اخبار جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

اختری: جایزه بزرگ پیامبر(ص) آغاز یک جریان‏سازی مهم در جهان است/ دوره دوم با عنوان "جایزه بزرگ پیامبر و قرآن" برگزار می‏‏شود

1393 .4 خرداد

در فاصله یک ماه تا برگزاری جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) ، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مسؤولان این جشنواره با «دکتر علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گزارشی از این جشنواره ارائه کردند.
در فاصله یک ماه تا برگزاری اولین دوره جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)، دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مسؤولان این جشنواره با «دکتر علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در ابتدای این دیدار ـ که روز پنجشنبه 3 اردیبهشت 1393 در تهران انجام شد ـ «حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری» گزارشی از برنامه های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در آینده نزدیک ارائه داد و گفت: ما دو برنامه مهم را در دستور کار خود داریم و از نهادها و سازمانهای مرتبط در خصوص اجرای باشکوه آنها یاری می‌طلبیم؛ برنامه اول "جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)" با نام جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)، و برنامه دوم "کنگره سبط النبی امام حسن مجتبی(ع)".

وی درباره برنامه اول گفت: جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در پاسخ به اهانت‏هایی که به ذات مقدس ایشان شده و می‏شود برنامه ریزی شد. ما فکر کردیم در برابر این اقدامات باید کارهای مختلفی صورت گیرد، لذا فعالیت‏های زیادی در این زمینه انجام شد؛ مانند اعلام اعتراض، برگزاری سخنرانی ها، برپایی تجمعات، ارسال نامه به پاپ و مفتیان کشورهای عربی و درخواست از مجامع محلی اهل بیتی و دعوت از متدینین برای پاسخ به این توهین ها در حد مقدورات خودشان.

اختری افزود: اما مهمترین کار در این زمینه، پاسخ فرهنگی و هنری است. لذا ما تلاش کردیم زمینه ای را مهیا کنیم که با ساخت فیلم، تألیف کتاب و تولیدات رسانه ای، پیامبر(ص) را بدرستی به جهانیان معرفی نماییم.

رییس جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) درباره آثار واصله هم خبر داد: علاوه بر تعداد بسیار زیادی فیلم، فیلمنامه و انیمیشن، آثار مکتوب بسیار خوبی نیز به زبان انگلیسی دریافت کرده ایم.

وی با تأکید بر چالش‏های فراوان اجرایی و بودجه ای در این زمینه گفت: کار هنری و رسانه ای از حد امکانات سازمانی مانند مجمع جهانی اهل بیت(ع) فراتر است. مثلاً کاری که «آقای مجید مجیدی» اقدام به ساخت آن نموده است اگرچه فقط تا دوران نوجوانی حضرت رسول(ص) را پوشش می دهد، اما هزینه های بسیاری داشته که تولید آن بدون حمایت مقام معظم رهبری مقدور نبود.

دبیرکل مجمع تأکید کرد: از نظر بنده جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) نقطه آغازین یک جریان سازی مهم در معرفی اسلام است. این برنامه ان شاء الله هرسال در مبعث حضرت رسول(ص) برگزار خواهد شد و نهالی است که باید مورد حمایت دستگاه‏های مختلف فرهنگی و هنری قرار گیرد تا به ثمر بنشیند.

رییس اولین دوره جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) درباره دوره های بعدی هم گفت: ما ان شاء الله در دوره های بعدی نیز پیامبر اکرم(ص) را به عنوان موضوع جشنواره خواهیم داشت و با توجه به کاستی‏هایی که در زمینه معرفی قرآن کریم و ائمه اطهار(ع) وجود دارد، ثقل اکبر یا یکی دیگر از اهل بیت(ع) را موضوع مسابقه قرار خواهیم داد. من فکر می‏کنم برای دوره دوم "جایزه بزرگ پیامبر و قرآن" را اعلام کنیم تا یک جریان سازی در معرفی فرهنگ اسلامی و معارف قرآن کریم صورت گیرد.

محمدحسن اختری همچنین درباره برنامه دوم مجمع در آینده نزدیک هم توضیح داد: متأسفانه امام حسن مجتبی(ع) مظلوم است و ایشان در دنیا شناخته شده نیست. بنابراین پس از چند سال فعالیت داخلی و نیز فراخوان بین المللی، کنگره سبط النبی الاکبر(ع) را در دهه آخر شعبان (اوایل تیرماه 1393) در تهران برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای برگزاری این همایش نهادهای مختلف فرهنگی و دینی به مجمع کمک می‏کنند و حدود صد نفر از اندیشمندان خارجی نیز در آن شرکت نموده و مقالات خود را ارائه خواهند کرد.

دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار نیز با ارزشمند دانستن برگزاری این جشنواره از زحمات مجمع و مسؤولان برگزاری آن تشکر کرد و قول داد از برگزاری آن حمایت کند. (برای خواندن بیانات وزیر ارشاد اینجا را کلیک کنید).

«حجت الاسلام حسینی عارف» دبیر جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)، «محمد شکیبادل» دبیر هنری جشنواره و «محمدجواد خرسندی» مدیرکل همکاری‏های فرهنگی مجمع، آقای اختری را در این دیدار همراهی کردند.

خانه | تماس | درباره ما |