اخبار جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

زائری: نسبت به پیامبر اکرم(ص) کوتاهی کرده ایم/ انسان از کار خوبی مثل این جشنواره ذوق زده می‌شود

پدیدآورنده: به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا 1393 .25 اردیبهشت

ما نسبت به پیامبر اکرم(ص) کوتاهی کرده ایم و باید در پیشگاه آن حضرت عذر تقصیر بیاوریم و جبران کنیم. در میان این غفلت و تقصیر، برگزاری جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) از کارهایی است که آدم انتظار ندارد.و از دیدن آن ذوق زده می‌شود.
نویسنده و مترجم دینی کشور با استقبال از برگزاری جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) گفت: مهم تر از آثاری که در این جشنواره شرکت کرده اند، جریانی است که برگزاری این فستیوال در بین هنرمندان ما ایجاد می‌کند.

«حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری» با اشاره به اینکه ما نسبت به پیامبر اکرم(ص) کوتاهی کرده ایم گفت: چند سال پیش که رهبر معظم انقلاب، یکی از سال‏ها به نام پیامبر اعظم(ص) نامگذاری کردند من یادداشتی در مطبوعات نوشتم و اعلام کردم که باید در پیشگاه آن حضرت عذر تقصیر بیاوریم و جبران کنیم.

وی با تأکید بر اینکه هنوز هم این قصورها و تقصیرها را جبران کرده ایم گفت: در میان این غفلت و تقصیر، برگزاری جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) از کارهایی است که آدم انتظار ندارد.

زائری ادامه داد: متأسفانه نهادهای رسمی کشور ما آنقدر کارهای کلیشه‌ای، کم اثر و کم خاصیت کرده‌اند که وقتی آدم کار خوبی مثل این جشنواره را می بیند ذوق زده می‌شود.

رییس مؤسسه یادمان شهدای هفتم تیر افزود: ما هر قدر در زمینه معرفی پیامبر(ص) کار هنری و فرهنگی کنیم کنیم، کاری محور و بنیانی می‌شود. برای اینکه این اتفاق بیفتد باید "منبع" در اختیار نویسندگان، هنرمندان و فیلمسازان قرار داد.

وی که در زمینه ادبیات غیر شیعی در مدح معصومان(ع) فعالیت چشمگیری دارد پیشنهاد کرد: در فرصت جشنواره که مهمان‌های خارجی می‌آیند می‌توان این منابع را در اختیار این میهمانان قرار داد.

زائری به دیگر تأثیرات این جشنواره هم پرداخت و گفت: اتفاق ارزشمند دیگری که در اینجا می‌افتد و در نگاه اول شاید به چشم نیاید این است که هنرمندان و جامعه هنری با وجود قدسی پیامبر(ص) انس می گیرند و مدتی در این فضای معنوی تنفس می‏کنند. این امر، برکات و ثمرات زیادی خواهد داشت.

این نویسنده و مترجم فعال دینی با ذکر اینکه توجه ما شیعیان به مظلومیت اهل بیت(ع) نباید باعث ‌شود که پیامبر(ص) مظلوم گردد گفت: جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) نشان می‌دهد که محور شیعه نیز پیامبر(ص) است.

حجت الاسلام والمسلمین زائری اضافه کرد: ما اگر رسول اکرم(ص) را برای جهانیان ثابت کردیم آنگاه "حسین منی و أنا من حسین" نیز معنا پیدا خواهد کرد و همه اهل بیت(ع) بعد از ایشان مطرح می شوند.

پیش از سخنان زائری، «حجت الاسلام حسینی عارف» دبیر جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) گزارشی از روند برگزاری این جشنواره و آثار رسیده ارائه کرد.

شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری از سال برگزار می شود.

این جشنواره ـ که در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) فراخوان شده بود با استقبال کم نظیر هنرمندان و فرهیختگان مواجه گردید و 897 اثر به دبیرخانه واصل شد.

مراسم افتتاحیه این جشنواره روز شنبه سوم خرداد 1393 برگزار می شود و پس از سه روز پخش فیلم و نیز برگزاری همایش جانبی، شنبه پنجم خردادماه 1393 در شب سالروز بعثت پیامبر(ص) با برگزاری مراسم اختتامیه و اهداء جوایز نفرات برتر به پایان خواهد رسید.

خانه | تماس | درباره ما |