خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

نمایشگاه عکس سجده صاحبنظران در فرهنگسرای نیاوران

پدیدآورنده: به نقل از ایرنا 1392 .12 آذر

برپایی نمایشگاه عکس «سجده صاحبنظران» شامل تصاویر کمتر دیده شده از کربلا و اماکن زیارتی عراق، به دلیل استقبال اقشار مختلف مردم تا اربعین حسینی تمدید شد.
این نمایشگاه که مجموعه آثار محمد خوشرو در دو سال گذشته است، در آستانه عاشورای حسینی در گالری فرهنگسرای بهمن به روی دیوار رفت و به خاطراستقبال بازدید کنندگان تا اربعین حسینی (دوم دی ) ادامه خواهد یافت.
این نمایشگاه که آستان مقدس و نورانی پنج امام همام و چند اماکن متبرکه شیعه درعراق را از دو منظر احساس معنوی یک زائر و نیز زاویه نگاه زیباشناختی هنری به تصویر می کشد، برگزیده ای از مجموعه نفیس کتاب ˈسجده صاحب نظران ˈ است که سال ١٣٩٠ با روایتگری عکس های ˈمحمد خوشرو ˈ در 250 صفحه منتشر شد و حال برخی از آنها برای نخستین بار به نمایش در آمده است.
در این نمایشگاه 36 تابلوی عکس در ابعاد بسیار بزرگ ارائه شده که نماهای باز و بسته ای از ضریح مطهر امام حسین(ع)، بین الحرمین ،بارگاه نورانی حضرت عباس و نیزصحن مقدس مولای متقیان علی ( ع ) در نجف، امام موسی کاظم در کاظمین و امامان همام محمد تقی و علی نقی( ع) در سامرا را به گونه ای روایت می کند که معمولا از نگاه زائران دور می ماند.
«محمد خوشرو» خالق این تصاویر که پس از چندین نمایشگاه عکس موفق در زمینه آبستره و انتزاعی ، چند سالی است دوربین عکاسی‌اش به سمت عتبات عالیات چرخانده و سه کتاب بسیار نفیس با همین رویکرد نیز به چاپ رسانده است، در افتتاحیه این نمایشگاه در فرهنگسرای بهمن گفته بود: زیارتگاه ها و امکان مقدس زیارتی در واقع تجلی کننده افکار و ارادت مسلمانان و دوستداران اهل بیت(ع) هستند؛ به نوعی حاصل تجمیع عشق و ارادت دوستداران اهل بیت (ع) و تخصص افراد در رشته های مختلف است.
به گفته وی این عکس ها ماحصل سفرهای بین سال های 88 تا 90 این هنرمند به عتبات عالیات هستند.
براساس این گزارش، در این آثار در واقع تاریخ معماری اسلامی، از قدیمی ترین ضریح که مربوط به دوران آل بویه است تا آخرین ضریح که توسط استاد فرشچیان طراحی و ساخته شده مرور شده است.
برخی از فعالیت‌های این هنرمند عکاس
خوشرو تاکنون سه کتاب نفیس با رویکرد عکاسی مذهبی شامل «بر آستان رضا ( ع) »،«سجده صاحب نظران» و« نسیم سحر» ارائه کرده است.
خوشرو متولد 1349 است و از سال 1385 آثارش در هشت نمایشگاه انفرادی در گالری های ماه مهر ، اعتماد ، شکوه ، موزه ملک... ونیز رویدادهای جمعی نظیر ˈ تصویر سال ˈ و یا ˈ چشم درون ˈ در موزه هنرهای معاصر و اتفاقا همین روزها در نمایشگاه ˈبه روایت عکاسان معاصر ایرانˈ در گالری پردیس ملت به تماشا درآمده است.

نمایشگاه سجده صاحبنظران که از نوزدهم آبان در گالری بهمن فرهنگسرای بهمن آغاز به کار کرده است تا دوم دی ماه دایر خواهد بود.
1392 .12 آذر / نویسنده: به نقل از ایرنا / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |