مراسم تجلیل از عوامل و مجریان جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ع) برگزار شد + عکس

1393 .26 خرداد

مراسم تجلیل از عوامل و مجریان جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ع) پیش از ظهر دیروز یکشنبه ـ 25 خرداد ماه ـ در سالن کنفرانس مجمع جهانی اهل بیت(ع) تهران برگزار شد.

مراسم تجلیل از عوامل و مجریان جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ع) پیش از ظهر دیروز یکشنبه ـ 25 خرداد ماه ـ در سالن کنفرانس مجمع جهانی اهل بیت(ع) تهران برگزار شد.

سخنان دبیر جشنواره

در ابتدای این مراسم دبیرجشنواره ضمن ارائه گزارش کوتاهی از دستاوردهای همایش، از همکاران جشنواره و نیر نهادهایی که به مجمع جهانی اهل بیت(ع) در برگزاری جشنواره پیامبر اعظم(ص) کمک کردند قدردانی کرد.
«حجت الاسلام و المسلمین حسینی عارف» با ذکر این نکته که ثقل جلسه امروز، تشکر از اشخاص حقیقی و حقوقی بیرون از مجمع است افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعم از ـ شخص وزیر، حوزه وزارتی، معاونت امور هنری، مرکز توسعه هنرهای معاصر و بنیاد فارابی ـ ، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد تعاون سپاه، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و رسانه های گروهی دیگر به ما در برگزاری این جشنواره کمک کردند؛ که امروز در این مراسم از تعدادی مسؤولان این نهادها قدردانی می کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این، همکاران رسمی و پاره وقت مجمع نیز سهم زیادی در شکوه و موفقیت جشنواره داشتند؛ لذا امروز از هر حوزه و معاونت مجمع، به یک نفر به شکل نمادین و به نمایندگی از بقیه زحمتکشان آن بخش، لوح تقدیر اهداء می گردد.

مراجع تقلید از جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) رضایت دارند

در ادامه دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: دستور خداوند است که انسان باید قدردان و شاکر باشد و نسبت به الطاف خداوند کفران نعمت نکند.
 «حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن اختری» افزود: توجه داشتن به نعمت های خداوند شکر نعمت محسوب می شود و غفلت و بی توجهی نسبت به نعمت، کفران نعمت است و اساس کفر هم بی توجهی به خداست انسان کافر خود را و خدای خود را نشناخته است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تقدیر و تشکر از دست اندرکاران مجمع و سایر نهادها در برگزاری جشنواره بزرگ پیامبر اعظم(ص) گفت: همایش های متعددی برای پیامبر(ص) برگزار کرده ایم ولی هیچ برنامه ای این طور برگزار نشده است و این جشنواره به خوبی پیش رفت چون به نام پیامبر(ص) بود و باید خدا را شاکر باشیم.
وی ادامه داد: باید شکرگزار خدا و اهل بیت(ع) باشیم که ما را قابل دانسته اند که در این زمینه تلاش کنیم و موفق باشیم.

اختری سپس با تشکر از دبیر جشنواره گفت: از «حضرت حجت الاسلام والمسلمین حسینی عارف» که عاشقانه و مخلصانه و با تمام دلسوزی تمام کارها را دنبال و پیگیری می کرد وتوانست کارها را به ثمر برساند تشکر ویژه دارم.
وی در مورد بازتاب جشنواره پیامبر اعظم(ص) گفت: مراجع تقلید ـ بویژه حضرات آیات صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی ـ از این جشنواره خیلی تعریف کردند و گفتند که کار خیلی مهم و بدیعی انجام داده اید.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد: قدردانی نعمت ها باعث افزایش نعمت می شود و از باب کلام معروف «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» از زحمات دوستان مجمع و سایر نهادها تشکر می کنم و کار پیش خدا و اهل بیت(ع) محفوظ می ماند.
وی در پایان گفت: از وزارت ارشاد و نهاهای زیرمجموعه آن، حوزه هنری، صدا وسیما، وزارت امورخارجه، مجلس شورای اسلامی، هنرمندان و سازمانهای متعددی که در برگزاری جشنواره جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) به ما یاری کردند قدردانی می کنم و انتظار داریم که این عزیزان در جشنواره دوم نیز با ما همکاری کنند.

سخنان رییس دفتر وزیر ارشاد

رئیس حوزه وزارتی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن ابلاغ سلام «آقای دکتر جنتی» وزیر ارشاد، اظهار داشت: این جشنواره مصداق الهام الهی بود که به ذهن بندگان آمد و به درخت پرباری  تبدیل شد که در ابتدا به تصور نمی آمد.
«دکتر محمدعلی منفرد» افزود: جشنواره پیامبر اعظم(ع) کار بزرگی بود که در وهله اول به لطف خدا و پیامبر(ع) و در مرحله بعد مدیون «حجت الاسلام و المسلمین اختری» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) هستیم که ثمرات این جشنواره نشأت گرفته از اخلاص ایشان بود؛ و این وعده ای الهی است که اگر اخلاص در کار باشد خدا کمک می کند.
رئیس دفتر وزیر ارشاد تأکید کرد: در دنیای امروز که وحدت حول پیامبر(ص) اهمیت زیادی دارد، برگزاری جشنواره پیامبر اعظم(ص) از کارهایی نادری است که قطعا مورد رضایت مقام معظم رهبری و بزرگان قرار دارد.

منفرد اضافه کرد: اینکه مراجع عظام تقلید از این جشنواره رضایت دارند و از آن قدردانی کرده اند می تواند نشان دهنده رضایت امام عصر(عج) از این کار باشد.
وی به فقر معنویت در جهان معاصر اشاره کرد و افزود: در دنیایی که دچار فقر معنویت و معرفت است معرفی شخصیت جامع پیامبر(ص) بسیاری از انسان ها را از وادی حیرت و سرگشتگی نجات می دهد.

سخنان رییس مؤسسه توسعه هنرهای معاصر

رییس موسسه توسعه هنرهای معاصر ـ وابسته به معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ در سخنانی کوتاه اظهار داشت: در اینکه در اعتلای فرهنگ نبوی نقشی داشتیم خدا را شاکر هستم.
«مهدی افضلی» با بیان اینکه اخلاص حجت الاسلام و المسلمین اختری باعث شد که کار در این سطح و با کیفیت بالایی برگزار شود در ادامه گفت: درک صحیح هنر و سینما در کشور ما مهم است و باید با ابزار هنر به جنگ یاوه گویان و دشمنان برویم؛ زیرا در جاهایی تاثیر هنر بهتر از خطابه، فن و بیان است.

رییس مؤسسه توسعه هنرهای معاصر عنوان کرد: در برگزاری جشنواره هایی که قدمت زیادی دارند شاهد مشکلات زیادی هستیم ولی لطف خدا، پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) باعث شد که این جشنواره در سطحی بالا برگزار شده و بدون حاشیه به پایان برسد.
وی در پایان اظهار داشت: با توجه به اینکه تجربه برگزاری جشنواره اول پیامبر اعظم(ص) را داریم باید برای دوره های بعد آسیب شناسی کنیم و برای توسعه فعالیت های هنری تلاش کنیم.

سخنان معاون امور فرهنگی

معاون امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز در مراسم تجلیل از عوامل و مجریان جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ع) با قرائت آیه «لا یمسه الا المطهرون»  اظهار داشت: بر طبق این آیه، به مضامین آیات قرآن غیر از پاکان نباید دست بزنند وجود نازنین پیامبر(ص) هم همین طور است جز پاکان به حقیقت او نمی توانند برسند.
«حجت الاسلام و المسلمین نجف لک زایی» با اشاره به روند برگزاری جشنواره پیامبر اعظم(ص) گفت: ایده برگزاری جشنواره اهل بیت(ع) را حجت الاسلام و المسلمین اختری طرح کرد و قرار بر این شد که در سال اول وجود مقدس پیامبر(ص) محور قرار بگیرد و دوستانی که در این کار مشارکت کردند مشمول عنایات خداوند خواهند بود.
معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با تاکید بر اهمیت هنر در رساندن پیام دینی عنوان کرد: در سیاستگذاری ها برای نشر معارف اهل بیت(ع) باید از شیوه های جدید کمک بگیریم.

وی با تشکر از افراد و نهادهایی که در برگزاری جشنواره پیامبر اعظم(ص) همکاری کردند گفت: باید از حجت الاسلام و المسلمین اختری که بانی این جشنواره بودند، حجت الاسلام و المسلمین حسینی عارف که حتی زحمات دیگران را نیز بر دوش می کشیدند و زحمات معاونت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) تشکر ویژه دارم.
لک زایی در پایان گفت: این جشنواره اول بود و جشنواره دوم که به نام قرآن و پیامبر اعظم است امیدوارم که شاهد جشنواره موثر و پررونق تری باشیم.

سخنان معاون امور بین الملل

معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) آخرین سخنران این مراسم بود که در سخنانی کوتاه اظهار داشت: دشمنان اسلام یا دوستان غافل برشیعه خرده می گرفتند که شما در مورد پیامبر(ع) اثری تولید نمی کنید ولی این جشنواره قدم بزرگی بود که نشان دهنده ارادت شیعیان به پیامبر(ص) و خاندان پیامبر(ص) است.
«حجت الاسلام والمسلمین سالار» با بیان اینکه باید تلاش کنیم که این جشنواره با برگزاری در سالهای آینده، همانند جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) نهادینه شود افزود: همچنین لازم است که آثار برگزیده این جشنواره، در داخل و خارج عرضه شود.

معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) تاکید کرد: متاسفانه آثار هنری که هم اکنون وجود دارد بیشتر در مورد جنگ ها و غزوات پیامبر(ص) است و در مورد رحمت، مهرورزی و عطوفت پیامبر(ص) کاری صورت نگرفته است و امیدواریم بتوانیم این جنبه های پیامبر(ص) را به جهانیان معرفی کنیم.


افراد مورد تقدیر

پس از سخنان دبیرکل و تعدادی از میهمانان، از افراد زیر با اهداء کلام الله مجید و لوح تقدیر قدردانی شد:
ــ آقای دکتر محمدعلی منفرد؛ رییس حوزه وزارتی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

ــ آقای محسن مؤمنی شریف؛ رییس حوزه هنری؛
ــ آقای مهدی افضلی؛ رییس مؤسسه توسعه هنرهای معاصر؛

ــ آقای دکتر محمدشکیبادل؛ دبیر هنری جشنواره؛

ــ آقای غلامرضا منتظمی؛ دبیر همایش جانبی؛
ــ آقای عباس یکرنگی (از همکاران حوزه هنری)؛

ــ آقای علیرضا گیلانپور (به نمایندگی از هنرمندان همکار)؛

ــ آقای علیرضا لبش (به نمایندگی از همکاران معاونت امور فرهنگی مجمع)؛

ــ خانم مریم آقایی (به نمایندگی از همکاران معاونت امور اجرایی مجمع)؛

ــ آقای حسین مهدوی منش (به نمایندگی از همکاران معاونت امور بین الملل مجمع)؛

ــ آقای ابوالفضل گودرزی (به نمایندگی از همکاران حراست)؛

ــ آقای حسین بختیاری (به نمایندگی از همکاران حوزه دبیرکل مجمع).

خانه | تماس | درباره ما |