اخبار جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

بیانیه هیأت داوران بخش پویانمایی اولین جشنواره فرهنگی هنر ی اهل بیت(ع) ـ جایزه بزرگ پیامبر اعظم (ص)

1393 .8 خرداد

در طول هرسال در کشورمان بیش از هزاران دقیقه انیمیشن به سفارش سازمانها و ارگان‌های مرتبط و گاه غیر مرتبط با این هنر، ساخته میشود،و جالب اینست که بدانیم حدود 90 درصد از انیمیشن های تولید شده در کشورمان،رنگ و بوی مذهبی دارد.
بنام خداوند بخشنده و مهربان

حدود پنجاه و پنج سال از ساخت اولین انیمیشن ایرانی توسط استاد مرحوم، اسفندیار احمدیه می گذرد.
در طول هرسال در کشورمان بیش از هزاران دقیقه انیمیشن به سفارش سازمانها و ارگان‌های مرتبط و گاه غیر مرتبط با این هنر، ساخته میشود،و جالب اینست که بدانیم حدود 90 درصد از انیمیشن های تولید شده در کشورمان،رنگ و بوی مذهبی دارد.
بسیاری از این انیمیشن ها در جشنواره های معتبر جهانی به نمایش در می آیند و البته تعداد کمی از این تولیدات هم توانسته اند جوایزی را نیز به خود اختصاص دهند.
ما ایرانی هستیم و مسلمان و همه میدانیم که نگارش و ساخت فیلم ها و انیمیشن های دینی و اسلامی، الویت اول سفارش دهنده گان و هنرمندان ایرانیست.
ولی آثار رسیده به همین جشنواره پیامبر اعظم (ص) این هشدار را به ما میدهد که:
کمترین توجه در ساخت انیمیشن های مذهبی در کشورمان به موضوعات پیرامون زندگی و شخصیت و آموزه های پیامبر اعظم (ص) می باشد و همچنین در بسیاری از این انیمیشن ها، از نظر کیفی و زیر بنایی ساخت انیمیشن و همچنین قصه گویی و جذابیت،پر از ایراد و مشکل است و نمیتواند بیننده باهوش و کنجکاو امروزی را لحظه ایی در گیر خود کند.
البته تنها تولید کننده نیست که محکوم است،همه ماهایی که شغلمان به نوعی مرتبط با فرهنگ و هنر است،ناخواسته بسیار کوتاهی کرده ایم.
آیا باید هرسال منتظر بمانیم و ببینیم در فلان گوشه دنیا در یک مقاله یا یک کاریکاتور یا یک انیمیشن و فیلم به اسلام عزیز و مقدسات و بزرگان دینی مان توهین شده و آنوقت به فکرتولیدات درجه یک اسلامی بیوفتیم!؟؟
خیر!... دیگرلحظه ایی درنگ نمیکنیم...
امروزه هر تفکر ممکن و غیر ممکن را در دنیای بدون مرز انیمیشن می توان به تصویر کشید و به حقیقت نزدیک کرد و بر جهانیان تاثیر گذارد.و چه کسی تاثیر گذار تر از ، بزرگترین حقیقت جهان، یعنی پیامبربزرگ عالم،حضرت محمد (ص).

هیأت داوران در بخش پویانمایی هیچ اثری را شایسته دریافت جایزه اول، دوم و سوم ندانسته ولی به چهار اثر قابل تقدیر، هدیه ای ویژه تقدیم می دارد.
- مثل اینکه می خندد (سپهر علی محمدلو) (5 سکه) بخاطر تکنیک مناسب و قصه دلنشین و خلاقیت روایی.
- تولد آفتاب (حامد کاتبی) (5 سکه) بخاطر کارگردانی، مدل سازی و نورپردازی مناسب و حرفه ایی.
- و آخرین پیامبر (سید مصطفی حسینی) (5 سکه) بخاطر ایجاز، ریتم مناسب و نوع روایت داستانی.
- خورشید حجاز (سعید گایینی) (5 سکه) بخاطر تکنیک حرفه ایی جانبخشی و داستانی دلنشین.

هیات داوران بخش پویانمایی:
همایون اسعدیان، محمد رضا زائری، بهرام عظیمی، هادی مقدم دوست، بهروز مینایی، علی وزیریان

خانه | تماس | درباره ما |