وزیر ارشاد: آثار رسیده به جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)، سرمایه ای عظیم برای فرهنگ اسلامی و دینی ماست

1393 .6 اردیبهشت

متأسفانه اصل کارهای فرهنگی و هنری در ایران به حاشیه می‌رود و دستگاههای مربوطه درگیر حواشی فعالیتهای فرهنگی هنری هستند؛ اما جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) کار بسیار ارزشمندی است که مجمع جهانی اهل بیت(ع) به آن اقدام کرده است.

به گزارش  روابط عمومی جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در فاصله یک ماه تا برگزاری اولین دوره جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مسؤولان این جشنواره با «دکتر علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ـ که روز چهارشنبه 3 اردیبهشت 1393 در تهران انجام شد ـ پس از گزارش دبیرکل مجمع و دبیر جشنواره، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارزشمند دانستن برگزاری این جشنواره، از زحمات مجمع و مسؤولان برگزاری آن تشکر کرد و قول داد از برگزاری آن حمایت کند.

«دکتر علی جنتی» با اشاره به اینکه متأسفانه اصل کارهای فرهنگی و هنری در ایران به حاشیه می‌رود و دستگاههای مربوطه درگیر حواشی فعالیتهای فرهنگی هنری هستند گفت: جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) کار بسیار خوبی است که مجمع جهانی اهل بیت(ع) به آن اقدام کرده است.

وی تأکید کرد: به نظر بنده آثار رسیده به این جشنواره، یک سرمایه بسیار عظیم برای فرهنگ اسلامی و دینی ماست و باید پس از پایان اختتامیه، برای استفاده حداکثری از این آثار برنامه ریزی هایی صورت گیرد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت نهادهای فرهنگی مختلف از جشنواره را ضروری خواند و گفت: نهادهای دینی و رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف ـ بویژه در اروپا و آمریکا ـ می توانند کمک بسیاری به ترویج و نشر آثاری که به جشنواره پیامبر رسیده است بنمایند.دکتر جنتی از برگزاری دوره دوم با عنوان "جایزه بزرگ پیامبر و قرآن" هم استقبال کرد و اضافه نمود: فراخوان دوره دوم را می توانیم در نشریات اسلامی کشورهای مختلف و نیز مرتبطین فرهنگی رایزنی های جمهوری اسلامی انتشار دهیم.

 وی همچنین کنگره سبط النبی(ص) را یک همایش شیعی مهم دانست و گفت: من فکر می‏کنم این کنگره باید با اعتبار بسیاری برگزار گردد؛ چراکه به نوعی انعکاس و معرفی فرهنگ شیعه نیز هست.

جنتی مجمع جهانی اهل بیت(ع) را نهادی موفق و معتبر دانست و تصریح کرد: به نظر من باید امکانات و منابع مالی مناسبی در اختیار مجمع قرار گیرد تا بتواند از پتانسیل خود استفاده بیشتری نماید.

اختری: جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) آغاز یک جریان‏سازی مهم در جهان است

در ابتدای این دیدار «حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری» گزارشی از برنامه های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در آینده نزدیک ارائه داد و گفت: ما دو برنامه مهم را در دستور کار خود داریم و از نهادها و سازمانهای مرتبط در خصوص اجرای باشکوه آنها یاری می‌طلبیم؛ برنامه اول "جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)" با نام جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)، و برنامه دوم "کنگره سبط النبی امام حسن مجتبی(ع)".

وی درباره برنامه اول گفت: جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در پاسخ به اهانت‏هایی که به ذات مقدس ایشان شده و می‏شود برنامه ریزی شد. ما فکر کردیم در برابر این اقدامات باید کارهای مختلفی صورت گیرد، لذا فعالیت‏های زیادی در این زمینه انجام شد؛ مانند اعلام اعتراض، برگزاری سخنرانی ها، برپایی تجمعات، ارسال نامه به پاپ و مفتیان کشورهای عربی و درخواست از  مجامع محلی اهل بیتی و دعوت از متدینین برای پاسخ به این توهین ها در حد مقدورات خودشان.

اختری افزود: اما مهمترین کار در این زمینه، پاسخ فرهنگی و هنری است. لذا ما تلاش کردیم زمینه ای را مهیا کنیم که با ساخت فیلم، تألیف کتاب و تولیدات رسانه ای، پیامبر(ص) را بدرستی به جهانیان معرفی نماییم.

رییس جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) درباره آثار واصله هم خبر داد: علاوه بر تعداد بسیار زیادی فیلم، فیلمنامه و انیمیشن، آثار مکتوب بسیار خوبی نیز به زبان انگلیسی دریافت کرده ایم.

وی با تأکید بر چالش‏های فراوان اجرایی و بودجه ای در این زمینه گفت: کار هنری و رسانه ای از حد امکانات سازمانی مانند مجمع جهانی اهل بیت(ع) فراتر است. مثلاً کاری که «آقای مجید مجیدی» اقدام به ساخت آن نموده است اگرچه فقط تا دوران نوجوانی حضرت رسول(ص) را پوشش می دهد، اما هزینه های بسیاری داشته که تولید آن بدون حمایت مقام معظم رهبری مقدور نبود.


دبیرکل مجمع تأکید کرد: از نظر بنده جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) نقطه آغازین یک جریان سازی مهم در معرفی اسلام است. این برنامه ان شاء الله هرسال در مبعث حضرت رسول(ص) برگزار خواهد شد و نهالی است که باید مورد حمایت دستگاه‏های مختلف فرهنگی و هنری قرار گیرد تا به ثمر بنشیند.

رییس اولین ودره جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) درباره دوره های بعدی هم گفت: ما ان شاء الله در دوره های بعدی نیز پیامبر اکرم(ص) را به عنوان موضوع جشنواره خواهیم داشت و با توجه به کاستی‏هایی که در زمینه معرفی قرآن کریم و ائمه اطهار(ع) وجود دارد، ثقل اکبر یا یکی دیگر از اهل بیت(ع) را موضوع مسابقه قرار خواهیم داد. من فکر می‏کنم برای دوره دوم "جایزه بزرگ پیامبر و قرآن" را اعلام کنیم تا یک جریان سازی در معرفی فرهنگ اسلامی و معارف قرآن کریم صورت گیرد.

محمدحسن اختری همچنین درباره برنامه دوم مجمع در آینده نزدیک هم توضیح داد: متأسفانه امام حسن مجتبی(ع) مظلوم است و ایشان در دنیا شناخته شده نیست. بنابراین پس از چند سال فعالیت داخلی و نیز فراخوان بین المللی، کنگره سبط النبی الاکبر(ع) را در دهه آخر شعبان (اوایل تیرماه 1393) در تهران برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای برگزاری این همایش نهادهای مختلف فرهنگی و دینی به مجمع کمک می‏کنند و حدود صد نفر از اندیشمندان خارجی نیز در آن شرکت نموده و مقالات خود را ارائه خواهند کرد.

حسینی عارف: استقبال از دوره اول شگفت انگیز است

سپس دبیر اولین جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) ـ جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) ـ به ارائه گزارشی از روند فراخوان و ارسال آثار ارائه داد.

«حسینی عارف» با ذکر اینکه نهادهای فرهنگی و هنری در ابتدا این کار را جدی نگرفتند گقت: اما اکنون وقتی آنها با آمار بیش از 880 اثر رسیده مواجه می شوند نمی توانند شگفتی خود را پنهان کنند.

وی با اعلام اینکه 25 کتاب به زبان نگلیسی در دو شاخه "سیره" و "پاسخ به شبهات" به دبیرخانه جشنواره واصل شده است گفت: ممکن است این تعداد کتاب در کنار 350 فیلمنامه یا 300 فیلم عدد کمی به نظر برسد؛ اما در واقع کم نیست چون نهادی مانند مجمع که در زمینه انتشار کتب به زبانهای خارجی در ایران پیشگام است، در طول 24 سال فعالیت نزدیک 10 عنوان کتاب درباره پیامبر(ص) بهزبان انگلیسی دارد؛ اما اکنون به برکت این جشنواره، در طول یک سال بیش از 20 کتاب به مهمترین زبان جهان تولید شده است.دبیر جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) زمان دقیق برگزاری مراسم افتتاحیه، پخش فیلم‏های برگزیده و اختتامیه جشنواره را تاریخ‏های سوم، چهارم و پنجم اردیبهشت 1393 اعلام کرد و گفت: ان شاء الله مراسم اختتامیه در شب مبعث پیامبر اکرم(ص) در تالار وحدت برگزار می‏شود.

حسینی عارف به برنامه های جنبی جشنواره نیز اشاره کرد و گفت: برگزاری همایش بین المللی پیامبر اعظم(ص)؛ سینما و ادبیات جهانی، تجلیل از نویسندگان و هنرمندان فعال در زمینه پیامبراکرم(ص) و رونمایی از پوستر فراخوان دوره دوم از جمله این برنامه هاست.


شایان ذکر است «محمد شکیبادل» دبیر هنری جشنواره و «محمدجواد خرسندی» مدیرکل همکاری‏های فرهنگی مجمع، آقای اختری را در این دیدار همراهی کردند. همچنین «حجت الاسلام نیکی ملکی» مشاور وزیر ارشاد در امور روحانیت نیز در این ملاقات حضور داشت.

خانه | تماس | درباره ما |