خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مروری بر زندگی اصغر حاج حیدری شاعر آیینی

اصغر حاج‌حیدری معروف به «خاسته» شاعر پیشکسوت آیینی شب گذشته پس از ماه‌هادسته و پنجه نرم کردن با بیماری، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

اصغر حاج حیدری شاعر مردمی در شب یلدای سال 1324 در خمینی‌شهر متولد شد. او نوجوانی را همراه پدر به شغل دوره‌گردی مشغول بود و جوانی را با کارگری امرار معاش کرد. وی در سال 1357 به استخدام آموزش و پرورش درآمد و در مدارس این شهر مستخدم شد.

اشعار اصغر حاج حیدری(خاسته) نمود و نماد اقبال عمومی به شعرهای محلی با گویش است و از این نظر سروده‌های محلی وی را باید سدی در برابر میرایی این گویش و تشویق نسل جوان شاعر به سرودن اشعار محلی دانست.

وی پایه‌گذار ادبستان دانش آموزی صفا بود و شاعرانی مثل سعید بیابانکی، محسن نیکنام، محمدحسین صفاریان، جواد زهتاب، حسین حاج هاشمی، منیره سلطان‌پور، ملیحه احمدی، مطهره عباسیان، الهام عمومی و... پا به عرصه ادب گذاشتند.

خاسته بنیانگذار و دبیر کنگره بزرگ میلاد آفتاب بود که 18 سال در خمینی شهر پذیرای شاعران کشور می شد. از جمله افتخارات وی بنیانگذاری سوگواره ادبی ثارالله و برپایی محافل بصیرت حسینی  نیز بوده است.

از او مجموعه‌های «دشت شبنم»، «عطر گندم»، «مهر مردم»، «کلوزه 1» و «نمکدون» منتشر شد و مجموعه «خورشید در مغاک» را گردآوری کرد.

به گزارش فارس، مراسم تشییع این شاعر مردمی امروز 25 آذر ساعت 14  از روبروی مغازه اش در خمینی شهر خیابان امام شمالی، چهارشنبه بازار به سمت گورستان باولگان انجام می‌شود.

نمونه شعر خاسته:

رفته است اما نه از یاد شما

بلکه از شهر غم آباد شما

زندگی جوشد زخاکش تا ابد

هرکه مانَد زنده در یاد شما

شمع بود و صبحدم خاموش شد

آنکه اشکش بود فریاد شما

بر مزارش چون نشینی شاد باش

شاد باشد با دل شاد شما

آی مردم مرگ هم خود زندگی ست

هست مردن نیز میلاد شما

پرده پرده نقش از ویرانی است

خواجه بر ایوان آباد شما

چاره ساز ما در این غربت سرا

سوره ی حمد است و امداد شما

یا محمد(ص) خاسته روز حساب

هست امیدش به اولاد شما


نظر: 0 /

عدم نمایش نظرات

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |