خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی کتاب "تعزيه در عراق"

پدیدآورنده: به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) 1392 .18 آذر

کتاب "تعزیه در عراق" نوشته عباس خدوم جميلي كه به بررسي تعزيه در چند کشور اسلامي از جمله عراق مي‌پردازد، با ترجمه مجید سرسنگی عرضه شده است.

این کتاب که در سال 1999 ميلادي در آکادمي مطالعات عالي آکسفورد ارائه شده است. شامل دو بخش اساسي است. بخش اول، به تعزيه و ريشه‌هاي پيدايش آن، به‌ويژه تأثير عزاداري‌هاي محرم بر شکل‌گيري تعزيه ، در عراق و چند کشور اسلامي ديگر پرداخته و در بخش دوم نيز به موضوع تأثير مصيبت کربلا بر نمايش و شعر مدرن عرب پرداخته است.این کتاب ترجمه بخش اول اين رساله است. هنر اسلامی ـ کتاب
مجید سرسنگی استادیار گروه آموزشی هنرهای نمایشی دانشگاه تهران در مورد این کتاب و ترجمه آن می‌گوید: تعزيه، از يک سو، تماشاگر عام را راضي نگاه مي‌دارد و فرصتي مغتنم را براي حضور عامه مردم در فضاي نمايش فراهم مي‌کند، و از سوي ديگر، تماشاگر خاص خود را با نمايشي هنرمندانه و کمال‌طلب روبه‌رو مي‌سازد.
وی تصریح کرد: استقبال گسترده تماشاگران از اين نمايش و ميزان ارتباطي که تعزيه با مخاطبان خود برقرار مي‌کند،نه فقط از نظر مسلمانان، بلکه از ديدگاه پژوهشگران عرصه ديگر مذاهب و فرهنگ‌ها نيز تحسين‌ برانگيز بوده است.
این کتاب در چهار بخش با عناوین بررسي اجمالي، سنت‌ها و فرهنگ عامه در نمايش تعزيه، تعزيه در ديگر کشورهاي اسلامي و عربي و تعزيه و نمايشهاي قرون وسطي در اروپا در 88 صفحه و شمارگان یکهزار پانصد نسخه توسط فرهنگستان هنر عرضه شده است.

درباره مجید سرسنگی

تحصیلات: لیسانس تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا،فوق لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه تربیت مدرس،دکترای تئاتر از انگلستان(بورسیه دانشکده هنرهای زیبا)
اجراها: نگارش و چاپ نمایشنامه” یکی بود یکی نبود “به کارگردانی”فرهاد مهندس‌پور“ اجرا شده است
توضیحات: اولین مسئول کانون دانشجویان و تئاتر تجربی دانشکده هنرهای زیبا در دوران ریاست ملی منتظری بر مرکز هنرهای نمایشی
سردبیر اولین نشریات جشنواره تئاتر دانشجویی با عنوان”نما“
اولین رئیس انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس
مدیر روابط عمومی دانشگاه تهران در دوران ریاست دکتر عارف
مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری در دوران وزارت دکتر عارف
مسئول دفتر معاون اول رئیس جمهور( خاتمی ) در دوران معاونت دکتر عارف
عضو هیأت علمی دانشکده هنرهای زیبا

1392 .18 آذر / نویسنده: به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |