اخبار جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)

بیانیه هیأت داوران بخش کتاب اولین جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع)

1393 .11 خرداد

کتب و آثار نوشتاری ارسال شده به دبیرخانه اولین جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت ـ جایزه بزرگ پیامبر اعظم (علیه و علی آله صلوات الله) ـ در دو بخش "توصیف و تبیین سیره نبوی در عرصه های سه گانه گفتاری، رفتاری و تقریری" و "پاسخ به شبهات و تهاجمات علیه ساحت قدوسی پیامبر رحمت" دسته بندی شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

الصلوة والسلام علی طه ویس وآله  أجمعین؛ السلام علی العقل الکل و الصادر الاول؛ السلام علی خاتم الأنبیاء وأفضل المرسلین، محمد الأمین ورحمة الله التامَة للعالمین.

کتب و آثار نوشتاری ارسال شده به دبیرخانه اولین جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت ـ جایزه بزرگ پیامبر اعظم (علیه و علی آله صلوات الله) ـ در دو بخش "توصیف و تبیین سیره نبوی در عرصه های سه گانه گفتاری، رفتاری و تقریری" و "پاسخ به شبهات و تهاجمات علیه ساحت قدوسی پیامبر رحمت" دسته بندی شد. هیئت داوران بخش کتاب، نخست آثار رسیده را با دو فرم "محتوای دینی و تاریخی" و "ادبیات انگلیسی" با دقت و وسواس بازخوانی، مقایسه و ارزیابی کرد. سپس در نشستی مشترک ـ که با نظارت کارگزاران و مدیران جشنواره برگزار شد ـ داوری نهایی این آثار را انجام داد.

هیئت داوران ضمن قدردانی و تمجید از تلاش های مخلصانه همه شرکت کنندگان در عرض ادب و تقدیم خدمت به ساحت قدس نبوی و آرزوی راهیابی به سایه عنایت و رحمت این نبی مکرم الاهی، این آثار را به  گونه زیر شایسته تقدیر و تحسین دانست:

از میان آثار رسیده هیچکدام به مرتبه جایزه بزرگ جشنواره دست نیافت؛ اما به حکم حق شناسی و تجلیل از این تلاش های مخلصانه جوایزی به آثار بهتر تعلق گرفت.

آیتم های فرم محتوایی مجموعاً 100 نمره و آیتم های فرم ادبی مجوعاً 70 نمره داشت؛ لذا حداکثر امتیازی که به آثار تعلق می گرفت نمره 170 بود ( که همانگونه که آمد، هیچیک از کتب شرکت کننده به این امتیاز نزدیک نشدند).

هیأت داوران، آثار را پس از داوری محتوایی و ادبی، به سه گروه 140 به بالا، 120 تا 140، 100 تا 120 و زیر 100 رده بندی کرد. گروه نخست لایق دریافت 5 سکه تمام بهار آزادی جمهوری اسلامی ایران، گروه دوم موفق به دریافت 4 سکه و گروه سوم شایسته دریافت سه سکه گردید. گروه چهارم نیز که تنها نزدیک به نیمی از امتیاز لازم را کسب کرده بودند موفق به دریافت جایزه نشدند.

داوران ضمن تجلیل از تمامی شرکت کنندگان پیامبر دوست، از همه باورمندان و حقیقت دوستان جهان دعوت می کند که به منظور ترویج و همه گیر سازی خوی محمدی و توشه گیری از خرمن رحمت و عنایت نبوی در جشنواره های آتی که باهدف بازشناسی خلق عظیم این شخصیت آسمانی و نورگیری از معدن نور رحمت وی برگزاری می شود، شرکت مجدانه تر و پژوهشگرانه تری داشته باشند. شاید بتوانیم همراه باهم عطر شمیم خوی محمدی را در گوشه گوشه جهان دلنواز و طرب انگیز سازیم.

خواهران و برادران! ما همگی اعتراف داریم که برغم تلاش ها و دغدغه مندی های حیرت آوری که این پیامبر رحمت الاهی برای هدایت و راهیافتگی آدمیان داشت حتی یکی از هزاران را به ساحت قدسی این نبی رحمت بازنگردانده ایم؛ پیامبری که فرشته وحی بر ایشان بانگ زد که: "طه ما أنزلنا علیک القرآن لتشقی"و در جای دیگری بارشی از وحی بر جان ایشان نیوشانید که: "لعلک باخع نفسک علی ألا یکونوا مؤمنین" و سرانجام فریادی خطاب به ما سرداد که: "لقد جائکم رسول من أنفسکم عزیز علیه ما عنتم حریص علیکم بالمؤمنین رؤف رحیم".

امید آن که عشق و ایمان به ساحت ربوبی و آخرین پیامبر رحمتش ما را بر آن دارد که همانند امیر ایمان و تقوا امام علی بن ابی طالب (علیه صلوات الله) به سایه سار تعلیم و تربیتش درآییم و در جاده کمال انسانی و قرب الاهی همراه  و همپای این مربی و معلم بزرگ انسانی به ساحت ربوبی بار یابیم؛ که من الله التوفیق و علیه التکلان.

هیات داوران بخش کتاب:
سید محمدرضا حجازی، عباسعلی شاملی، نادرقلی طالب‏‌زاده، محمد فنایی و شجاع علی میرزا

خانه | تماس | درباره ما |