خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
نگاه دینی به سیمرغ سی و یکم

اسامي نامزدهای سیمرغ بلورین دو بخش اصلی جشنواره فیلم فجر اعلام شد

1391 .23 بهمن

فیلم های "استرداد"، "دربند"، "دهلیز" و "گناهکاران" در بسیاری از رشته ها نامزد سیمرغ شده اند و «داریوش مهرجویی»، «علیرضا داوودنژاد» و «مسعود ده نمکی» ناکامان بزرگ این دوره هستند که فیلمهایشان علیرغم سر و صدای زیاد، نامزد جوایز چندانی نیستند. ده نمکی در دوره های پیش نیز با وجود کسب آراء مردمی، نظر داوران و منتقدان را جلب نکرده بود.

در فاصله یک روز مانده به پایان سي و يكيمن جشنواره بين المللي فيلم فجر، اسامي نامزدهاي بخش "مسابقه سينماي ايران" (سوداي سيمرغ) و نیز نامزدهای بخش "نگاه نو" (مسابقه فیلمسازان اول) اعلام شد.

فیلم های "استرداد"، "دربند"، "دهلیز" و "گناهکاران" در بسیاری از رشته ها نامزد شده اند و «فرامرز قریبیان»، «اکبر عبدی» و «محمدرضا شریفی نیا» نام‏های مشهوری هستند که در بین کاندیداها به چشم می‏خورند.

اما «داریوش مهرجویی»، «علیرضا داوودنژاد» و «مسعود ده نمکی» را می‏توان ناکامان بزرگ این دوره نامید که فیلمهایشان علیرغم سر و صدای زیاد، نامزد جوایز چندانی نیستند. ده نمکی در دوره های پیش نیز با وجود کسب آراء مردمی، نظر داوران و منتقدان را جلب نکرده بود.

فهرست کامل نامزدهاي دو بخش مسابقه ايران به شرح زير است:

بخش "مسابقه سينماي ايران" (سوداي سيمرغ)


* بهترین جلوه‌های ویژه میدانی
1. محسن روزبهاني (استرداد) / 2. عباس شوقي (جیب‌بر خیابان جنوبی) / 3. آرش آقابیک (دهلیز) / 4. محسن روزبهاني (زیباتر از زندگی) / 5. رضا ترکمان (عقاب صحرا) / 6. اصغر پورهاجريان (گناهکاران)

بهترین جلوه‌های ویژه بصری
1. مجيد شوندي (استرداد) / 2. امیر سحرخیز (ترنج) / 3.  محراب مشهدبان (دهلیز) / 4. بهنام خاکسار (عقاب صحرا) / 5. پیام نبوتی (فرزند چهارم)

 بهترین صداگذاری
1. محمدرضا دلپاك (استرداد) / 2. محمد رضا دلپاك (برلین منفی 7) / 3. ايرج شهزادي (جیب‌بر خیابان جنوبی) / 4. فرامرز ابوالصدق (دربند) / 5. مهران ملكوتي (گناهکاران)

بهترین صدابرداری
1.  حسن زاهدي (استرداد) / 2.  منصور شهبازي (دربند) / 3. وحيد مقدسي (دهلیز) / 4.  نجفي  و دانشمند (قاعده تصادف) / 5. بهمن حيدري (گناهکاران)

 بهترین طراحی صحنه و لباس
1. ايرج رامين‌فر (استرداد)  / 2. آتوسا قلمفرسايي (حوض نقاشی) / 3. ايرج رامين فر (خسته نباشید!) / 4. کیوان مقدم (دربند) / 5. مجيد ميرفخرايي (رسوایی)

بهترین چهره پردازی
1. سعید ملکان (آسمان زرد کم‌عمق) / 2. محسن بابايي (استرداد) / 3. فاطمه و زهرا كمالي (دهلیز) / 4. امير اسكندري (رسوایی) / 5. مسعود ولدبیگی (عقاب صحرا)

 بهترین تدوین
1. بهرام دهقانسمان زرد کم‌عمق) / 2. بهرام دهقان (استرداد) / 3. مصطفی خرقه‌پوش (برلین منفی 7) / 4. محمدرضا و میثم مویینی (جیب‌بر خیابان جنوبی) / 5. حميدرضا قرباني (دهلیز)

 بهترین موسیقی
1. ستار اوركي (استرداد) / 2. حامد ثابت (برلین منفی 7) / 3. آرمان موسی‌پور (خاک و مرجان) / 4. فریدون شهبازیان (فرزند چهارم) / 5. كارن همايونفر (هیس دخترها فریاد نمی‌زنند)

 بهترین فیلمبرداری
1. پیمان شادمانفر (آسمان زرد کم‌عمق) / 2. محمود كلاري (استرداد) / 3. فرشاد محمدي (برلین منفی 7) / 4. هومن بهمنش (دربند) / 5. محمد آلادپوش (حوض نقاشی) / 6. تورج منصوری (عقاب صحرا)

 بهترین بازیگر نقش مکمل زن
1. پگاه آهنگرانی (دربند) / 2. ندا جبرائیلی (قاعده تصادف) / 3. زهرا داود نژاد (کلاس هنرپیشگی) / 4. مریلا زارعی (هیس دخترها فریاد نمی زنند) / 5. شقایق فراهانی (گناهکاران)

 بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
1. رامبد جوان (گناهکاران) / 2. مسعود رایگان (برلین منفی 7) / 3. یداله شادمانی (خسته نباشید) / 4. محمدرضا شریفی نیا (رسوایی) / 5. بهرنگ علوی (دربند) / 6. فرهاد قائمیان (استرداد)

 بهترین بازیگر نقش اول زن
1. نازنین بیاتی (دربند) / 2. هانیه توسلی (دهلیز) / 3. نگار جواهریان (حوض نقاشی) / 4. الهام حمیدی     (گهواره ای برای مادر) / 5. ترانه علیدوستی (آسمان زرد کم عمق)

 بهترین بازیگر نقش اول مرد
1. اکبر عبدی (رسوایی) / 2. مهران احمدی (روز روشن) / 2. امیر جعفری (قاعده تصادف) / 4. رضا عطاران (دهلیز) / 5. حمید فرخ نژاد (استرداد)

 بهترین فیلمنامه
1. رضازاده / طالب زاده (استرداد) / 2. پرويز شهبازي (دربند) / 3.  علي اصغري (دهلیز) / 4. بهنام بهزادی (قاعده تصادف) / 5. محمدسام قريبيان (گناهکاران)

 بهترین کارگردانی
1. علی غفاری (استرداد) / 2. پرویز شهبازی (دربند) / 3. بهروز شعیبی (دهلیز) / 4. بهنام بهزادی (قاعده تصادف) / 5. علیرضا داودنژاد (کلاس هنرپیشگی)

 بهترین فیلم
1. محسن آقا علی اکبری/ بنیاد فارابی (استرداد) / 2. پورشريف / مؤسسه (برلین منفی 7) / 3. سمواتی / بنیاد فارابی (دربند) / 4. محمود رضوی مجد (دهلیز) / 5. فرامرز قریبیان (گناهکاران)



بخش "نگاه نو" (مسابقه فیلمسازان اول)

 بهترین دست‌آوردهای فنی هنری
1.بابک اردلان (به خاطر صدابرداری روز روشن) / 2. میثم ریاحی (به خاطر فیلمبرداری او خوب سنگ می‌زند) / 3. محمدرضا شیرخانلو (به خاطر بازی در دهلیز) / 4. فرشاد محمدی (به خاطر فیلمبرداری برلین منفی 7) / 5. حمید نعمت‌الله و هادی مقدم‌دوست (به خاطر فیلمنامه سر به مهر)

 بهترین کارگردانی
1. دانش اقباشاوی (تاج‌محل) / 2. روح‌الله سهرابی (خاکستر و برف) / 3. بهروز شعیبی (دهلیز) / 4. رامتین لوافی (برلین منفی 7) / 5. هادی مقدم‌دوست (سر به مهر)

 بهترین فیلم
1. برلین منفی 7 (سیامک پورشریف) /  2.دهلیز (سیدمحمود رضوی مجد) / 3. روز روشن (غلامرضا گمرکی) / 4. سر به مهر (محمدرضا شفیعی) /  5. تنهای تنهای تنها (ادریس عبدی‌پور)

(اسامی نامزدها بر اساس حروف الفبا تنظیم شده است.)

1391 .23 بهمن / نویسنده: / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |