خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
اخبار جشنواره کاریکاتور روز قدس

گزارش نشست مطبوعاتی جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز قدس

1393 .9 مهر

نشست مطبوعاتی "اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس" شنبه پنجم شهریور در تهران برگزار شد.

نشست مطبوعاتی "اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس" شنبه پنجم شهریور در تهران برگزار شد.

حسینی‌عارف خبر داد: شرکت 546 اثر از 33 کشور/ رییس خانه کاریکاتور سوریه؛ عضو هیات داوران
دبیر اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز قدس در نشست مطبوعاتی این جشنواره که صبح امروز ـ شنبه پنجم شهریور 1393 ـ در تهران برگزار شد؛ با اشاره به رویکرد امام خمینی(ره) درباره مسئله فلسطین اظهار داشت: حضرت امام(ره) با پایه گذاری روز جهانی قدس دو هدف را دنبال کردند؛ یکی این بود که اصل مسئله فلسطین به فراموشی سپرده نشود بلکه این مسئله در معنوی ترین رویداد مذهبی مسلمانان یعنی جمعه آخر ماه مبارک رمضان تجدید شود.
حجت‌الاسلام «سید علیرضا حسینی‌عارف» افزود: هدف دوم این بود که مسئله فلسطین از سطح دولت ها به سطح ملت ها برده ش  ود و با این اقدام امام(ره) اعلام کردند که این موضوع، مسئله ای نیست که دولت ها بخواهند در نشست هایی مانند کمپ دیوید درباره آن تصمیم گیری کنند، بلکه این مسئله مربوط به ملت های مسلمان است.
وی با بیان این که مردم در راهپیمایی روز قدس بر هر دو هدف حضرت امام(ره) تأکید کرده‌اند، گفت: سال‌ها از آن روز می‌گذرد و این دو مسئله همچنان وجود دارد؛ یعنی هم جنایات اسرائیلی ها ادامه دارد؛ و هم دولت‌های سازشکار اسلامی را می‌بینیم که مفعلانه با رژیم‌ صهیونیستی برخورد می‌کنند.
مدیرعامل خبرگزاری ابنا ادامه داد: بنابراین اهدافی که امام خمینی(ره) در معرفی روز جهانی قدس داشتند، امروز نیز وجود دارد و وظیفه دولت ها، ملت ها، جامعه مدنی، نهادهای ملی، سازمان های بین المللی، مؤسسات هنری و رسانه ها که رکن چهارم دموکراسی هستند، این است که این اهداف را دنبال کنند.
حسینی‌عارف درباره چرایی کار برای روز قدس و فلسطین در قالب هنر گفت: از جهات مختلفی به مسئله فلسطین و روز قدس پ  رداخته می‌شود اما هنر زبان لطیف جهانی است که تمام دنیا بر آن اتفاق نظر دارند، زیرا از درون و فطرت آدمیان می جوشد و با فطرت انسان ها در هر جای دنیا که باشند، ارتباط برقرار می کند.
وی با بیان این که ما نیز در مجمع جهانی اهل بیت(ع) پرداختن به هنر را دنبال کردیم، بیان داشت: در این راستا ما جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص) را برگزار کردیم که با شرکت 898 اثر مواجه شد و با شکوه زیادی در ایام مبعث برگزار گردید و نهادهایی چون حوزه هنری و مرکز توسعه هنرهای معاصر در برگزاری آن همکاری داشتند.
دبیر اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز قدس افزود: برنامه هنری دیگر ما جشنواره شعر سبط النبی الاکبر(ع) بود که دیوان شعر مستقلی درباره امام حسن مجتبی(ع) که پیش از این مشابه آن را نداشتیم، محصول این جشنواره بود که در آن هم شعرای شعر آیینی و هم شعرای جوان حضور داشتند.
حسینی عارف درباره علت برگزاری مسابقه در حوزه کاریکاتور اظهار داشت: کاریکاتور در میان هنرها امتیازاتی دارد که سبب شد ما از میان همه رشته های هنری، رشته کاریکاتور را انتخاب کنیم. 
وی ادامه داد: کاریکاتور سهل الوصول است و راحت تولید می‌شود و به همان اندازه که سهل تولید می شود، در روزنامه ها و رسانه ها نیز به آسانی منتشر و در رسانه ها بازنشر داده می‌شود.
مدیرکل اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) افزود: امروز پس از گذشت 30 سال از شهادت «ناجی العلی» کاریکاتوریست فلسطینی، همچنان کاریکاتورهای وی بازنشر می‌شود.
حسینی عارف درباره سایر امتیازات کاریکاتور نسبت به سایر هنرها گفت: کاریکاتور زبانی جهانی است و رده سنی ندارد و با همه د  ر هر سنی که باشند، ارتباط برقرار می‌کند و برای همه جذابیت دارد.
وی درباره مراحل برگزاری این جشنواره گفت: ما در ابتدای ماه مبارک رمضان امسال، فراخوان جشنواره کاریکاتور را اعلام کردیم و تا مهلت شرکت در جشنواره تا ده مرداد بود.
دبیر اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور روز قدس افزود: مهلت فراخوان یک ماهه در جشنواره های بین المللی کم است اما 546 اثر از 33 کشور و در مجموع 199 نفر در این جشنواره شرکت داشتند که 364 اثر از هنرمندان کاریکاتوریست ایرانی و 182 اثر از دیگر کشورها ارسال شده است.
حسینی عارف با بیان این که جشنواره در دو بخش اصلی و ویژه برگزار شده است، ابراز داشت: بخش اصلی با موضوع قدس و مسئله فلسطین و بخش ویژه با موضوع تحرکات تکفیری برای فراموشی مسئله فلسطین بود زیرا همان روزی که داعش فعالیت خود را آغاز و تشدید کرد، اسراییل حملات گسترده  و ظالمانه خود به غزه را آغاز کرد.
وی افزود: 174 اثر در بخش ویژه و 372 عصر در بخش اصلی شرکت کردند که این هم آمار خوبی است زیرا این تعداد اثر در این بازه زمانی کم و این تعداد شرکت کننده خارجی بی نظیر است و این نشان دهنده آن است که علی رغم خیانت برخی سران کشورهای اسلامی، دل های مردم مسلمان و غیر مسلمان جهان با مردم فلسطین است.
مدیرعامل خبرگزاری ابنا با اشاره به این که 30 درصد از شرکت کنندان در جشنواره خارجی هستند، تصریح کرد: این در حالی است که معمولاً در جشنواره های بین المللی، حضور خارجی ها 20 درصد است و آذربایجان، آرژانتین، افغانستان، اوکراین، ایران، بحرین، بلژیک، برزیل، تاجیکستان، تونس، چین، کلمبیا، کوبا، فرانسه، عراق، قزاقستان، سوریه، سوییس، مراکش، هلند و یونان از جمله کشورهای شرکت کننده در این جشنواره بودند. 
حسینی عارف ادامه داد: از مجموع 546 اثر، 160 اثر به بخش مسابقه راه پیدا کرد و از تاریخ 23 مرداد تا یک شهریور این آثار از طریق سایت جشنواره و خانه کاریکاتور منتشر شد تا آثار کپی یا شرکت کننده در مسابقات پیشین شناسایی شود. 
وی درباره جلسه نهایی داوری و اعضای هیئت داوران گفت: فردا یکشنبه شش مهر، جلسه نهایی هیئت داوران برگزار خواهد شد که «سیدمسعود شجاعی‌طباطبایی» رییس خانه کاریکاتور، «جواد علیزاده» کاریکاتوریست پیشکسوت و کاریکاتوریست انقلابی و «هیکابی دمیرچی» کاریکاتوریست شهیر اهل ترکیه اعضای هیئت داوران جشنواره هستند.
وی افزود: در روز دوشنبه 14 مهر 1393 مراسم اهدای جوایز جشنواره برگزار می شود که آقایان «اختری» رییس کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین و «حسین شیخ الاسلام» مشاور رییس مجلس شورای اسلامی و رییس کمیته حمایت از انتفاضه سخنران اصلی این برنامه خواهند بود.
مدیرکل اطلاع رسانی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) درباره نمایشگاه کاریکاتور روز قدس گفت: این نمایشگاه 8 مهر 1393 در آستانه "روز کودک فلسطینی" در موزه فلسطین ــ واقع در خیابان آیت الله طالقاانی، خیابان بزرگمهر، خیابان برادران شهید مظفر (صبا) ــ افتتاح می شود و تا 21 مهر دایر خواهد بود.
حسینی عارف در پایان خاطرنشان کرد: نهم مهرماه سالروز شهادت نوجوان فلسطینی «محمد الدره» است که به ابتکار کمیته حمایت از انتفاضه و مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و مجلس به عنوان روز حمایت از کودک فلسطینی نام گرفت و امیدواریم غیر از هنرمندان و گرافیست‌ها، دانش آموزان نیز برای بازدید از نمایشگاه و شرکت در اختتامیه جشنواره شرکت داشته باشند تا این روز که تا حدی مغفول باقی مانده است، احیا شود.
وی درباره تعداد منتخبین جشنواره و جوایز آن ها اعلام کرد: سه برنده در بخش ویژه و سه برنده در بخش اصلی خواهیم داشت که جوایز خوبی به آن ها ارائه خواهد شد و جایزه نفر اول در بخش اصلی 1500 دلار و در بخش ویژه 2000 دلار، جایزه نفر دوم در بخش ویژه دو سکه بهار آزادی و در بخش اصلی یک سکه بهار آزادی و جایزه نفر سوم در بخش ویژه یک سکه بهار آزادی و در بخش اصلی یک نیم سکه بهار آزادی است.
دبیر جشنواره نهادهایی همچون خانه کاریکاتور ایران، سایت جامع هنر اسلامی، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، دبیرخانه دائمی مجمع جهانی بیداری اسلامی و معاونت امور بین المللل مجمع جهانی اهل بیت(ع) را از نهادهای همکار در برگزاری این جشنواره معرفی کرد و افزود: در مراسم اختتامیه جشنواره از کتاب و نرم افزار جشنواره که در حمایت از مردم غزه است نیز رونمایی خواهد شد.

مشاور دبیرکل مجمع: یک چهارم شهدای غزه، کودکان و آینده سازان غزه بودند
مشاور دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در امور مجلس در نشست مطبوعاتی "اولین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور روز قدس" که صبح اروز در تهران برگزار شد؛ با اشاره به حضور کودکان و نوجوانان در دفاع از مردم مظلوم غزه اظهار داشت: این آینده سازان ایران اسلامی سالم ترین و پاک ترین نسل ما هستند و دوران مدیریت ما رو به اتمام است و باید آن را به نسل های بعد تحویل بدهیم.

«صفی‌الله رمضان‌خانی» با اشاره به آمار شهدای دانش آموز گفت: تعدادی زیادی از این عزیزان در جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند و در دوران جنگ 50 روزه غزه نیز دانش آموزان امروز با حضور خود در راهپیمایی ها در حمایت از مظلومین غزه حماسه خلق کردند.
وی آگاهی بخشی دانش آموزان از سیاست های کینه توزانه آنان علیه مردم مظلوم فلسطین و جهان اسلام را از جمله اهداف فعالیت های بخش دانش آموزی حمایت از فلسطین دانست و افزود: پیروزی در غزه یکی از برکات روز قدس و یادگار حضرت امام(ره) بود.
مشاور دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) افزود: در دبیرخانه کمیته انتفاضه فلسطین تلاش شد تا نوجوانان فلسطینی و ایرانی حضور مستمر در صحنه داشته باشند تا بتوانیم کودکان جهان را به میدان بیاوریم.
رمضان‌خانی با بیان این که امروز باید در میدان باشیم، تصریح کرد: اگر می‌بینیم آمریکا و همپیمانانش برای نابودی بشار اسد تلاش می‌کنند، هدف اصلی آن‌ها نابودی مقاومت و جمهوری اسلامی ایران است که با حضور مردم نقش بر آب شده است.
وی با اشاره به این که این موفقیت‌ها حاصل تربیت اسلامی بوده است، ابراز داشت: امروزه دشمنان با هزینه های میلیاردی و از طریق جنگ نرم تلاش می‌کنند تا فرزندان ما را از دست ما بگیرند و بنابر این، آن هایی که بهتر بیاندیشند و این موارد را لحاظ کنند، در آینده موفق تر خواهند بود.
مشاور دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با بیان این که گرامی داشت مقاومت 50 روزه در مقابل رژیم فاسد و کودک کش اسراییل در این دبیرخانه پیگیری شده است، گفت: با توجه به آن که یک چهارم از شهدای غزه، کودکان و آینده سازان غزه بودند، برنامه ریزی شد تا زنگ مقاومت در مدارس نواخته شود.
رمضان‌خانی افزود: این زنگ در مدارس نواخته شد و هدف از آن زنده نگه داشتن رشادت های مردم و کودکان غزه بود.
وی با اشاره به روز هشت مهرماه، روز حمایت از کودک فلسطینی خاطرنشان کرد: در اختتامیه اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور حضور کودکان فلسطینی پر رنگ تر خواهد بود و کتاب هایی که مربوط به جشنواره است چاپ و در اختیار مسئولین کشوری و بین المللی قرار خواهد گرفت.
مشاور دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) افزود: امیدواریم مسئولین آموزشی در انتقال فرهنگ مقاومت و روحیه حمایت از مظلومین فلسطینی تلاش لازم را داشته باشند و شاهد حضور دانش آموزان در این نمایشگاه و برنامه اختتامیه باشیم و ان شاء الله ملت فلسطین بتوانند در مقابل رژیم غاصب بایستند و ما نیز با تمام توان هر آن چه داریم در خدمت فلسطینیان قرار خواهیم داد.

1393 .9 مهر / نویسنده: / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |