اخبار جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

بیانیه هیات داوران بخش فیلم داستانی اولین جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)

1393 .11 خرداد

آخرین فرستاده خداوند، رسول رحمت و آگاهی، پیامبر بزرگوار حضرت محمد بن عبدالله ـ صلی الله علیه و آله ـ برای پیروان خود تنها جنبه قدسی و ملکوتی ندارد؛ بلکه هویت فرهنگی و اجتماعی مسلمانان جهان بیش از هر چیز به شخصیت و رسالت و زندگانی مبارک او پیوند دارد.

آخرین فرستاده خداوند، رسول رحمت و آگاهی، پیامبر بزرگوار حضرت محمد بن عبدالله ـ صلی الله علیه و آله ـ برای پیروان خود تنها جنبه قدسی و ملکوتی ندارد؛ بلکه هویت فرهنگی و اجتماعی مسلمانان جهان بیش از هر چیز به شخصیت و رسالت و زندگانی مبارک او پیوند دارد.

زندگی روزمره مسلمانان در هر نقطه از جهان با خرده فرهنگ های گوناگون به این شخصیت استثنایی و کتابی وابسته است که او از سوی خداوند برای بشر به ارمغان آورده و در جهان معاصر اسلام به هر سو که رو کنیم و از هر جانب که باز گردیم می بینیم همه چیز به نام و یاد و شخصیت و خاندان او گره خورده است.

پیامبر اعظم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ فرستاده خداوند بود برای نجات انسان و جهان، برای بالابردن بشر ، برای آنکه زنجیرهای جهل و ظلم را از دست و پای رشد و پرواز انسان باز کند و پیام آور مغفرت و رحمت الهی برای فرزندان آدم باشد.

رویدادهای ناپسندی که طی دهه های گذشته در برخی کشورهای غربی برای توهین و بی احترامی به ساحت قدسی این پیامبر بزرگ خداوند رخ داد دقیقا از همین رو بود که نقطه اتکای مسلمانان جهان و کانون پیوند و اتحاد این جامعه قدرتمند و بزرگ را هدف گرفته اند و می کوشند تا به آب دهان خورشید فروزان یاد مبارکش را در دل دنیای معاصر خاموش کنند.

اینک برای مسلمانان در وضعیت جهانی فرصتی فراهم شده تا بر آنچه اتفاق و تفاهم دارند بایستند و از همین نقطه حرکت بزرگ خود را برای درخشش افزونتر تمدن عظیم اسلامی بیاغازند.

خداوند را سپاس می گوییم که با برگزاری اولین دوره جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) ـ با عنوان "جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)" فضایی برای تکریم و تجلیل از ارزشهای بزرگ و رسالت های گران و مفاهیم والا فراهم ساخت و جمعی گسترده از هنرمندان و اندیشوران و نخبگان فرهنگی کشورهای مختلف را در زیر پرچم بلند نام آخرین فرستاده خود گردآورد.

هیأت داوران بخش فیلم کوتاه داستانی این جشنواره، صمیمانه و متواضعانه از همه هنرمندانی که با ارسال آثار ارزشمند خود شعله نخستین دوره این جشنواره را برافروختند سپاسگزاری می کند و خاضعانه از درگاه الهی دوام توفیق و سعادت و نیکبختی همه آنان را از خدای بزرگ می طلبد.

حجم بالای آثار ارسالی برای داوری و کیفیت قابل قبول بسیاری از این آثار نشان دهنده جریان ارزشمندی است که در تولید آثار هنری با مفاهیم و معارف دینی شکل گرفته و در حال گسترش است.

این جشنواره مناسبتی است که ضرورتها و دستاوردهای ارتقای کیفی در دستیابی هنرمندان متدین و متعهد به زبانی هنری برای برقراری ارتباط با مخاطب گسترده بین المللی را گوشزد می کند و فرصتی است که وظیفه و رسالت نهادهای فرهنگی و هنرمندان را نسبت به آرمانهای خاتم الانبیاء(ص) یادآور می شود.

هیأت داوران طی فرایندی دقیق و شفاف به بررسی آثار راه یافته به مرحله نهایی پرداخت و کوشید تا ضمن ملاحظه اقتضائات اولین دوره برگزاری جشنواره از معیارهای حرفه ای تنازل نکند و بنیانی روشن و مستحکم برای دوره های بعد جشنواره بگذارد.

آنچه در این فرایند آشکار شد، نخست ضرورت توجه بیشتر هنرمندان متعهد به موضوع مشخص جشنواره یعنی شخصیت و رسالت پیامبر اعظم ـ صلی الله علیه و آله ـ است؛ و دوم نیاز هنرمندان ایرانی به زبانی بین المللی که بتواند با مخاطبانی فراتر از مرزهای ایران ارتباط مؤثر برقرار کند.

در عین حال به نظر می رسد هنوز نیاز به توجه بیشتر و کامل تر در تولیدات سینمایی و مستند با محورهای دینی به معیارهای حرفه ای وجود دارد و با توسعه آموزشهای تخصصی و گسترش ارتباطات و فعالیتهای هنری می توان به عرضه آثاری کیفی تر و پیشتاز تر در این عرصه امید بست.

هیأت داوران بخش فیلم کوتاه داستانی جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) امیدوار است در دوره های آینده این جشنواره هم زمینه بیشتری برای تولید آثاری اختصاصاً برای این جشنواره فراهم شود و هم آشنایی بیشتر هنرمندان کشورهای مختلف با این جشنواره فضایی برای عرضه آثار گسترده تر و رقابتی فشرده تر محقق گردد.

هیات داوران بخش فیلم کوتاه داستانی:
همایون اسعدیان، محمدرضا زائری، بهرام عظیمی، هادی مقدم دوست، بهروز مینایی و علی وزیریان

خانه | تماس | درباره ما |