خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و هفتم

دستاوردهای بخش تجلی اراده ملی؛ از هم اندیشی تا همکاری

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی 1397 .8 اسفند

وقتی سازمان‌ها در یک فضای دوستانه و صمیمی میزبان هنرمندان می شوند و این گفتگو تبدیل به نشست هم اندیشی می‌شود، دغدغه‌ها و دستاوردها به طرفین منتقل می‌شود و قطعاً مورد توجه هنرمندان نیز قرار می‌گیرد. هر چه ارتباط سازمان‌ها با هنرمندان دوستانه‌تر و پایدارتر باشد، جامعه به لحاظ ساختار فرهنگی غنی‌تر و شاداب‌تر خواهد بود.
مراسم معرفی برگزیدگان "بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر" شامگاه دیروز دوشنبه 6 اسفند 1397 در "تالار ایوان شمس" تهران برگزار شد. و نهادهای شرکت کننده، جوایزی را از نگاه خود به فیلمهای برگزیده اهداء کردند.

آقای «محمدعلی حجازی» مدیر بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، در یادداشتی به ویژگی های این بخش در جشنواره امسال پرداخته است:

**  دستاوردهای بخش تجلی اراده ملی؛ از هم اندیشی تا همکاری   **

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به قلم: محمدعلی حجازی
(مدیر تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر)
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مدام این پرسش از من می شود که تفاوت این دوره از "تجلی اراده ملی" با دوره های قبل چیست؟

اصولاً اهل مقایسه نیستم و معتقدم هر فردی در هر جایگاهی دوست دارد و تلاش می کند که مسؤولیت خود را به بهترین شکل انجام دهد. فارغ از مقایسه این دوره با دوره های قبل، تلاش کردم در نشست حضوری با مسؤولین سازمان ها، از تأثیر هنر بر فرهنگ و یکپارچگی فرهنگی صحبت کنم.

سینما هم یکی از هنرهای مؤثر است که شاید به دلیل فراگیر بودن و جذابیت بیشتر، مورد توجه بیشتری هم قرار می گیرد. وقتی برای دعوت از سازمانی برای حضور در بخش تجلی اراده ملی به گفتگو می نشستم، تنها ایشان را به صحبت و حمایت از سینما و هم اندیشی با اهالی سینما دعوت نمی کردم؛ بلکه محور صحبتم این بود که هنرهای دیگر هم می تواند ترویج دهنده اهداف سازمان ها و نهادها باشد.

یک تابلوی نقاشی هم می تواند حرف دل یک سازمان را بزند و آن را به مخاطبان منتقل کند. یک اثر خوشنویسی، یک اثر موسیقیایی، یک حجم و یک اثر تجسمی می تواند مروج اهداف یک سازمان باشد. پس هنوزم معتقدم هم اندیشی و نشست های دوره ای سازمان ها با صاحبان هنر و هنرمندان رشته های هنری، بسیار سودمند و پر برکت است.

بر کلمه "هم اندیشی" تأکید می کنم. وقتی سازمان ها در یک فضای دوستانه و صمیمی میزبان هنرمندان می شوند و این گفتگو تبدیل به نشست هم اندیشی می شود، دغدغه ها و دستاوردها به طرفین منتقل می شود و قطعاً مورد توجه هنرمندان نیز قرار می گیرد. هر چه ارتباط سازمان ها با هنرمندان دوستانه تر و پایدارتر باشد، جامعه به لحاظ ساختار فرهنگی غنی تر و شاداب تر خواهد بود.

در این دوره از تجلی اراده ملی با ۳۷ سازمان گفتگو شد و در نهایت ۲۰ سازمان حامی سینمای ایران شد. بیش از ۷۰ داور ــ از انجمن ها و سازمان های مردم نهاد گرفته تا قوای سه گانه ــ تمام آثار راه یافته به بخش مسابقه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را بررسی کردند. حاصل این فرایند و ارزیابی، اهداء بیش از ۴۰ جایزه به فیلم های حاضر در جشنواره است که در آیین اختتامیه تجلی اراده ملی به سینماگران تقدیم می شود و نهادهای دولتی و خصوصی حمایت خود را از سینمای نجیب، دوست داشتنی و اثرگذار ایران اعلام می کنند.

من به تاثیر این حمایت حداکثری خوش بینم و امید دارم که با تداوم اینگونه همسویی و همراهی، در آینده شاهد اثرات پر برکت در حوزه فرهنگ و هنر باشیم.
1397 .8 اسفند / نویسنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |