خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
انتشار نمایشنامه انتقادی داود فتحعلی بیگی

«این غرفه از بهشت» منتشر شد

نمایشنامه هشت پرده‌ای «این غرفه از بهشت» تمثیلی است از مرز بین صداقت و رویا در قلمرو عزاداری برای امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا با نگاهی به آیه 62 سوره بقره.


«این غرفه از بهشت» نام تازه‌ترین نمایشنامه داود فتحعلی بیگی و دومین نمایشنامه منتشر شده از این نویسنده در سال 1391 پس از انتشار «میرزا عبدالطمع و جنگ جهانی» است.
نمایشنامه هشت پرده‌ای «این غرفه از بهشت» تمثیلی است از مرز بین صداقت و رویا در قلمرو عزاداری برای امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا با نگاهی به آیه 62 سوره بقره.
این نمایشنامه 14 پرسوناژ اصلی دارد و درون مایه آن انتقاد از برخی انحرافات رایج در جریان عزاداری‌های ماه محرم است. نویسنده نگارش این نمایشنامه را در آبان 1383 به پایان برده است.
نمایشنامه «این غرفه از بهشت» برای نخستین بار در بهمن ماه 1383 به کارگردانی فتحعلی بیگی و با بازی بازیگرانی چون محمدرضا کوهستانی، مرتضی رستمی، مهدی صباغی، حامد آقایی، ملیحه موسوی و شهرام مسعودی در مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفت.
نمایشنامه «این غرفه از بهشت» نوشته داود فتحعلی بیگی را کتاب‌های سیمرغ وابسته به انتشارات امیرکبیر در شمارگان هزار نسخه، 71 صفحه و قیمت هزار و 700 تومان منتشر کرده است. نمایشنامه «میرزا عبدالطمع و جنگ جهانی» فتحعلی بیگی نیز از سوی همین ناشر در ماه‌های گذشته منتشر شده بود.
داود فتحعلی‌بیگی کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دارد و در سال 1380 نشان درجه یک هنری (معادل دکتری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته است.
به قلم فتحعلی‌بیگی تاکنون کتاب‌های «قصه باغ زالزالک، پهلوان کچل و اژدها»، «زلیخانامه»، «روزشمار شیعه‌خوانی به روایت هاشم فیاضی» و هفت جلد از مجموعه «دفتر تعزیه» منتشر شده اند.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |