خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
به کوشش حمیدرضا شکارسری

«هفتاد و دو اشک عاشورایی» کتاب شد

72 غزل عاشورایی در کتابی با عنوان «هفتاد و دو قطره اشک عاشورایی» به کوشش حمیدرضا شکارسری گردآوری و منتشر شد.

شکارسری درباره این مجموعه شعر گفت: تاکنون مجموعه‌های متعددی در حوزه شعر عاشورایی گردآوری و منتشر شده است، اما این‌که تاکید بر یک قالب ویژه باشد، اتفاقی است که کمتر رخ داده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر در انتخاب اشعار این مجموعه سعی کرده‌ام حد وسطی را میان پیشرو بودن غزل به لحاظ زبان، نگاه و تصویر و عامه‌پسند بودن آن در نظر بگیرم بنابراین از انتخاب غزل‌هایی که کاملا محتواگرا هستند، به نوعی فقط شعر هیاتی محسوب می‌شوند یا غزل‌هایی که تنها بر فرم تاکید داشته‌اند، اجتناب کرده‌ام.

این شاعر درباره شاعرانی که غزل‌های آن‌ها را برای این کتاب‌ها انتخاب کرده است، توضیح داد: در این کتاب از 72 شاعر معاصر و از هر شاعر تنها یک غزل انتخاب شده است. همچنین تلاش کرده‌ام از غزل‌های عاشورایی بسیار معروف در این کتاب استفاده نکنم تا مخاطبان با آثار جدیدی روبه‌رو باشند، البته گاهی این مساله اجتناب‌‌ناپذیر بوده است.

وی افزود: در این کتاب نمونه غزل‌هایی از شاعران معرفی چون خسرو احتشامی، ساعد باقری، حبیب چایچیان، جواد محقق، سهیل محمودی، نصرالله مردانی و شاعران جوانی چون حمیدرضا برقعی، علیرضا بدیع و مهدی فرجی دیده می‌شود.

شکارسری در پایان یادآور شد: احتمال دارد در آینده کتاب‌هایی با همین ساختار اما در قالب‌های دیگری چون رباعی، دوبیتی، مثنوی و شعر نو گردآوری و منتشر کنم.

حمیدرضا شکارسری متولد 1345 در تهران است.

از  آثار منتشر شده او می‌توان مجموعه شعرهای «باز جمعه‌ای گذشت»، «گزیده ادبیات معاصر»، «از تمام روشنایی‌ها»، «پرانتزهای شکسته» و در زمینه نقد کتاب‌های «حماسه کلمات» (نقد و بررسی بیست سال شعر دفاع مقدس ) و «از سکوت به حرف» (مجموعه نقد ادبی) را نام برد.

مجموعه شعر «هفتاد و دو قطره اشک عاشورایی» در 136 صفحه و شمارگان هزار نسخه از سوی انتشارات فصل پنجم منتشر و راهی بازار کتاب شده است.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |