خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

معرفی کتاب «زمینه اجتماعی تعزیه و تئاتر در ایران»

پدیدآورنده: سایت خبری خیمه 1389 .11 شهریور

کتاب «زمینه اجتماعی تعزیه و تئاتر در ایران» در دو بخش «پیش از اسلام» و «پس از اسلام» به بررسی نمایش در ایران می‌پردازد. در بخش «پیش از اسلام»، «آیین اهریمنی در تبت» و «خدایان نقابدار» و در بخش «پس از اسلام»، «درام دینی تعزیه» و «سوگ سیاوش» مورد پژوهش قرار گرفته است.

کتاب «زمینه اجتماعی تعزیه و تئاتر در ایران» در دو بخش «پیش از اسلام» و «پس از اسلام» به بررسی نمایش در ایران می‌پردازد.

در بخش «پیش از اسلام»، «آیین اهریمنی در تبت» و «خدایان نقابدار» و در بخش «پس از اسلام»، «درام دینی تعزیه» و «سوگ سیاوش» مورد پژوهش قرار گرفته است.

در این کتاب ماهیت و کیفیت نوع نمایشی که در ایران پیش از اسلام متداول بود، بررسی می‌شود. در ضمن کوشش می‌شود علل از رونق افتادن آن در ایران بعد از روشن شود.

بررسی موجبات اجتماعی و فرهنگی ظهور و رونق تعزیه و تئاتر در ایران، کمتر مورد توجه بوده از دیگر نکاتی است که به آنها پرداخته می‌شود.

در پیشگفتار این کتاب به این نکته اشاره شده است که :«کم نیست تحقیقات استواری که تا کنون ایرانیان و بیگانگان در باب پیشینه هنرهای نمایشی در ایران و تاریخ و ساختار تعزیه کرده‌اند و قصد نگارنده البته تکرار آن سخنان نیست؛ اما به گمانم ماهیت و کیفیت آن نمایش‌ها و موجبات اجتماعی و فرهنگی ظهور تعزیه و تئاتر در ایران کمتر مورد توجه بوده است و این همان چیزی است که پرداختن به آن هدف نگارنده در این کتاب است.»

این کتاب با قیمت ۲۹۰۰ تومان و در شمارگان ۲۲۰ نسخه به چاپ رسیده است.

1389 .11 شهریور / نویسنده: سایت خبری خیمه / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |