خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

واکنش وزیر ارشاد به حاشیه‌های فیلم «رستاخیز»

ادعای خسارت 40 میلیارد تومانی از کجا درآمد؟!

پدیدآورنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی 1395 .14 شهریور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: علیرغم اینکه فیلم «رستاخیز» از نظر برخی از جمله حوزه علمیه ۲۵ اشکال دارد ما یک اشکال را مورد توجه قرار دادیم. تیم سازنده از ابتدا به ما گفتند که نظر همه مراجع را گرفته اند در حالی که این کار را نکرده بودند.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه همایش «تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید» در جمع خبرنگاران درباره این سوال که شکایت تیم سازندگان فیلم سینمایی "رستاخیر" چه شد؟ گفت: این فیلم هم مانند برخی فیلم های دیگری است که به آنها اصلاحیه می زنیم بر آن هم وارد شد.

وی ادامه داد: روی برخی از فیلم ها ده‌ها اصلاحیه اعمال می شود و سازندگانشان هم هیچ مشکلی ندارند. آقایان می گویند شورا مجوز داده بود و بعد از آنکه مجوز داده شده در چند سینما اکران شده و شما آن را لغو کرده اید. ادعای خسارتشان در مورد این ماجرا است.

وزیر ارشاد افزود: علیرغم اینکه فیلم «رستاخیز» از نظر برخی از جمله حوزه علمیه 25 اشکال دارد اما ما یک اشکال را مورد توجه قرار دادیم. تیم سازنده از ابتدا به ما گفتند که نظر همه مراجع را گرفته اند در حالی که این کار را نکرده بودند. ما هم به آنها گفتیم به هر حال تنها اشکالی که ما به شما داریم نشان دادن چهره حضرت ابوالفضل (ع) است که آن را به صورت نورانی نشان بدهید و دیگر هیچ مشکلی وجود ندارد. حالا آقایان حاضر نیستند این کار را انجام بدهند و رفته اند شکایت کرده و ادعای خسارت کرده اند.

خسارت 40 میلیارد تومانی در میان نیست
به نوشته فارس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره پراخت وزارت ارشاد توسط از سوی قوه قضائیه در راستای خسارت به سازندگان فیلم «رستاخیز» گفت: نه، اصلا چنین چیزی نیست. بحث 40 میلیارد تومان در میان نیست.

دکتر جنتی توضیح داد: 57 درصد از بودجه این فیلم با مشارکت کسانی تأمین شده که اصلا دنبال برگشت پولشان نیستند. 35 درصد این مبلغ از نیکوکاران کویتی تأمین شد که بنده خودم یکی از کسانی بودم که بیشترین تلاش را کردم تا آنها را برای حمایت از این فیلم دعوت کنم.

وی ادامه داد: 22 درصد از هزینه فیلم هم توسط خیری در داخل کشور تامین شده است حالا تیم سازنده بدنبال چه چیزی از باقی این 57 درصد هستند. به نظر می رسد آنها بیشتر به دنبال مسائل مادی موضوع هستند تا مسائل معنوی!

اعای خسارت 40 میلیارد تومانی از کجا درآمد؟!
شایان ذکر است فیلم سینمایی رستاخیز به کارگردانی «احمدرضا درویش» و تهیه کنندگی «علیقلی زاده» با موضوع قیام عاشورا، انتقادهای فراوانی را در بین مورخان، هنرمندان و متدینان جامعه برانگیخت. این انتقادات که با واکنش مراجع عظام تقلید روبرو شد به تعلیق موقت فیلم تا رفع اشکال انجامید؛ اما هنوز عوامل آن، حاضر به رفع اشکال اصلی آن (عدم نمایش چهره بازیگر نقش حضرت ابوالفضل التماس علیه السلام) نشده اند!

اکنون، در حالی که پرفروش ترین فیلمهای تاریخ سینمای ایران ــ یعنی "محمد رسول الله(ص)" و "من سالوادور نیستم" ــ حتی به رقم بیست میلیارد نیز در گیشه دست نیافته اند، مشخص نیست خبر ادعای چهل میلیارد خسارت از کجا در آمده است.

1395 .14 شهریور / نویسنده: خبرگزاری ابنا / سرویس هنر اسلامی / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |