خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

کتاب معماری اسلامی

كتاب 'معماري اسلامي' ترجمه بخشهايي از مقالات و كتاب هاي خارجي دراين مورد با انتخاب و ترجمه اكرم قيطاسي منتشر شد. ' اكرم قيطاسي 'درباره اين كتاب گفت:'معماري

کتاب 'معماری اسلامی' ترجمه بخشهایی از مقالات و کتاب های خارجی دراین مورد با انتخاب و ترجمه اکرم قیطاسی منتشر شد.

' اکرم قیطاسی 'درباره این کتاب گفت:'معماری اسلامی' به صورت گزینش از کتاب هایی است که دیگران در مورد معماری اسلامی نوشته اند. بنابراین مطالب اصلی از یک کتاب پایه برداشته شده ولی از کتاب های دیگر هم برای کامل شدن آن استفاده شده است.
به گزارش سوره مهر ،وی ادامه داد: مطالبی که من انتخاب کردم همه به لاتین بود ولی نویسنده ها همه انگلیسی نیستند مثلا یکی دو نویسنده در معماری اسلامی عرب هستند

مترجم' تجلی معنا در هنر اسلامی' در مورد بناها و آثاری که در 'معماری اسلامی' مورد بررسی قرار می گیرند تصریح کرد که تمام بناهای اسلامی اعم از ساختمان های مسکونی،کاخ ها، عبادتگاه ها از جمله مساجد و حتی مجسمه ها که در شهرهای مختلف قرار دارد و بناهای یادبود، بررسی شده است.
قیطاسی اظهار داشت: یک بخش از این کتاب مربوط به معماری ایرانی چه در قرون وسطی و چه در دوران معاصر و معماری مدرن و بخش مهمی از معماری اسلامی در واقع معماری ایرانی است

وی درباره اینکه آیا تنها به بناها و آثاری که توسط مسلمانان ساخته شده پرداخته است یا خیر،گفت: البته این جوری نیست که اثر حتما توسط یک معمار مسلمان ساخته شده باشد خیلی از این آثار توسط مسلمانان برای مسیحیان و یهودیان ساخته شده است و برخی توسط دیگران برای مسلمانان ساخته شده است، در نتیجه به هنر اسلامی یا معماری اسلامی و تاثیرات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی ربط پیدا می کند.

در این کتاب پس از عنوان مقاله نام نویسنده هم آورده شده است.از برجسته ترین نویسندگان این مقالات می توان جاناتان بلوم، شیلا بلر و اولگ گرابر را نام برد.
پیش از این کتاب 'تجلی معنا در هنر اسلامی' که به آثار محققان غربی در مورد جنبه های مختلف فرهنگ اسلامی و جلوه های هنر اسلامی می پرداخت توسط این مترجم از سوی سوره مهر منتشر شد.
کتاب 'معماری اسلامی' تولید پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری است که در 540 صفحه ،قطع رقعی و در تیراژ 2 هزار و 500 و با قیمت 8 هزار و 500 تومان روانه بازار نشر شد.

عدم نمایش نظرات

خانه | تماس | درباره ما |