خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
خواجه‌سروی:

اولين جشنواره «زيتون» ويژه هنر و معماری اسلامی _ ايرانی برگزار می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری از برگزاری اولين دوره جشنواره بين‌المللی «زيتون» ويژه تحقيقات هنر و معماری اسلامی ـ ايرانی در آذرماه امسال خبر داد.

غلامرضا خواجه سروی، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در نشست خبری ششمين جشنواره بين‌المللی فارابی (ويژه تحقيقات علوم انسانی و اسلامی) كه امروز دوشنبه اول آبان‌ماه، در محل پژوهشكده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، از برگزاری جشنواره بين‌المللی «زيتون» ويژه تحقيقات هنر و معماری اسلامی خبر داد.

وی در بخشی از سخنان خود گفت: خوشبختانه جشنواره فارابی توانسته است تا اين گام را باز كند كه شايد برای اولين‌بار در پنج دوره گذشته، با تأسيس جشنواره خاص علوم انسانی و معارف اسلامی، به كسانی كه در عرصه كاربردی كردن علوم انسانی فعاليت‌ می‌كنند، اهميت دهد و از آنان تقدير كند تا اين‌كه علوم انسانی ذيل رشته‌های ديگر قرار نگيرد، اما هنوز حوزه هنر و معماری از چنين قابليتی محروم هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان كرد: البته هنوز حوزه هنر و معماری ذيل جشنواره‌های ديگر پراكنده است و ما اميدورايم كه در آينده نزديك بتوانيم با برگزاری اولين دوره جشنواره بين‌المللی «زيتون» ويژه هنر و معماری اسلامی ـ ايرانی، اين نقص را جبران كنيم.

وی اظهار كرد: ما پيشنهاد جشنواره «زيتون» را داده‌ايم و اصل آن به تصويب رسيده است و در صورت تأمين اعتبار و قرار است كه اولين دوره آن در هفته پاسداشت شهدای علمی كشور (7 تا 15 آذرماه) كه ايام روز دانشجو (16 آذرماه) نيز در آن واقع شده است، برگزار شود.

دبير ششمين جشنواره بين المللی فارابی تصريح كرد: اقدامات اوليه و زيرساختی اين جشنواره انجام شده و گروه‌های علمی آن شكل گرفته است؛ همچنين فراخوان اين جشنواره آماده شده و اين جشنواره در دو بخش تحقيقات و پژوهش‌های هنری و آثار هنری (اعم از هنرهای تجسمی و...) برگزار خواهد شد و البته اين جشنواره نسبت به جشنواره‌های ديگر متفاوت خواهد بود.

خواجه‌سروی با بيان اين‌كه حوزه هنر و معماری در كشور ما بسيار مورد نياز و تأكيد بوده و به نحوی مورد غفلت قرار گرفته است، اظهار اميدواری كرد كه با برگزاری اين جشنواره گامی كوچك در راستای استقلال حوزه هنر و معماری اسلامی ـ ايرانی برداشته شود و اين حوزه ذيل حوزه‌های ديگر قرار نگيرد.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |