اخبار جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

ارسال 898 اثر از 14 کشور جهان به جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

پدیدآورنده: به نقل از خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا 1393 .4 خرداد

دبیر همایش بین‌المللی پیامبر اعظم(ص) گفت: در مجموع 898 اثر از 14 کشور در دفاع از پیامبر(ص) حتی از نویسندگان غیر مسلمان به دبیرخانه ارسال شد.
حجت‌الاسلام سیدعلیرضا حسینی عارف صبح امروز در مراسم افتتاحیه جشنواره جایزه بزرگ و همایش بین‌المللی پیامبر اعظم(ص) که در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد اظهار داشت: عجیب نیست که تمسخر و اهانت به پیامبر اکرم(ص) که از ابتدای بعثت ایشان وجود داشت در سال‌های اخیر لباس هنرهای تصویری و تجسمی بپوشد، عجیب این است که با وجود برگزاری صدها جشنواره هنری در کشور، هیچ جشنواره اختصاصی به پاسخگویی در مقابل این هجمه‌ها نایستد.

وی افزود: در میان این نسیان باورنکردنی، مجمع جهانی اهل بیت(ع) که وظیفه دفاع و تبیین از معارف پیامبر(ص)، قرآن و عترت را بر عهده دارد، پیشقدم شد تا هنرمندان و فرهیختگان را عملا به این میدان مهم بکشاند؛ موثرترین، عملی‌ترین، سریع‌ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای این کار، برگزاری یک جشنواره بود به همین دلیل مجمع، جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) را پایه گذاشت.

دبیر همایش بین‌المللی پیامبر اعظم(ص) با بیان اینکه این جشنواره در دوره اول با عنوان جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) در شش شاخه برگزار می‌شود عنوان داشت: فیلم کوتاه داستانی، مستند کوتاه، پویانمایی، فیلمنامه، کتاب به زبان انگلیسی با موضوع سیره و پاسخ به شبهات موجود در جوامع غربی فراخوان شد.

وی ادامه داد: نتیجه جشنواره برای همگان به ویژه اصحاب هنر و سینما، شگفت‌انگیز بود زیرا 358 عنوان فیلمنامه، 254 حلقه فیلم داستانی، 178 حلقه مستند کوتاه، 70 حلقه انیمیشن و 38 عنوان کتاب به زبان انگلیسی و در مجموع 898 اثر از 14 کشور در دفاع از پیامبر(ص) حتی از نویسندگان غیر مسلمان به دبیرخانه ارسال شد.

حسینی عارف با بیان اینکه اگر همه این آثار را قابل عرضه ندانیم باز هم با در نظر گرفتن یک چهارم آثار 1386 دقیقه و 57 ثانیه محتوای تصویری مناسب در اختیار داریم خاطرنشان کرد: این حجم از آثار اگر با محتوای موهن در شبکه‌های اجتماعی تعویض شود و با تریلر 14 دقیقه‌ای موهن معصومیت مسلمانان مقایسه کنیم در می‌یابیم که 99 برابر آن فیلم، محتوا تولید شده است.

دبیر همایش بین‌المللی پیامبر اعظم(ص) تصریح کرد: تصور کنید که اگر این جشنواره هر سال و در رشته‌های مختلف ادامه یابد با جستجوی کلید واژه Mohammad Prophet در موتورهای جستجو، آیا مجالی برای عرض اندام فیلم‌ها، مقالات، کتاب‌ها و کاریکاتورهای موهن باقی می‌ماند؟

وی با بیان اینکه این آمار در عین شادی‌آفرینی غم انگیز هم هستند عنوان داشت: چرا که غفلت ما از ظرفیت عظیم سینماگران و هنرمندان و نویسندگان متدین داخلی و خارجی را فریاد می‌زند.

حسینی عارف افزود: این جشنواره تفاوت بزرگی نیز با جشنواره‌های دیگر دارد زیرا معمولا جشنواره‌ها در روز اختتامیه به پایان می‌رسند چون به اهداف جشنواره‌ای خود دست یافته‌اند ولی کار ما تازه از روز اختتامیه آغاز می‌شود زیرا تلاش خواهیم کرد که این آثار در تلویزیون‌های داخلی و خارجی و در شبکه‌های اجتماعی دیده شوند و کتاب‌های برگزیده در جهان خوانده شوند.

دبیر همایش بین‌المللی پیامبر اعظم(ص) ادامه داد: در این سه روز فیلم‌های برگزیده نمایش داده می‌شوند؛ دو کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد و مهمانان به بازدید از لوکیشن عظیم پروژه فیلم آقای مجیدی خواهند رفت و در شب مبعث هم برندگان جوایز مادی خود را خواهند گرفت و برای جوایز معنوی بدون شک، خداوند به کسانی که برای دفاع از فرستاده مظلومش آستین همت بالا زدند بدهکار نمی‌ماند؛ در کنار این جشنواره، همایشی علمی هم با عنوان پیامبر اعظم(ص) سینما و ادبیات جهانی برگزار می‌شود تا دانشمندان داخلی و خارجی از ادیان و مذاهب مختلف، انگیزه‌های اهانت به مقدسات را ریشه‌یابی کنند و راهکارهای مقابله با آن را به بحث بگذارند.

وی تصریح کرد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) در آغاز راه این جشنواره تنها بود و کم کم چند شخص و نهاد انگشت‌شمار به کمک ما آمدند اما خوشحالیم که اکنون و پس از گام اول، تنها نیستیم بنابر پیشنهادهای تا به امروز، در دوره دوم که با عنوان جایزه بزرگ پیامبر و قرآن فراخوان خواهد شد مرکز توسعه هنرهای معاصر رشته‌های تئاتر، نمایشنامه و مینیاتور را به جشنواره اضافه می‌کند؛ بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بازی‌نامه و طراحی کاراکترهای قرآنی را به مسابقه می‌گذارد؛ شبکه دو سیما از فیلمنامه‌های جشنواره حمایت می‌کند، شبکه مستند فیلم‌های مستند را پوشش می‌دهد و شهرداری قم در حمایت مالی از جشنواره مشارکت خواهد کرد.

حسینی عارف در پایان با تشکر از همه اشخاص حقیقی و حقوقی که به سامان رساندن این رویداد فرهنگی و هنری بزرگ کمک کرده بودند تشکر و قدردانی کرد و عنوان داشت: آیت‌الله اختری مبتکر جشنواره، حجت‌الاسلام نجف لک‌زایی معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر منفرد رئیس دفتر وزیر ارشاد، مومنی شریف رئیس حوزه هنری، افضلی رئیس مرکز توسعه هنرهای معاصر، شکیبا‌دل دبیر هنری جشنواره و سایر دست‌اندرکاران ما را در این مسیر یاری کردند.

خانه | تماس | درباره ما |