اخبار جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

آیت الله جوادی آملی: جشنواره پیامبر اعظم(ص) کار بسیار خوبی است/ پیامبر امروز با دوربین می آمد

پدیدآورنده: به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا 1393 .1 خرداد

آیت الله العظمی جوادی آملی در در دیدار دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مسؤولان جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) فرمودند: این کار بسیار خوبی است. و نهادهای دیگر هم باید پشتیبان شما باشند؛ زیرا همه در خدمت به موضوع این جشنواره سهم دارند.
 یکی از مراجع عظام تقلید قم با ابراز خشنودی از برگزاری جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) بر لزوم استفاده از فیلم و سینما برای تبلیغ معارف دینی تأکید کرد.

«حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی» در دیدار دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مسؤولان این جشنواره با ایشان، با اشاره به کلامی از امیرالمؤمنین علی(ع) که خطاب به فرزندش فرمود "اِرْمِ ببَصَرِکَ أَقْصَى الْقَوْم (یعنی صفوف پایانى لشکر دشمن بنگر)"، گفتند: حمله به وجود مبارک پیامبر(ص) از چند ناحیه شروع شد، اما ما نباید خیال کنیم که دشمنان فقط همین کسانی هستند که این آثار موهن را تهیه کرده اند؛ بلکه باید اتاق فکر این اهانت ها را از دور ببینیم. پشت صحنه اهانت‌ها، کسانی هستند که اتاق فکر و اتاق جنگ استکبار را اداره می کنند.

ایشان در تحلیلی از روند اهانت‏ها فرمودند: در جریان وحی و نبوت، دشمنان گفتند که خود پیامبر(ص) وحی را ساخته است. آنها با این تهمت تلاش کردند تا قرآن را حرفی بشری کنند و سپس به هر صورتی که بخواهند با آن بازی ‌کنند.

این مرجع تقلید جهان تشیع افزودند: بعد گفتند که پیامبر(ص) یک بشر عادی است. یعنی "أنا بشر مثلکم" را گرفتند و "یوحی إلیّ" را واگذاشتد.

آیت الله جوادی آملی به این اتهامات اینگونه پاسخ دادند که: وحی از آغاز تا انجام، فقط و فقط مال خدا بود و پیامبر(ص) فقط گیرنده و اعلام کننده آن بود. آیات قرآن کریم، چه در مرحله انزال، چه در مرحله تلقی و چه در مرحله کلام و جاری شدن از لبان مبارک پیامبر(ص)، بدون کاستی و تغییر کلام خداست. ما در کتاب "الوحی و النبوة" ثابت کرده ایم که قرآن از فراز تا فرود، وحی الهی و کلام خداوند است.

این استاد عالی حوزه علمیه قم با اشاره به حضور میهمانان خارجی از ادیان و مذاهب دیگر در این جشنواره فرمودند: بزرگان ادیان دیگر باید باید به پیروانشان بگویند که اهانت کننده به پیامبر(ص) مستقیماً با خداوند طرف است؛ زیرا همانطور که عیسی(ع) مقدس است و موسی(ع) مقدس است، محمد(ص) نیز فرستاده مقدس خداست.

ایشان افزوند: من به غالب اینهایی که از خارج به دیدن من ‌آمده اند گفته ام که: غرب دو لکه ننگ را نمی تواند از دامان خود پاک کند؛ یکی "دانشمندسوزی" و دیگری "قرآن سوزی". آیا هیچ شنیده اید که حوزه علمیه مسلمانان نسبت به دانشگاه یا استاد دانشگاه، آنچه شما با «گالیله» کردید را انجام داده باشد؟ این ننگ را چه می‌خواهید بکنید؟

این استاد تفسیر قرآن ادامه دادند: اولین کسی که تدریس دانشگاه‌ها را به رسمیت شناخت علمای حوزه بودند. «خواجه نصیر» و «علامه حلی» از هشت قرن قبل کنار هم بودند. در دوران معاصر هم چهره هایی مانند «مشکات» و «فاضل تونی» و «الهی قمشه ای» و «شهید مطهری» از نسل‏‌های مختلف حوزه به دانشگاه رفتند. حوزه همواره با علم و دانشگاه بود؛ اما کلیسا در غرب گالیله را محاکمه کرد. اگر هم گاهی بین حوزه و دانشگاه ما مشکلی بود آن هم از غرب آمده بود.

آیت الله العظمی جوادی آملی سپس با تأکید بر لزوم استفاده از هنر و سینما در تبلیغ معارف دینی فرمودند: من قبلاً هم گفتم که اگر در زمانی، معجزه پیامبران عصا و کتاب بود، امروز  ـ معاذ الله ـ اگر پیامبری می‌خواست بیاید، با دوربین می‌آمد.

ایشان با اشاره به نفوذ هنر در نفوس مردم گفتند: هنر، چیز دیگر است؛ کار ذوقی کار هر کسی نیست؛ حنجره خوب و خطاطی کار هر کس نیست. مردم و نیکوکاران هم به کار هنری علاقه دارند و بودجه آن را می‌دهند.

آیت الله العظمی جوادی آملی در پایان خطاب به مسؤولان جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) فرمودند: این کار بسیار خوبی است. مجمع تقریب هم باید پشتیبان شما باشد؛ زیرا موضوع این جشنواره نهج البلاغه یا صحیفه سجادیه نیست که بگوییم فقط مختص به شیعیان است، بلکه همه در آن سهم دارند. خدا این خدمت را از شما قبول کند و توفیقی عطا نماید که به نبی اکرم(ص) و خاندان عصمت و طهارت خدمت کنیم.

در ابتدای این دیدار «حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) گزارشی از دو برنامه مهم مجمع ـ "جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)" با نام جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) و "کنگره سبط النبی امام حسن مجتبی(ع)" ـ ارائه کرد.

همچنین «حجت الاسلام سید علیرضا حسینی عارف» دبیر جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) و «حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسعلی شاملی» عضو هیأت داوران جشنواره توضیحاتی ارائه داد.

شایان ذکر است نخستین دوره جشنواره بین المللی فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می شود.

این جشنواره ـ که در سه رشته فیلم کوتاه (در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی (در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) فراخوان شده بود با استقبال کم نظیر هنرمندان و فرهیختگان مواجه گردید و 898 اثر به دبیرخانه واصل شد.

مراسم افتتاحیه این جشنواره صبح پس فردا شنبه سوم خرداد 1393 برگزار می شود و پس از سه روز پخش فیلم و نیز برگزاری همایش جانبی، شنبه پنجم خردادماه 1393 در شب سالروز بعثت پیامبر(ص) با برگزاری مراسم اختتامیه و اهداء جوایز نفرات برتر به پایان خواهد رسید.

خانه | تماس | درباره ما |