خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

حرم امام رضا(ع) الگوی معماری اماکن اسلامی

قائم مقام توليت آستان قدس رضوي در طبس گفت:معماري حرم مطهر حضرت رضا (ع) الگوي معماري بسياري از اماكن مذهبي جهان اسلام است. سيداحمد علوي در مراسم افتتاح مجموعه بزرگ ف
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در طبس گفت:معماری حرم مطهر حضرت رضا (ع) الگوی معماری بسیاری از اماکن مذهبی جهان اسلام است.

سیداحمد علوی در مراسم افتتاح مجموعه بزرگ فرهنگی میقات‌الرضا (ع) طبس، ایام میلاد پربرکت حضرت زهرا (س) را تبریک گفت و اظهار داشت: حضرت امام رضا (ع) که خود دانشمند بودند بر اهمیت پرداختن به علم و دانش بسیار تاکید کرده‌ و طی روایات متعددی فرموده‌اند: «هر کس به دنبال علم و دانش باشد گویی در حال عبادت است» و اگر امروز جامعه‌ای بلندی و برجستگی دارد به لحاظ پرداختن به علم و دانش است. وی افزود: جهان اسلام، مردم مسلمان و شیعیان باید بالاترین قوم‌ها و جوامع در دنیا باشند و مدیریت اسلامی در جهان بدرخشد. 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: امروز نمونه بارز حکومت اسلامی را در جمهوری اسلامی ایران و به‌ویژه در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) می‌بینیم. وی سلام گرم، پرمحبت و صمیمانه آیت‌الله واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی را به مردم متدین و اهل علم و فضل طبس ابلاغ کرد و بیان داشت: امروز به برکت انقلاب اسلامی و خون شهدا، فضای معنوی و مفرحی در اطراف امامزاده حسین‌بن موسی‌الکاظم (ع) طبس ایجاد شده است که در کشور بی‌نظیر است. 
 
علوی یادآور شد: امامزاده حسین (ع) طبس در زمان هیچ سلسله و عصری این عظمت و شکوه را نداشت و این شکوفایی نتیجه مدیریت اسلامی است. وی عنوان داشت: صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) با مساحت حدود 27 هزار مترمربع در زمان سه سلسله صفوی، افشار و قاجار و در مدت قریب به هزار سال ایجاد شده است، اما به برکت انقلاب اسلامی بیش 250 هزار مترمربع در حرم مطهر صحن ساخته شده و فقط صحن جامع رضوی 60 هزار مترمربع وسعت دارد. وی اضافه کرد: آستان قدس رضوی در عرصه‌های معماری اسلامی، مقاوم‌سازی و حفظ میراث فرهنگی با توجه به قدمت هزار ساله بناهای حرم در جهان اسلام نمونه و الگو است، به‌طوری که بسیاری از اماکن مذهبی جهان اسلام طرح خود را از معماری حرم مطهر حضرت رضا (ع) اقتباس کرده‌اند. 
 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: با وجود اینکه حضرت رضا (ع) خود دانشمند اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بودند اما با بررسی هزار سال گذشته از ابتدای شهادت ایشان، یک مدرسه، یک کلاس درس و حتی یک‌دانش آموز که در حرم مطهر حضرت رضا (ع) تحصیل کند، نمی‌یابیم، اما امروز به برکت 30 سال انقلاب اسلامی، ده‌ها موسسه پژوهشی، آموزشی و انتشاراتی در آستان قدس راه‌اندازی شده و 5 هزار محقق، استاد دانشگاه و حوزه، و بیش از 12 هزار دانش‌آموز و دانشجو در مراکز آموزشی و داشگاهی آستان قدس رضوی مشغول تحقیق، تحصیل و پژوهش هستند. وی افزود: همچنین به‌وسیله آستان قدس رضوی هزاران کتاب در موضوعات اسلامی تالیف شده است که این به‌دلیل عنایات الهی و از برکات انقلاب اسلامی است. 
سید احمد علوی گفت: آستان قدس رضوی در زمینه‌های عمران مزارع، توسعه کشاورزی و کشت‌های مکانیزه، دامداری و موقوفات و عمل به نیات واقف بسیار موفق است و در عرصه درمانی، پزشکی و دارویی کمیاب‌ترین داروهای ضد سرطان را تولید می‌کند. وی اظهار داشت: اخیرا در مرکز دارویی و سرم‌سازی آستان قدس رضوی هورمون رشد و بسیاری اقلام دارویی منحصربه‌فرد دیگر نیز به تولید رسیده است. 
 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: اگر ما مدیریت اسلامی، ارزش‌های اسلامی و توصیه‌های اسلامی را به طور دقیق اجرا کنیم، به مراتب پیشرفت، ترقی و برجستگی ما در جهان اسلام بیشتر خواهد بود. وی تصریح کرد: از نفاق، دورویی، تفرقه پراکنی و اتهام که متاسفانه امروز در حال گسترش است، بپرهیزیم و فضای معنوی ایران اسلامی را با تهمت و افترا مسموم نکنیم که اگر این آلودگی‌ها و تفرقه‌ها نبود به طور قطع امروز مدیریت جهان را در دست داشتیم. علوی بیان داشت: پیام مدیریت اسلامی، وحدت، صمیمیت و محبت است که باید این را به جهانیان ابلاغ کنیم، از تشتت بپرهیزیم و با محبت و همدلی ایران اسلامی را ساخته و مدیریت حیات‌بخش اسلامی را به همه جهان منعکس کنیم. 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در طبس گفت: آستان قدس رضوی همت مضاعف و کار مضاعف خود را از 30 سال گذشته آغاز کرده که امروز مواهب و برکات آن متوجه جهان اسلام است. 
معاون سیاسی و امنیتی استاندار یزد نیز در این مراسم شهرستان طبس را به لحاظ تاریخی، معنوی، علمی و اقتصادی بسیار غنی دانست و عنوان داشت: مسئولان استان یزد هم در تلاش بوده و هستند که اگر قصور و کوتاهی در گذشته صورت گرفته، امروز با همت و تلاش مضاعف آن‌چنان که شایسته این شهر است در حوزه‌های مختلف خدمت‌رسانی کنند.
 
غلامحسین دشتی ضمن ابلاغ سلام استاندار یزد یادآور شد: خدای متعال به ما وعده شکست استکبار جهانی را داده که نمونه بارز آن شکست مفتضحانه آمریکای جنایتکار در صحرای طبس است و بیابان‌های طبس در کنار شهر برخوردار و زیبایش الهام بخش ما در عرصه مبارزه انقلابی است و به همین دلیل نام طبس جهانی و جاویدان شده است. 
اجرای سرودی زیبا در مدح و منقبت حضرت امام رضا (ع) به‌وسیله گروه همسرایان آستان مبارک حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم (ع) و پخش فیلمی از روند ساخت و ساز در این آستان مبارک از 30 سال گذشته تاکنون از دیگر برنامه‌های مراسم افتتاح مجموعه بزرگ فرهنگی میقات‌الرضا (ع) طبس بود.

عدم نمایش نظرات

خانه | تماس | درباره ما |