خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مرمت مناره‌ی سوخته‌ی مسجد جامع قزوین تا آخر بهمن‌ماه جاری

مرمت و بازسازی بخش‌های سوخته‌ی مناره‌ی مسجد جامع قزوین تا آخر بهمن به پایان می‌رسد.

اسدالله بیرانوند - مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین- با اعلام این خبر گفت: پس از آتش‌سوزی‌ای که در یکی از مناره‌های مسجد جامع قزوین رخ داد، کار مرمت را آغاز کردیم و شالوده‌ی اصلی بالای مناره که کامل آتش گرفته بود را باید جایگزین کنیم.

او اضافه کرد: بخش‌هایی از این مناره پیش از این مرمت شده بود. قسمت آتش گرفته هم بازسازی می‌شود. بقیه‌ی بخش‌ها هم به همان شکل حفظ می‌شوند.

به گزارش ایسنا، شامگاه اول دی‌ماه گذشته، مناره‌ی قاجاری مسجد جامع قزوین دچار آتش سوزی شد و بخش بالایی آن که از چوب بود به‌ شکل کامل از بین رفت. البته با وجود آنکه بیرانوند اتصال برق را دلیل آتش‌سوزی در مناره‌ی این مسجد عنوان کرده بود، مهران‌دشت - امام جماعت و مسئول کتابخانه‌ی مسجدجامع قزوین - این مسئله را رد کرده و علت اصلی را سهل‌انگاری مسئولان میراث فرهنگی و مأموران آتش‌نشانی دانست.

در این راستا، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری قزوین گفت: با توجه به مشکلاتی که در مدیریت این مسجد و تداخل فعالیت‌ها میان اداره‌ی کل میراث فرهنگی قزوین و هیات امنای مسجد وجود داشت، به تازگی جلسه‌ای تشکیل شده است تا این مشکلات برطرف شود.

بیرانوند افزود: ما پیشنهاد داده‌ایم که تمام کلید‌های مجموعه در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گیرد زیرا تا وقتی کنترل ورودی مسجد در اختیار کسی دیگر باشد با مشکلاتی روبرو خواهیم شد. به این ترتیب قرار بر این است که مدیریت جامع و یکپارچه‌ای در مسجد جامع قزوین اعمال شود.

او در بخش دیگری از گفت‌و‌گوی خود از فعالیت بخشداران و شوراهای شهرستان‌های مختلف استان قزوین برای حفاظت و نظارت از تپه‌های تاریخی استان قزوین خبر داد.

وی در این باره گفت: مذاکرات با شهرستان‌های قزوین، تاکستان و آبیک تمام شده و در این مناطق، شوراها و بخشداران نظارت مستقیم بر تپه‌ها و بناهای تاریخی خواهند داشت تا در صورت بروز هرگونه مشکل، آن به اداره‌ی کل میراث فرهنگی استان اطلاع دهند.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |