خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

هم نهادی فرهنگ معماری ایران و شبه قاره هند در عصر گورکانیان

پدیدآورنده: سرویس هنر اسلامی/ داود دادور - پدید آورنده: محمد رضا پور جعفر 1395 .12 فروردین

ارتباط متقابل معماری ایران و هند را به طور کلی در دو عصر قبل از اسلام و بعد از اسلام می‌توان مورد بررسی قرار داد. دوره بعد از اسلام، با حضور اعراب مسلمان بر دره سند که دوام چندانی نداشت، آغاز شد.

ارتباط متقابل معماری ایران و هند به طور کلی در دو عصر قبل از اسلام و بعد از اسلام می توان مورد بررسی قرار داد. در قبل از اسلام از زمان حرکت اقوام آریایی از ایران به طرف شبه قاره هند تا حکومت هخامنشیان، اشکانیان  و ساسانیان هنر معماری شبه قاره هند به دلیل ارتباط سیاسی، اجتماعی، تجاری، فرهنگی و گسترش دامنه حکومت های مذکور تا شبه قاره هند، از هنر و معماری ایران بی بهره نماند. شباهت ستون آشوکا به ستون های هخامنشی و کاخ های ستون دار،  معماری معابد دره

بامیان و آثار هنری غاز آجانتا، که نشانه هایی از هنر اشکانیان و ساسانیان را منعکس می نماید، همه دلایل فیزیکی آشکاری از این ارتباطات هستند.
دوره بعد از اسلام، با حضور اعراب مسلمان بر دره سند در سال 711 میلادی، که دوام چندانی نداشت، آغاز شد. سپس غزنویان ارتباطاتی در قرن 10 و 11 میلادی با هند داشتند. بعدها غوریان در قرون 12 و 13 در آنجا مستقر و آثاری چون مسجد قوت الاسلام و منار قطب را بنا نهادند.

جهت خواندن ادامه مطلب به فایل PDF پیوست موجود در صفحه مراجعه نمایید...

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |