خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

دوره جدید نقاشی‎های بانگیز از شمس و مولانا می‌گوید

به گفته رضا بانگیز؛ نقاش و چاپگر پیشکسوت مخاطبان اثارش از این پس می‌توانند شاهد دوره جدیدی از نقاشی‌هایش باشند چرا که او قصد دارد که یک ایده جدید را نقاشی‎های جدیدش گسترش دهد.
رضا بانگیز گفت: این روزها یک ایده جدید در نقاشی‌هایم شروع کرده‌ام و نقاشی‌هایم از فیگوراتیو به هنر مفهومی گرایش پیدا کرده‌اند و این ایده برایم از جذایت ویژه‌ای برخوردار است و قصد دارم که این ایده را در کارهایم گسترش دهم.

وی افزود: البته این ایده جدید را همچنان با تکنیک چاپ اجرا می‌کنم و پس از چاپ سنتی با مرکب سیاه بر روی بوم، با قلم مو روی چاپ ها رنگ گذاری می‌کنم .

روندی که رضا بانگیز درزمینه چاپ‌های برجسته روی لینولئوم، از آغاز تاکنون طی کرده است، شامل استفاده از زمینه‌ پارچه‌های رنگی یا چهل تکه، چاپ روی کاغذها و یا مقواهایی که قبلاً روی سطح آن کاری انجام شده نظیر روزنامه، استفاده از رنگ، تجربیات انتزاعی، نقاشی با رنگ روغن، نقش برجسته روی سرامیک، مجسمه‌سازی است. او این روزها بر روی بوم های 70 در 100 آثارش را اجرا می کند.

بانگیز که جمله نقاشان پیشکسوت ایرانی به شمار می رود و درآثارش تاکنون داستان‌های عامیانه، مردم کوچه و بازار، پیرمردها، و پیر زنان، رمالان، فقرا،عاشق و معشوق، دوره‌گردان، دست فروشان؛ مراسم قمه‌زنی، تعزیه، عزاداری، عاشورا؛ مردم در حمام، سلمانی، عروسی، زورخانه، نانوایی، امامزاده‌ها ،حجامت و شمس و مولانا را به تصویرکشیده است.

یکی ازآخرین موضوعاتی که بانگیزدرآثارش پرداخت داستان های شمس و مولانا بود، این انگیزه از سفارشی شروع شد که فرهنگستان صبا به تعدادی ازهنرمندان برای به تصویرکشیدن شعرهای مولانا داد.

او می گوید:این سفارش باعث شد تا به طور جدی آثار مولانا را مطالعه کنم و مجذوب آن شوم و شروع به ساختن شعرهای مولانا کنم. تعدادی ازآثار این مجموعه را در جشن بزرگداشت مولانا به نمایش گذاشتم و بخش دیگری را نیز درقالب نمایشگاهی در کشور یونان.

بانگیز درباره خلق آثار جدیدی با موضوع شمس و مولانا می گوید: این موضوع چنان ذهن من را درگیر خود کرده است که روزانه ساعتی مشغول خواندن غزلیات مولانا می شوم و قصد دارم مجموعه جدیدی از شمس و مولانا را اجرا کنم.

 رضا بانگیز متولد سال 1316 فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای پسران دارای درجه یک هنرمندی معادل دکترا است. این هنرمند نقاش،‌ برگزاری 40 نمایشگاه داخلی و شرکت در یک‌صد نمایشگاه گروهی، داخلی و خارج کشور، ازجمله ژاپن، بلژیک، فرانسه، عربستان، ارمنستان، آمریکا و زاگرب را در کارنامه‌ حرفه‌یی خود دارد. موزه‌ پورت اسموت آمریکا در ایالت ویرجینیا با سفال‌های او تزیین شده‌اند.
نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |