خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
ولایتی در دومین همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی در تبریز

دانشجویان تبریزی باید آغازگر معماری مدرن اسلامی باشند

پدیدآورنده: به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دکتر علی اکبر ولایتی 1392 .16 آذر

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دانشجویان تبریزی باید آغاز گر معماری مدرن اسلامی باشند.
دکتر علی اکبر ولایتی در آیین اختتامیه دومین همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی در تبریز گفت: دولت باید در جهت شکل دهی هنر اسلامی و احیای معماری و شهرسازی مبتنی بر اسلام اقدامات لازم را انجام دهد.
به گزارش آناج، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: معماری، جامعترین هنر در عرصه تمدن اسلامی است.
ولایتی با اشاره به نمونه های معماری اسلامی در شرق و غرب جهان ادامه داد: ایران به عنوان قله هنر و تمدن اسلامی شناخته می شود و آثار فاخر معماری در نقاط مختلف ایران مانند ستاره های پرنور می درخشند.
رییس کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: باید در پی احیای معماری اسلامی باشیم و برگزاری همایش ها و برنامه های تخصصی به عنوان پیش زمینه این اقدام ضروری به شمار می روند.
وی با اشاره به بیانات رهبر انقلاب اسلامی در مورد تفاوت های هنر اسلامی و هنر غیر اسلامی تاکید کرد: اگر بینش و جهان بینی هنرمند آرمانی باشد؛ هنر و تفکر اسلامی از وی متجلی خواهد شد.
مشاور عالی مقام معظم رهبری تصریح کرد: دولت باید در جهت شکل دهی هنر اسلامی و احیای معماری و شهرسازی مبتنی بر اسلام در شان جمهوری اسلامی اقدامات لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به مساجد، بازار ها، حمام ها، کاروانسراها، باغ ها، آب انبارها و آرامگاه ها به عنوان نمونه های مختلف معماری اسلامی گفت: اوج معماری اسلامی ایرانی در گنبدسازی نشان داده می شود.
ولایتی با اشاره به تکامل معماری آثار موجود در کشورمان در طول مختلف تاریخی گفت: وظیفه داریم معماری اسلامی را متناسب با نیازهای روز احیا کنیم.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان خاطر نشان کرد: امیدواریم معماری نوین اسلامی ایرانی از تبریز که پیش رو فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی است؛ آغاز شود.
به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی عنوان کرد: معماری جامع ترین مجموعه است و مجموع همه هنرها و صنایع به معماری تبدیل می شود.
وی با اشاره به اینکه مسجد جامع اصفهان کلکسیون معماری اسلامی است خاطرنشان کرد: امید داریم این همایش بتواند معماری اسلامی را احیا کند؛ البته دولت و کسانی که صاحب امکانات هستند باید بیشتر به این نوع معماری ارزش بدهند و حمایت کنند.
ولایتی بیان کرد: اولین شهرک دانشگاهی تاریخ كشور، در تبریز ساخته شده، ولی الان وضعیت مناسبی ندارد، طبق اسناد تاریخی حجم زیادی از این دانشگاه زیر زمین قرار گرفته و باید با سرمایه ای خوب به وضعیت این آثار تاریخی سر و سامان داد.
دومین همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی در روزهای ششم و هفتم آذر در محل دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شده و در آیین اختتامیه آن از نویسندگان مقالات برتر تجلیل شد.

توضیحاتی پیرامون دومین همایش ملی معماری و شهرسازی اسلامی

ورود به دنیای معاصر با تمامی آفرینش‌ها و نوآوری‌هایی که در عرصه های مختلف اجتماعی و انسانی داشت چالش جدی و مهمی برای معماری و شهرسازی جوامع اسلامی به وجود آورد؛ بخشی از این چالش مربوط به عدم درک مناسب جایگاه و قواعد دنیای معاصر بود ولی بخش زیادی از آن به ارائه اظهار نظرهای متفاوت از سوی مستشرقین مربوط می‌شود، این اظهار نظر بدون درک عمیق از اسلام و جوامع اسلامی صورت گرفت و باعث گردید تصویر مناسب از جهان اسلام و فرآورده‏‌های اسلامی ارائه نشود و پژوهش‌های انجام یافته سطحی و در مواردی صوری و شکلی باشند.
اهداف همایش
• شناخت ارزش‌ها و مفاهیم معماری و شهرسازی  اسلامی
• نظریه آفرینی در معماری و شهرسازی اسلامی
• راهبردها و راهکارهای تحقق نظریه های معماری و شهرسازی اسلامی
محورهای همایش
• جایگاه معماری و شهرسازی اسلامی در جهان معاصر
• معماری و شهرسازی اسلامی و روح زمان
• امکان تحقق پذیری معماری اسلامی در دنیای معاصر
• واقع گرایی و آرمان گرایی در معماری و شهرسازی اسلامی
• نقد و تحلیل نظریه پردازان، پژوهشگران و معماران معاصر ملی و بین المللی در زمینه معماری و شهرسازی اسلامی
• نقد نظریه های معماری و شهرسازی اسلامی
• روشهای نظریه آفرینی در معماری و شهرسازی اسلامی

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |