بیانیه هیأت داوران بخش فیلم کوتاه مستند اولین جشنواره فرهنگی هنر ی اهل بیت(ع) ـ جایزه بزرگ پیامبر اعظم (ص)

1393 .8 خرداد

در قرن حاضر که عصر اطلاعات و ارتباطات نام دارد، بهترین زبان قبیله واحد جهانی، تصویر و پیام‏های بصری است. در این جنگ نرم فرهنگی، آنهایی موفق‏ترند که بتوانند افکار خود را از این طریق به دیگران منتقل کنند.

بسم الله الرّحمن الرّحیم

لقد منّ اللّه علی المؤمنین إذ بعث فیهم رسولاً من انفسهم یتلوا علیهم آیاته و یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب والحکمة و إن کانوا من قبل لفی ضلال مبین. (سوره آل عمران، آیه 164 )

در قرن حاضر که عصر اطلاعات و ارتباطات نام دارد، بهترین زبان قبیله واحد جهانی، تصویر و پیام‏های بصری است. در این جنگ نرم فرهنگی، آنهایی موفق‏ترند که بتوانند افکار خود را از این طریق به دیگران منتقل کنند. از سوی دیگر از آنجا که بیشترین اسناد تاریخی و مستدل در میان ادیان الهی در دین مبین اسلام  ودر بین فرستادگانش درباره خاتم انبیاء(ص) موجود است وهمواره سند، مهم ترین امر و جانمایه و جوهره سینمای مستند را شکل میدهد بدیهی است که این ظرفیت باالقوه اهمیت بیشتری می یابد و انتظار از این نوع سینما و سینماگران را در سطحی بالاتر از گونه های دیگر مطرح می سازد.
با توجه به مسائل بالا، هیئت داوران بخش مستند اولین جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) ـ جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) ـ ضمن تشکر از تمامی آثار راه یافته به بخش مسابقه، توجه مدیران جشنواره، مدعوین و مستندسازان را به چند نکته ضروری می داند:

1. اگرچه آثار رسیده به جشنواره از منظر کیفی، برای موضوع چنین جشنواره ای کم بود اما اعضای هیأت داوران از دیدن بعضی آثار، آنهم در نخستین گام شگفت زده شدند؛ چه بسیار آثاری که در آنها ابنیه اسلامی و جغرافیای انسانی و طبیعت زیبای ایران، با پیوندهای عمیق دینی و تنوع مضامین قرآنی که در گوشه و کنار این سرزمین به چشم می خورند وجود داشت.

2. به مستندسازان پیشنهاد می گردد که عنصر خلاقیت و تجربه به مفهوم " اکسپریمنت " بیش از پیش در چنین آثاری لحاظ گردد. در این راستا به دبیرخانه دائمی جشنواره نیز جهت تولید آثار فاخر پیشنهاد متقابل می نماییم؛ آثاری که اتفاقا نمی بایست از روی سفارش تولید گردند، بلکه بر اساس تمایل فیلمساز به موضوعاتی این چنین و با مشاوره عالمان دینی و هنری این رشته صورت پذیرد.

3. تأثیر فیلم های مستند بر جهان تشنه حقیقت، بر کسی پوشیده نیست. از طرف دیگر نیاز مخاطب امروز جهان به اخلاق و دستیابی به کمال، امری غیر قابل کتمان است. اهمیت این موضوع، ضرورت تولیداتی با ویژگی جهانشمول بودن را دوچندان می کند. در این راستا همواره کلام خدا (قرآن کریم) می تواند در دستیابی به چنین اهدافی برای مستندسازان روشن بین جهان اسلام راهگشا باشد.از این رو هیئت داوران جشنواره پیامبر اعظم مصراً از مدیران این جشنواره تقاضا دارد تا در صورت امکان این بخش جشنواره بین مستندسازان جهان اسلام یا فیلمسازانی با این موضوعات به اشتراک گذاشته شود و این رویداد به یک رویداد بین المللی در این بخش تبدیل گردد.

4. از مجمع جهانی اهل بیت(ع) که یکی از مراکز کلیدی فرهنگی، تبلیغاتی و ارتباطی است و در پرتو  انقلاب اسلامی متولد شده است برای درک این واقعیت در شرایط حساس امروز و اهتمام به برگزاری این جشنواره فرهنگی و هنری تشکر می‏کنیم؛ و استمرار توجه مجمع به هنر ـ بویژه سینما و زبان گویای تصویر ـ و استفاده از استعدادهای درخشان جهان اسلام و تشیع را خواستاریم تا به فرموده قرآن "والّذین جاهدوا فیها لنهدیّنهم سبلنا" جامه عمل پوشانده و اسلام راستین را که به فرموده پیامبر اعظم (ص) در کتاب اللّه و عترت متجلی شده است، به جهان معرفی نماید.

5. در پایان ذکر این نکته مهم است که بدانیم استقبال غیرقابل پیش بینی مستندسازان برای حضور در این جشنواره قابل تقدیر است؛ و انتظار می‏رود در دوره های آتی، مستندسازان پیشکسوت تر نیز در این اتفاق مهم حضور موثرتر داشته باشند. همچنین امیدواریم دوره های آینده جشنواره به صورت گسترده و بین المللی در سطح ادیان جهانی برگزار شود تا همه از ثمرات ارزنده آن برای پاسخگویی به نیازهای جهان تشنه اسلام ناب محمّدی بهره مند گردند.

براستی که نقش ارزشمند و شرافتمندانه سینمای مستند برای تصویری عینی و تاثیرگذار با موضوعاتی بر محورپیامبر مهربانی را می توان دارای نقشی مهم تر از هر زبان دیگری دانست؛ زبانی استوار، قائم به ذات، متکی بر پژوهش، سند و تصویر اعجازانگیزی به نام سینمای مستند.

هیات داوران بخش فیلم کوتاه مستند:
مهرداد اسکویی، رضا برجی، محمدحسین جعفریان، علی اصغر سعادتی مطلق، محمود رحمانی

خانه | تماس | درباره ما |