توصیه های استاد مشایخی به شرکت کنندگان در جشنواره: دقت‌ زیاد به جزئیات/ پرهیز از کلی گویی

1392 .19 اسفند

کمال الملک سینمای ایران به جوانان فیلم‌سازی که قصد شرکت در جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) را دارند توصیه کرد: برای ساختن فیلمی برای حضرت محمد(ص) به جزئیات بسیار دقت کنند؛ جزئیاتی که می‌تواند ریشه اصلی اثر آن‌ها باشد و در ضمن می‌تواند اثر آن‌ها را عمیق‌تر و پرجلوه‌تر نشان دهند

به گزارش  روابط عمومی جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) «جمشید مشایخی» هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون با بیان اینکه "من پیامبر اسلام(ص) را هم بسیار دوست دارم و هم بسیار به او اعتقاد دارم" تاکید کرد:  این حرف را از روی احساس عرض نمی‌کنم چون‌که درباره ایشان بسیار مطالعه کردم، هم از آثار پژوهش‌گران خارجی و هم از آثار نویسندگان داخلی.

وی که با روابط عمومی جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) گفتگو می کرد افزود: نکته جالبی که در این مطالعات دریافت کردم این بود که همگی به این شخصیت احترام می‌گذارند و افکارش را حتی امروزه پیشرو و عالی می‌دانند.

بازیگر سریال ماندگار هزاردستان در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) به نظر من دو بُعد کلی دارند که سایر ویژگی‌های ایشان هم از این دو بُعد نشأت می‌گیرد: یکی بُعد شخصیتی ایشان است و دیگر بُعد پیامبر خدا بودن است.

استاد مشایخی اضافه کرد: کسی نیست که به شخصیت این بزرگوار احترام نگذارد و او را شخصیتی ارزش‌مند و والا نداند. این در تاریخ ثبت شده است که پیامبر(ص) را دشمنانش هم قبول داشتند و به او احترام می‌گذاشتند.

بازیگر فیلم سینمایی قیصر ادامه داد: زندگی شخصی ایشان آنقدر درخشان بود که حتی قبل از بعثت به او لقب "امین" داده بودند.

جمشید مشایخی با تصریح به این نکته که "بُعد پیامبری ایشان هم کاملاً مبرهن و بارز است" گفت: ایشان، هم معجزات دارند که بهانه‌گیران را راضی نگهدارد، هم مباحث عقلی و فلسفی دارند که خواص و اندیشمندان را به خودشان جذب کنند، و هم مهربانی و عشق فراوانی دارند که عموم مردم را به خود جلب کنند.

کمال الملک سینمای ایران افزود: شما از هر جنبه به زندگی پیامبر(ص)  نظر بیفکنید می‌بینید که تمام زندگی ایشان درس است و امروز هم ما می‌توانیم از آن بهره‌های فراوان ببریم. من این حرف را از روی دوست داشتن نمی‌زنم بلکه در کنار کارهایم مطالعه بسیاری درباره ایشان داشته‌ام. پیامبر(ص)  منشأ خیر و برکت است و برای همین وقتی می‌خواهیم کاری برایشان انجام دهیم باید کاری کارشناسانه و پژوهش‌گرانه باشد.

این هنرمند بزرگ تاریخ سینمای ایران به جوانان فیلم‌سازی که قصد شرکت در جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) را دارند هم توصیه کرد: از آنچه گفتم می‌خواهم به این نتیجه برسم که دوستان فیلم‌ساز یا نویسنده قبل از ساختن اثر یا نوشتن متنی، باید پژوهش کنند. باید بروند بگردند و مطالعه کنند و بحث و گفتگو کنند و سپس خود را برای ساختن فیلمی آماده کنند.

مشایخی ادامه داد: توصیه من به دوستان فیلم‌ساز این است که برای ساختن فیلمی برای حضرت محمد(ص) به جزئیات بسیار دقت کنند؛ جزئیاتی که می‌تواند ریشه اصلی اثر آن‌ها باشد و در ضمن می‌تواند اثر آن‌ها را عمیق‌تر و پرجلوه‌تر نشان دهند.

وی در پایان تأکید کرد: به نظر من درباره پیامبر اسلام(ص) کلی گویی نشود بلکه به جزییات شخصیت و اندیشه ایشان بپردازند.

شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد گردید و جوایز ارزنده و بی نظیری به نفرات برتر تعلق خواهد گرفت.

خانه | تماس | درباره ما |