خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها
محمدعلی مجاهدی:

جریان انحرافی در شعر ولایی باید تصحیح شود

محمدعلی مجاهدی گفت: در شعر ولایی بعد از انقلاب انصافا آثاری خلق شده که در سابقه 11 قرنی ما از نظر محتوا و ساختاری، آثاری ماندگار هستند.

این شاعر در همایش «محرم در آیینه ادب و هنر» که در فرهنگسرای آیینه اراک برگزار شد، افزود: برخی از اشعار ولایی ما نه حرمت اهل بیت (ع) را نگه می‌دارند، نه با مؤلفه‌های امری و پرهیزی مطرح در مقوله آسیب‌شناسی شعر عاشورا و نه با بایدها و نبایدهایی که در این ساحت موضوعی مطرح است، مطابقت دارند.

او افزود: جریان انحرافی را که در شعر ولایی ما شکل گرفته، باید تصحیح کرد تا به یک سنت غلط تبدیل نشود.

مدیر انجمن شعر و قصه استان قم اظهار کرد: شاعران جوان در پیمودن پله‌های ترقی عجله نکنند و در محضر استاد بنشینند، تلمذ کنند و مفاهیم و مسائل مورد قبول شیعه را مورد بررسی قرار داده و در شعر خود بپرورانند.

مجاهدی با تأکید بر امانتداری از شعر عاشورایی گفت: شعر آیینی و عاشورایی به راحتی به دست ما نرسیده و خون‌ها در این راه ریخته شده است، بنابراین سعی کنیم شعر ما از آسیب‌ها دور بماند.

این شاعر افزود: شعر باید فاخر باشد و از نظر لفظی، معنا و محتوا بتوان از آن جانبداری کرد؛ وگرنه اگر یک مشت مطلب گزافه و خرافه را سندیت بدهیم و به عنوان سوگ تحویل جامعه دهیم، کار پسندیده‌ای نیست.

مجاهدی با اشاره به نهضت شعر عاشورایی ادامه داد: امروز رسالت خطیری بر عهده داریم و این چشمه زلال بیش از 100 سال است که در بستر تاریخ حرکت کرده و در معرض خس و خاشاک بسیاری قرار گرفته و وظیفه من و شما پیرایش و جدا کردن آلایش‌ها از این زلال شفاف است.

او عنوان کرد: اگر چنین همتی نداریم، حداقل به سراغ منابع دست اول روایی و تاریخی برویم.

او همچنین متذکر شد: شعر عاشورایی قبل از انقلاب به ندرت دیده می‌شد، اما به برکت انقلاب اسلامی با رویکردی که به لایه‌های پنهان عاشورا شده است، شاعران معاصر تا حدی توانسته‌اند برخی ناگفته‌ها را در معرض داوری مخاطبان قرار دهند؛ هرچند بسیاری از مقوله‌ها همچنان ناگفته باقی مانده است.

این شاعر آیینی در پایان شعرهایی در سه پرده غروب عاشورا، کوفه و شام خواند.

همچنین در پایان این همایش از محمد علی مجاهدی و برخی شاعران انجمن ادبی آیینی محراب و انجمن شعر جوان تقدیر شد.

نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |