خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
رحماندوست عنوان كرد:

فطرت منشأ واحد ادبيات و مذهب است

نماينده مجلس شورای اسلامی در نشست تخصصی «ادبيات ميان‌دينی و ادبيات ميان‌مذهبی» كه 6 آبان برگزار شد، ادبيات و مذهب را دارای يك ريشه مشترك به عنوان فطرت انسانی دانست و گفت: ادبيات و هنر داراری هم پوشانی هستند و نمی‌توان آنها را از هم جدا دانست.

نشست تخصصی «ادبيات ميان‌دينی و ادبيات ميان‌مذهبی» در قالب نشست‌های همايش باران غدير، 6 آبان‌ماه با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين محمدرضا زائری و مجتبی رحماندوست از ايران و نمايندگانی از پاكستان، مصر، لبنان، هند و ازبكستان در حوزه هنری برگزار شد.

مجتبی رحماندوست، نماينده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و از نويسندگان برجسته ايرانی در اين نشست با اشاره به نقش ادبيات و هنر در مذهب، به رابطه اين دو مقوله با هم پرداخت و اظهار كرد: تلاش در يافتن نقش ادبيات و هنر با مذهب ما را به اين نتيجه می‌رساند كه اين دو مسئله با يكديگر هم‌پوشانی دارند؛ چرا كه مذهب يك مسئله فطری است و اديب و هنرمند نيز برای اينكه اثری خلق كنند بايد از فطرت و ذات پاك خود كمك بگيرند.

وی در همين رابطه افزود: اگر هنر انتقال حس تجربه شده باشد، هر چه اين حس به فطرت نزديك‌تر باشد اصيل‌تر خواهد بود و هر چه اين حس به ذات بشر نزديك‌تر باشد دلنشين‌تر جلوه می‌كند.

رحماندوست با عنوان اينكه هنر واقعی برخاسته از ذات و فطرت است، تصريح كرد: هنر اگر به اين صورت شكل بگيرد كه منافاتی با ذات بشر نداشته باشد، واقعی است و به بيراهه نخواهد رفت و آنچه كه به بيراهه می‌رود منتسب به هنر است و خود هنری اصيل و پاك است.
 رحماندوست:
اگر هنر اتتقال حس تجربه شده باشد، هرچه اين حس به فطرت نزديك‌تر باشد اصيل‌تر خواهد بود و هرچه اين حس به ذات بشر نزديك‌تر باشد دلنشين‌تر جلوه می‌كند

مشاور سابق رئيس جمهور در امور ايثارگران با اشاره به نظرات برخی افراد مغرض درباره قرآن و نحوه نزول آن گفت: قران به قدری با فطرت انسان ارتباط برقرار كرده است و به قدری بيانش زيبا است كه برخی انسان‌های بيمار تصور كردند شعر است و در حقيقت آن دچار شك هستند.

وی عنوان كرد: دين بر محور عشق می‌چرخد و از منبعی با عنوان «حب» متولد می‌شود. ادبيات و هنر نيز چيزی به جز حب نيست. دين سراسر عشق است و بيان شاعرانه آئينه‌ای برای تجلی اين حب است. زهرا درخشندگی است، علی علّو و برتری، محمد ستوده و الله جميع همه اين كمالات است؛ حال اگر شعر بخواهد به بيانی جز اينها بپردازد از فطرت فاصله گرفته است.

در ادامه اين نشست پرفسور اصلم انصاری از ادبای بزرگ پاكستان نيز به نحوه نزديك شدن دل‌های مردم به هم توسط ادبيات پرداخت و گفت: مذهب و ادبيات هر دو و هر كدام به شيوه خودشان به عميق‌ترين مسائل بشری توجه دارند. يكی به روح و ديگری به نياز روح نظر دارد.

وی در ادامه با اشاره به اقبال لاهوری به عنوان شاعری كه در تلفيق مذهب و ادبيات هنرمندانه عمل كرده است، عنوان كرد: لاهوری در اشعار خود به مقام پيامبر اكرم(ص) توجه ويژه‌ای دارد و حضرت علی(ع) را بعد از پيامبر بهتربن انسان روی زمين معرفی می‌كند .

انصاری در ادامه افزود: علاوه بر اقبال ‌لاهوری شاعران زيادی از هم عصران او دارای چنين ويژگی بوده‎‌اند كه عرفی‌شيرازی و دهلوی از جمله اين شاعران هستند و در اشعارشان نمودهای فراوانی از تاثير مذهب ديده می‌شود.

دياب يونس سومين سخنرانی بود كه به نمايندگی از كشور لبنان در اين نشست حضور داشت. وی كه از شاعران برجسته لبنان به شمار می‌رود در ابتدای سخنانش با قرائت شعری با موضوع لبنان، گفت: لبنان كشوری است كه در آن طايفه‌های متعددی با هم و در كنار هم زندگی مسالمت‌آميزی دارند.

وی با اشاره بر اينكه سال‌هاست گفت‌وگوی بين اديان در لبنان آغاز شده است اظهار كرد: اين تلاش خوبی است كه همه اديان و مذاهب آسمانی را به هم نزديك كنيم و آنها را به اين نتيجه برسانيم كه همه اديان يك دين هستند؛ چراكه همه پرستنده يك خدای واحد هستيم .

اين شاعر و اديب لبنانی همچنين با اشاره به تلاش‌های امام موسی صدر برای نزديكی دو دين اسلام و مسيحيت كه در لبنان بيشترين پيروان را دارند، گفت: برگزاری چندين كنگره مشترك ميان مسلمانان و مسيحيان از جمله تلاش‌های امام موسی صدر در آن دوران بود.

وی در پايان با اشاره بر مشتركتات دينی اين گونه نتيجه‌گيری كرد كه مشتركات مذهبی يك سری اشتراكات فرهنگی را به دنبال خواهد داشت كه ادبيات و بن‌مايه‌های ذوقی از آن جمله است.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |