خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

تعزیه خوانی در طاقانک

1389 .30 آذر

در طاقانک علاوه بر آیین و سنت هایی که شبیه بسیاری از شهرهای دیگر کشورمان برگزار می شود ، مراسم و آیین هایی نیز برگزارمی گردد که سابقه زیادی داشته و به نوعی آن را از سایر شهر ها و روستا های اطراف مستثنی می کند.
در طاقانک علاوه بر آیین و سنت هایی که شبیه بسیاری از شهرهای دیگر کشورمان برگزار می شود ، مراسم و آیین هایی نیز برگزارمی گردد که سابقه زیادی داشته و به نوعی آن را از سایر شهر ها و روستا های اطراف مستثنی می کند.
شبیه خوانی یا همان تعزیه سابقه زیادی در این شهر داشته و معمولا از روستا ها و شهرهای اطراف برای دیدن تعزیه به این شهر می آیند.
اما مراسم آتش زدن خیمه در ظهر عاشورا از آیین هایی است که به سالهای دور بر می گردد و گاها به تقلید از این شهر در جاهای دیگر استان نیز انجام می شود.
در این مراسم

چند روز مانده به عاشورا مردم از نقاط دور نزدیک که نذر کرده اند خیمه هایی را آماده و در ورودی شهر نصب می کنند.و این کار تقریبا تا عصر تاسوعا ادامه می یابد و به نوعی خیمه های امام حسین (ع) در سرزمین کربلا را شبیه سازی می کنند.

در سالهای گذشته عمدتا خیمه ها توسط خود اهالی نذر می شد ولی در چند سال اخیر این رسم بسیار عمومیت یافته و بسیاری از مردم از شهرهای دیگر  استان  و حتی استانهای دیگر که بسیار به نذر خیمه اعتقاد پیدا کرد ه اند خود را  به طاقانک  رسانده  و خیمه ها ی خود را برپا می کنند و هر ساله بر تعداد خیمه ها افزوده می شود .(هر چند که در چند سال اخیر و با افزوده شدن خیمه های برای جلوگیری از مشکلات پیش آماده عده ای از اهالی با جمع آوری خیمه های اقدام به برپایی آنها به صورت منظم می نمایند.)
در شب تاسوعا افرادی که خیمه نذر کرده اند در محل خیمه های به پختن نذری و توزیع آن میان عزاداران اقدام می کنند.
در روز عاشورا دسته ها و هیئت های  عزاداری از نقاط مختلف شهر راه افتاده و از خیابان مرکزی شهر به سمت خیمه ها به حرکت در می آیند.گروهی نیز در شکل و شمایل اسرا کربلا به حرکت در می آیند.
تقریبا نزدیک ظهر عاشورا دسته های عزادار به خیمه های نزدیک می شوند.
 زمانی که تمامی این گروهها عزاداری سینه زن و زنجیر زن  به خیمه ها می رسند به همراه  بسیاری از افراد که از ساعتها پیش در نزدیک خیمه ها مشغول عزاداری هستند .تعزیه خوانانی که با لباس قرمز و در نقش سپاه یزید سوار بر اسب به سمت گروه دیگر که در نقش اسرا کربلا هستند به سمت خیمه ها هجوم برده و آنها را با تازیانه می زنند و خیمه ها را آتش می زنند .
و این زمان است که همه احساس می کنند در صحنه عاشورا حضور دارند ، این صحنه ایست که با زبان قابل توصیف نیست و باید در این جا حاضر باشید تا آن را لمس کنید.
بسیاری از پارچه های نیمه سوخته و  باقی مانده از خیمه ها به عنوان تبرک بر می دارند.
برخی از هیئت ها به سمت گلزار شهدا رفته و با شهدا تجدید میثاق می کنند و خود را برای نماز جماعت ظهر عاشورا آماده می کنند.
 چند سالی است که نیت می کنم که تصاویری از این آیین را روی وبلاگ بگذارم ولی زمینه فراهم نمی شود.
امیدوارم امسال بتوانم با تهیه عکس  از این مراسم ، آن روی روی وبلاگ بگذارم
تصاویر مراسم خیمه سوزی پارسال را نیز روی کامپیوتر دارم امیدورام که بتوانم تعدادی از آنا را هم برتون روی وبلاگ بزارم.

البته خودمونیم مراسم پارسال یکمی ! با واقعه کربلا اختلاف داشت.
از سرما زیاد گرفته تا برفی که در خیمه ها بود و....

طاقانک شهری است در 15 کیلومتری شهر شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری قرار دارد. و مردم آن ترک زبان هستند.


منبع:وبلاگ مجاهد مجازی

1389 .30 آذر / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |