خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

آشنایی با یکی از هنرمندان خطاط و گرافیست شهر قم

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده 1396 .23 مرداد

آقای احمد دیزرانی یکی از هنرمندان خطاط و گرافیست شهر قم می‌باشد وی کارشناسی گرافیک دارد. به شکل تخصصی در زمینه گرافیک آرم و نشانه و تایپوگرافی کار می‌کند و در کنار آن در زمینه طراحی تابلوهای خوش نویسی و نقاشی خط نیز فعالیت دارد.

لطفا خودتان و زمینه ی هنری کاریتان را معرفی کنید ؟
احمد دیزرانی هستم ، کارشناسی گرافیک دارم ، سی‌وپنج‌ساله هستم در قم به دنیا آمده‌ام و بزرگ شده‌ام .به شکل تخصصی در زمینه گرافیک آرم و نشانه و تایپوگرافی کار میکنم و در کنار آن در زمینه طراحی تابلوهای خوش نویسی و نقاشی خط  نیز فعالیت دارم .
دوست دارم فرزندانم این کار را ادامه دهند. اکنون (1396) دختر سه‌ساله‌ای دارم که از همین کودکی نشانه‌هایی از علاقه به این نوع فعالیت هنری در وجودش هست.
از دوران راهنمایی با خط و خوشنویسی رابطه‌ خوبی داشتم و علاقه‌مند بودم. چندین سال انواع شغل‌ها را امتحان کردم ولی آن کارهایی نبودند که بخواهم تا آخر عمر ادامه دهم. فعلاً این تنها کاری است که برای من هم لذت و تفریح است و هم از این طریق مخارج زندگی‌ را تأمین می‌کنم.
همه اقوام و آشنایانم این رشته و محصول هنری را دوست دارند ولی باور ندارند که می‌شود با این کار به درآمد خوبی رسید.
آرزو دارم در نمایشگاه‌های بین‌المللی و حراجی‌های بزرگ راه پیدا کنم و هنر ایرانی را معرفی کنم.
دیپلم فنی و حرفه‌ای، کاردانی باستان‌شناسی و کارشناسی گرافیک دارم. شغل‌های دور از انتظاری را تجربه کرده‌ام؛ مثل کارهای فنی، آرایه‌گری (دکوراسیون)، تدوین، تصویربرداری، عکاسی، تاکسیرانی، تابلونویسی و... اما ای کاش از ابتدا به رشته‌ای که علاقه‌ داشتم می‌پرداختم. البته همه آن تجربه‌های نامربوط، باعث خلاقیت بیشتر و تفاوت حقیر با کسانی شده است که فقط و فقط از ابتدا به این رشته پرداخته‌اند.
از سی‌سالگی وارد این شغل شده‌ام. این کار برای من سختی ندارد، بلکه برای من لذت است .
این شغل به سرمایه خاصی نیاز ندارد. برای فروش محصولات، به جمعه‌بازار پارکینگ پروانه تهران می‌روم. برای این که دوباره از این فضای کاری که به آن علاقه‌ام دارم دور نشوم و از آن خرج زندگی را هم در بیاورم، دو سال است که هر جمعه به جمعه‌بازار صنایع‌دستی می‌روم. آن جا هم کارهای آماده را عرضه می‌کنم و هم سفارش‌هایی را زنده اجرا می‌کنم.

از چه سالی وارد این زمینه فعالیت شدید ؟
گرافیک را از سال 1392 شروع کردم و تابلو های نقاشی خط را حدود یک الی دو سال است .

آثارتان را معرفی کنید و ارزشمندترینشان برای خودتان کدام است ؟
تابلو نقاشی خط "بسم الله" که بر روی دو لَـت یک متر در یک متر کار شده و حدود ده روز طول کشید .

برای تولید یک اثر نقاشی خط چه مسیری باید گذرانده شود ؟
بر اساس موضوع طرح اولیه طراحی میشود رنگ بندی ها انتخاب میشود اتود دستی با مداد زده می شود و در نهایت با رنگ اجرا میشود .

تا به حال نمایشگاهی برگزار کرده اید؟
خیر هنوز موفق به برگزاری نمایشگاه نشدم بیشتر کارها مردمی بوده ، اما در یک بازارچه صنایع دستی در تهران هر هفته اجرای زنده داشتم که کار سفارش میگرفتم همانجا به شکل زنده آماده میکردم و میفروختم .

از چه خط هایی در آثارتان استفاده میکنید ؟
خطی که من استفاده میکنم بیشتر برگرفته از خط نستعلیق است ولی یک مقدار شخصی شده یعنی یک مقدار دستکاری هایی روی آن انجام دادم که حالت تایپو گرافی پیدا کرده و خط آزاد و راحتی هست برای من .

تولید اثر برای شما معمولا چه مدت طول میکشد ؟
به غیر از کارهایی که بسیار پرکار هستند تولید تابلو های نقاشی خط برای من به طور میانگین چهار الی پنج ساعت به طول می انجامد .

در میان هنرهای ترسیمی تنها در زمینه نقاشی خط فعالیت میکنید ؟
زمینه فعالیت ما حول محور خط هست ، از لوگو تایپ ها و تایپوگرافی ها تا کارهای روی بوم بنای اصلی خوشنویسی و خط است . بر روی آثار روی بوم رنگ هم دخیل شده که باعث میشود آثار در دسته بندی نقاشی خط به شمار آیند .

1396 .23 مرداد / نویسنده: سرویس هنر اسلامی/ محمدسعید اکبرزاده / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |