خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
با حضور لاریجانی؛

نخستین همایش ملی شبیه پژوهی در قم آغاز به کار کرد

نخستین همایش ملی شبیه پژوهی با رویکردی نوین به هنری کهن در سازمان تبلیغات اسلامی استان قم آغاز به کار کرد.
در این همایش دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام علی بنایی مشاور رئیس قوه قضائیه، حجت‌الاسلام اسکندری رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان قم، حجت‌الاسلام فلاح معاون سازمان تبلیغات اسلامی کشور، وحید فرجی رئیس حوزه هنری قم و جمعی از مسئولان و پژوهشگران و تعزیه خوانان حضور داشتند.

این همایش در روز شنبه با حضور استادان و پژوهشگران در سالن ایران فرهنگستان هنر تهران به کار خود پایان می‌دهد.

در مراسم افتتاحیه این همایش که در سالن کوثر سازمان تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد، دکتر علی لاریجانی و حجت‌الاسلام هادی صادقی به سخنرانی پرداختند و رضا کوچک‌زاده دبیر علمی این همایش گزارشی از روند برگزاری آن را ارائه کرد.

اجرای زنده بخشی از تعزیه حضرت علی اکبر(ع) از دیگر برنامه‌های این همایش بود که با هنرمندی تعدادی از تعزیه‌خوانان ماهر و با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در این نشست سه مقاله با عناوین «شباهتها و تفاوت‌های دو نمایش شرقی؛ شبیه خوانی و نوی ژاپن» اثر سید حسین فدایی حسین، «ژست شناسی در شبیه خوانی با تاملی بر نقش پوش شمر» اثر سیاوش قائدی و «شبیه خوانی در بنگلادش» اثر عبدالحسین مرتضوی ارائه شد.

نخستین همایش ملی شبیه‌پژوهی همزمان با هفته پژوهش، توسط حوزه هنری استان قم با همکاری فرهنگستان هنر، مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، شبکه چهار سیما، حوزه هنری استان کرمان و اداره کل اوقاف استان قم در روزهای 23 و 25 آذرماه برگزار می‌شود.
 
نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |