خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
در مراسم سومین روز در گذشت

اورامی با زبان هنر در تقریب مذاهب اسلامی تلاش بسیار كرد

مراسم سومین روز درگذشت زنده یاد «شاهرخ اورامی» با حضور خیل عظیمی از دوستداران وی روز یكشنبه 24 دی ماه در مسجد ملاویسی سنندج برگزار شد.

 در این مراسم «ماموستا بهمنی» از علمای اهل سنت كردستان در سخنانی با توجه دادن حضار به مفهوم و فلسفه زندگی دنیوی و برشمردن خصوصیات انسان های سعادتمند در دنیای آخرت گفت: امروز در ماتم عزیزی نشسته ایم كه واقعاً برای اهل سنت و مردم كردستان و تمام ایرانی ها شخصیتی قابل احترام وعامل وحدت بود.
وی افزود: از ویژگی های منحصر به فرد او می توان به محبت ودوستی زائدالوصفی كه به حضرت محمد (ص) و خاندان پاكش (علیهم السلام) داشت، اشاره كرد. محبتی كه ناشی ازاقتدا به امام شافعی بود و اشعار بسیار زیبایی را در وصف ائمه اطهار(ع) سرود.
ماموستا بهمنی افزود: اورامی از انسانهای بزرگی بود كه با زبان هنر در راه تقریب مذاهب اسلامی كوشش بسیاری نمود ودیدگاه ها و بیاناتش در راه دوستی مذاهب مورد توجه محافل تقریب قرار می گرفت .
وی ادامه داد: مرحوم شاهرخ اورامی همواره بیان می كرد شیعه و سنی دو بازوی رسول ا... (ص) و دوبال اسلام هستند كه با وجود این دو بازو دین اسلام پیشرفت و ترقی می نماید .
بهمنی با اشاره به این شعر كه « گرچه از هر ماتمی ، ماتمی خیزد / اما فرق دارد هر ماتمی با ماتمی»افزود : وی درتمام مدت حیات خود در مدح وستایش حضرت رسول اكرم (ص) و اهل بیت آن حضرت (علیهم السلام) لحظه ای فروگذار نشد و اشعار زیبایی در وصف پیامبر (ص) و ائمه اطهار سرود.
وی با قرائت پاره ای از اشعار این استاد گرانقدرافزود : اورامی اردات ویژه ای به حضرت فاطمه (س) داشت و همواره عنوان می كرد مشكلی جدی برایم پیش آمده بود كه یك  شب قبل از نماز صبح
حضرت فاطمه(س)  به خوابم آمد و این مشكل حل شد.

بهمنی با اشاره به آثار این هنرمند بزرگ گفت : تألیف آثار متعدد كردی و فارسی، گردآوری آثار شعرای كرد در وصف حضرت علی (ع) و امام حسین (ع) و حضور در برنامه ها ، كنگره ها ، محافل ادبی و هنری و راهنمایی و تربیت جوانانی كه الان خود یك هنرمند هستند بخشی دیگر از عمر پربار این هنرمند و عارف بزرگ است.
در ادامه « حجت الاسلام والمسلمین احمد علی بهاری » نیز به نمایندگی از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تسلیت این ضایعه به مردم كردستان و تمامی هنرمندان ایران گفت : در طول  20 سال گذشته آشنایی با استاد اورامی هیچگاه به یاد ندارم كه ایشان از كسی كینه ای به دل داشته باشند و یا بد كسی را بگوید .
وی افزود: مرحوم اورامی همواره در ذكر با خالق یكتا بود و حتی در سفرهایی كه پیش می آمد و سعادت همراهی ایشان نصیب من می شد، خلوت های شبانه و ذكر  و راز ونیاز های این بزرگوار قابل توصیف نبود.
بهاری افزود : از خصوصیات ویژه استاد اورامی این بود كه همواره به ایرانی بودن و كرد بودن خود افتخار می كرد و پیروی از ائمه اطهار (ع) را وظیفه دینی خود عنوان می نمود .
در ادامه این مراسم پیام تسلیت معاون اول رئیس جمهور، وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی  و رئیس حوزه هنری كشور به مناسبت درگذشت استاد اورامی توسط مجری برنامه قرائت گردید.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |