مینایی: مجمع در استفاده از روش های نوین تبلیغ پیشرو است/ فیلم‏های جشنواره در شبکه‌های اجتماعی به شکل میلیاردی دیده شوند

پدیدآورنده: به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا 1393 .26 اردیبهشت

مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با اعلام آمادگی این بنیاد برای حمایت از جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) گفت: اگر این جشنواره در بخش‏ها و هنرهای مختلف پا بگیرد، برندی در جهت ترویج هنر دینی ایجاد خواهد شد و تولید کننده خوراک فکری و محتوای ارزشی و بومی جهان اسلام خواهد گردید.
به گزارش  روابط عمومی جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) دبیر جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) با مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای دیدار و گزارشی از روند برگزاری این جشنواره ارائه کرد.

«حجت‌الاسلام حسینی عارف» در این دیدار که با ذکر اهداف برگزاری این جشنواره گفت: بیان واقعیت‌های سیره پیامبر اکرم(ص) و پاسخ به شبهات موجود، از مهم‌ترین هدف‌های برگزاری این فستیوال است.

وی ارائه نزدیک به 900 اثر به این جشنواره را نشان‌دهنده‌ ظرفیت زیادی دانست که در جامعه‌ی فرهنگی و هنری ما وجود دارد و افزود: همه صاحبنظران و هنرمندان متعجب هستند که چرا در طول این 30 سال از این ظرفیت‌ها استفاده نکرد‌ه‌ایم.

پس از گزارش حسینی عارف، مدیر عامل بنیاد بازی‏های رایانه ای به ایراد سخن پرداخت و با تشکر از برگزاری این جشنواره گفت: استفاده از هنر در جهت ترویج مسایل دینی از جمله معرفی شخصیت پیامبر اکرم(ص) بسیار مهم و ضروری است.

«دکتر بهروز مینایی» اضافه کرد: مفاهیم دینی از جمله ذوق و تفکراتی که سال‏های سال است در ذهن هنرمندان ما ذخیره شده اما جهت دهی نشده است. لذا این جشنواره می تواند اهرمی برای این جهت دادن باشد.

وی به تلاش فرهنگی اندیشه های رقیب هم اشاره کرد و گفت: هالیوود بیش از 900 فیلم در سال تولید می‏کند که اکثر آنها کیفیت چندانی ندارند. در نهایت حدود 10 فیلم از این تعداد، دارای کیفیت بوده، کاندیدای جوایز مختلف می‌شود.

مینایی افزود: بنابراین بیش از 90 درصد کار فرهنگی غرب اصطلاحاً "پـِرت" است؛ اما آنها روی اینهمه فیلم سرمایه گذاری می‏کنند تا به آن چند درصد مطلوب خود برسند.

رییس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت روزافزون این بازی ها هم پرداخت و گفت: امروز کسی که می‏خواهد به اذهان افراد زیر 30 سال رسوخ کنید باید حتماً به طراحی و ساخت بازی‏های کامپیوتری اهتمام داشته باشد.

وی از آماری عجیب هم خبر داد و گفت: در نتیجه یک نظرسنجی که در مدارس شهر قم انجام شد، از بین 600 پرسشنامه ای که توزیع گردید تمام پسران شرکت کننده اعلام کردند که بازی رایانه ای می‌کنند. در نتیجه این پژوهش، 90 درصد دختران هم بازی یارانه ای می‌کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور ادامه داد: هم اکنون بازی‏هایی وجود دارد که به شکل مستقیم سبک زندگی غربی را ترویج می‌کنند؛ مثل بازی "پـو".

دکتر مینایی اضافه کرد: این بازی مختص به بچه‏ ها نیست، بلکه بزرگسالانی هم هستند که با آن بازی می‌کنند و حتی کسانی که بچه ندارند این موجود مجازی بچه آنها شده است و از آن مانند فرزندشان مراقبت می‌کنند!

مدیر عامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با اعلام آمادگی این بنیاد برای حمایت از جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) پیشنهاد کرد: در دوره دوم جشنواره بخش‏های "بازی نامه" و "طراحی کاراکتر" را اضافه کنید و جوایز و امور فنی این بخش را آن را مرکز ما تأمین خواهد کرد.

وی تأکید کرد: اگر این جشنواره در بخش‏ها و هنرهای مختلف پا بگیرد، برندی در جهت ترویج هنر دینی ایجاد خواهد شد و تولید کننده خوراک فکری و محتوای ارزشی و بومی جهان اسلام خواهد گردید. مجمع جهانی اهل بیت(ع) با توجه به زمینه و مقبولیت بزرگی که در جهان اسلام دارد می‏تواند کلید این کار را بزند.

دکتر مینایی به نامگذاری امسال از سوی رهبری هم اشاره کرد و گفت: اگر فرهنگ و اقتصاد شعار امسال است اما "فرهنگ" بسیار مهمتر است و فضای فکری کل جامعه ما را می‏سازد و آن را در برابر تهاجمات مصون می‌دارد.

وی در پایان از مجمع جهانی اهل بیت(ع) به عنوان نهادی پیشرو در استفاده از فناوری های نوین یاد کرد و گفت: با توجه به همت و فکر باز آقای اختری و نیز پیشرو و خوشفکر بودن تیم ایشان، مجمع در استفاده از رسانه‌های جدید فعالیت خوبی داشته است. مانند استفاده از اتاق پالتاک که سالها پیش و قبل از همه نهادها در مجمع راه اندازی شد.

دکتر بهروز مینایی با تأکید بر لزوم بیرون آمدن از نشر مکتوب و رفتن به طرف هنر و رسانه‌های مولتی مدیا ابراز امیدواری کرد: ان شاء الله فیلم‌های جشنواه جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در شبکه‌های اجتماعی مطرح و به شکل میلیاردی دیده شوند.

شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری از سال برگزار می شود.

این جشنواره ـ که در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) فراخوان شده بود با استقبال کم نظیر هنرمندان و فرهیختگان مواجه گردید و 897 اثر به دبیرخانه واصل شد.

مراسم افتتاحیه این جشنواره روز شنبه سوم خرداد 1393 برگزار می شود و پس از سه روز پخش فیلم و نیز برگزاری همایش جانبی، شنبه پنجم خردادماه 1393 در شب سالروز بعثت پیامبر(ص) با برگزاری مراسم اختتامیه و اهداء جوایز نفرات برتر به پایان خواهد رسید.

خانه | تماس | درباره ما |