خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
سعید بیایانکی:

حق نداریم کلام نامعتبر را در شعر مذهبی قالب کنیم

سعید بیایانکی شاعر و نویسنده در گفتگوی اختصاصی با سایت هنر اسلامی گفت: شاعران و مداحان ما حق ندارند هر کلام سخیف، ضعیف و نامعتبر را به عنوان ادبیات مذهبی قالب کنند.

سعید بیایانکی شاعر و نویسنده در گفتگوی اختصاصی با سایت هنر اسلامی گفت: شاعران و مداحان ما حق ندارند هر کلام سخیف، ضعیف و نامعتبر را به عنوان ادبیات مذهبی قالب کنند. سخت گیری در این حوزه باید خیلی بیشتر از حوزه های دیگر باشد ولی‌ متأسفانه نیست.
وی افزود: این حساسیت در مداحی هم نیست. مداح به راحتی می تواند پشت تریبون برود یک شعری یک چیزی بخواند ، همه هم این را بشنوند وضبط کنند بعد هم همه جا پخش شود بدون هیچ نظارت ومجوزی، واین بسیار بد است.
بیانکی در انتقاد از شاعران ادبیات مذهبی گفت: الان در چند سال اخیر یک چیزی مد شده ، مثلاً کسی شعری‌ برای حضرت علی گفته، وقتی می خوانید می بینید کلام سست است، شعر بد است. در این شرایط وقتی نقد می کنید، می گوید یک عنایتی به من شده چه کار به من دارید. در صورتی که عنایتی نشده، اگر عنایتی شده باشد که شما باید الان احتمالاً محتشم کاشانی شده باشید.به هر حال باید یک عنایتی صورت بگیرد ولی هر کلامی به غیر از کلام وحی و کلام معصومین، قابل نقد است ومی شود با آن برخورد کرد. نپذیرفتن نقد باعث تولید انبوه آثار سست وضعیف وبی محتوا در حوزه ادبیات مذهبی شده است.
مدیر سایت ادب فارسی افزود: سخت گیری ها  در این حوزه کم است، ناظر وجود ندارد، یا اگر وجود دارد ما خبر نداریم. نظام تشویق وتنبیه باید باشد، کسی که خوب این کار را انجام می دهد یک جوری تشویقش کنند وکسی که بد این کار را انجام می دهد تنبیه اش کنند. یعنی‌ بدترین چیز برای حمله به یک باور "دفاع کردن بد از یک باور است". رسانه ها کوتاهی می کنند واین بلایی است که سر ما می‌ آید. این به هر حال جاهای دیگری هم می رود و ادیان دیگر و کشورهای دیگر این را می شنوند و به ما می خندند، اینها را باید درست کنیم.
وی در انتقاد از جشنواره های ادبی مذهبی گفت: جشنواره ها چون عرصه تاخت وتاز آدم های توانا وحرفه ای نیست و معمولاً محل تاخت وتاز جوان هاست آسیب هایش زیاد است.
آثاری که از جشنواره های مذهبی‌ اینگونه بیرون می آید نه شنیده می شود ونه خوانده می شود پس اصلاً کجا ما باید اینها را ببینیم. به خودی خود جشنواره بد نیست ولی سفارشی بودن آن بد است، من قبولش ندارم، اصلاً نباید به جشنواره سفارش داد که کاری را تولید کند .

این گفتگو را به صورت مفصل می توانید در مطلب مرتبط بخوانید.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |