخت‌تر می‌کند؛ بنابراین توصیه من فقط دقت است.
به گزارش  روابط عمومی جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) یک کارگردان شهیر سینما و تلویزیون با بیان اینکه جایزه یزرگ پیامبر اعظم(ص) یک جشنواره تاریخی - مذهبی است؛ اظهار داشت: برگزاری اینگونه جشنواره‌ها واقعاً کار مشکلی است.

«مهدی فخیم‌زاده» در گفت‌وگو با روابط عمومی جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) وی افزود: این جشنواره هم تاریخی و هم مذهبی است. اگر فقط تاریخی بود کار کمی آسان‌تر می‌شد؛ چون می‌توانیم تاریخ را آن‌گونه که درک می‌کنیم به نمایش درآوریم. شما حتی در کتاب‌ها و پژوهش‌های تاریخی می‌بینید که یک موضوع مشخص تاریخی از چند جنبه و دید مورد بررسی قرار گرفته است که به بینش و درک پژوهش‌گر از تاریخ و آن موضوع خاص برمی‌گردد. اما درباره مذهب این‌گونه نیست.

کارگردان سریال تنهاترین سردار اضافه کرد: در موضوع تاریخی شاید با تعداد کمی از مردم برخورد داریم چون همه‌ مردم درباره موضوعات تاریخی حساسیت یا قدرت اظهار نظر ندارند و بیشتر با خواص مواجه هستیم. اما در کار مذهبی با همه‌ مردم سروکار داریم؛ چون همه‌ با مذهب ارتباط دارند. پس باید مراقب باشیم که هر کار مذهبی را نمی‌توانیم انجام دهیم. چون با عامه مردم طرف هستیم.

فخیم زاده تأکید کرد: مردم خود را به نوعی مفسر مذهبی می‌دانند؛ لذا هر نوشته و یا پژوهش مذهبی مورد قبول آنان نیست. ضمن اینکه هر پژوهشی نمی‌تواند درست باشد.

کارگردان سریال ماندگار ولایت عشق ادامه داد: مردم از مذهب برداشت و درکی دارند که بسیار حساس است و یک فیلم‌ساز باید به این  حساسیت توجه داشته باشد. فیلم‌ساز باید برای برداشت و درک مرد، ارزش و احترام قائل شود. بنابراین کار بسیار مشکل است.

وی در پایان با توجه به تجربیات خود ازتولیدآثار مذهبی به فیلم‌سازان جوان توصیه کرد: من چندین کار دینی انجام داده‌ام و از نزدیک با مشکلات این ژانر آشنا هستم. اما اینکه در این جشنواره با نام بزرگی و شخصیت محترمی همچون رسول‌الله(ص) روبه‌رو هستیم کار ما را سخت‌تر می‌کند. توصیه من فقط دقت است. دقت با خود عدم عجله را نیز به همراه دارد.

کارگردان فیلم به یادماندنی تشریفات تأکید کرد: اگر دقت را در کارمان اعمال کنیم یعنی نباید عجله کنیم. فیلم‌های ساخته شده تا کنون به نظر من عامل دقت را کمتر دارد. پس از دقت، باید شناخت کامل و کافی داشته باشیم. منظورم تمامی جنبه‌های زندگی و افکار پیامبر نیست؛ بلکه اگر کسی می‌خواهد گوشه‌ای از زندگی و افکار ایشان را هم به نمایش بگذارد به همان گوشه نیز باید اشراف و توجه کامل داشته باشد، به جزییات باید دقت کند.

شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد گردید و جوایز ارزنده و بی نظیری به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.

خانه | تماس | درباره ما |