خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

گفتگویی درباره سریالهای تاریخی و مذهبی

اكبر نبوي، مستندساز و منتقد سينما

پدیدآورنده: به نقل از سینما خبر 1392 .21 آبان

بعد از درخشش نقش اول فريبرز عرب نيا در سريال هاي تاريخي – مذهبي ويژه محرم و واقعه عاشورا بازي "امين تارخ" در سريال «معصوميت از دست رفته» قابل توجه است.

اكبر نبوي، مستندساز و منتقد سينما ادر گفتگوي اختصاصي با خبرنگار سينماخبر با اشاره به اينكه از ميان سريال هاي تاريخي – مذهبي ويژه ايام محرم و واقعه عاشورا سريال "مختارنامه" به لحاظ متن و هم به لحاظ كارگرداني بسيار قوي كار شده است عنوان كرد :‌ داوود ميرباقري بعد از ساخت سريال «امام علي ع» و «معصوميت از دست رفته» در مختارنامه تمام آن تجربيات دو سريال مذهبي – تاريخي گذشته خود را به كار گرفته و به همين دليل به لحاظ كارگرداني «مختارنامه» نسبت به آن دو سريال داراي ارزش بيشتري است.

وي با اشاره به اينكه در متن سريال «معصوميت از دست رفته» ، درامي عاشقانه را شاهد بوديم كه در متن فيلمنامه مختارنامه كمرنگ تر بود ادامه داد : با اينكه در سريال «معصوميت از دست رفته» يك درام عاشقانه را شاهد بوديم و طبيعتا بايد كار جذابتري در مي آمد اما به لحاظ متن نسبت به سريال «مختارنامه» بسيار ضعيف كار شده است.

اين منتقد سينما و تلويزيون ، در بين سريال هاي مناسبتي قوي و موفق ويژه ايام محرم و واقعه عاشورا بعد از سريال مختارنامه به سريال «شب دهم» به كارگرداني حسن فتحي اشاره كرد و افزود : سريال «شب دهم» قصه معاصري است كه از يك فضاي داستاني شروع و با يك شيب منطقي به لحاظ درام وارد فضاي جديدي مي شود و يك مراحل سلوكي را براي قهرمان داستان (حسين ياري) در نقش «حيدر» طراحي كردند که در نهايت داستان سرانجام مناسبي پيدا مي كند .

نبوي با بيان اينكه متن و كارگرداني سريال "فرستاده" از ديگر كارهاي تلويزيوني ويژه اين ايام به صورت ضعيف كار شده است تصريح كرد : سريال فرستاده به كارگرداني جواد شمقدري به لحاظ ساختار اعم از فرم و محتوا كاري نزديك به متوسط است.

 نبوي با اشاره به اينكه متن فيلمنامه بهرام بيضايي در فيلم سينمايي "روز واقعه" پخته تر از كارگرداني شهرام اسدي است افزود : با يك فيلمنامه خوب و كارگرداني متوسط مي توان يك فيلم متوسط نزديك به خوب ساخت و اين قاعده در فيلم سينمايي (روز واقعه) پديدار شد.

وي ضمن بيان فوق ادامه داد : از شهرام اسدي فيلم هاي سينمايي بسياري ديديم اما هيچكدام به قوت «روز واقعه» نبوده است؛ بنابراين روز واقعه از بهترين كارهاي تلويزيوني و سينمايي شهرام اسدي است.

نبوي با اشاره به اين نكته كه فيلم سينمايي «شب دهم» به كارگرداني مجتبي راعي به لحاظ يك كار معاصر فيلم مورد قبولي بوده است گفت: اگر از كارهاي سينمايي معاصر مستثني قائل شويم تنها كار سينمايي تاريخي – مذهبي موفق تا به امروز "روز واقعه" است.

وي در پاسخ به اين سوال مبني بر اين كه در كدام فيلم تلويزيوني تاريخي – مذهبي ويژه اين ايام ، بازيگر به خوبي ايفاي نقش كرده است عنوان كرد : در سريال مختارنامه علاوه بر نقش اول اين فيلم (فريبرز عرب نيا) بازيگراني همچون فريبا كوثري ، نسرين مقانلو ، رضا رويگري ، فرهاد اصلاني ، رضا كيانيان و رحمان باقري و... به خوبي ايفاي نقش كردند.

اين منتقد با اشاره به اينكه فريبرز عرب نيا با توجه به طولاني بودن زمان فيلمبرداري بازي يك دست و توانمندي از خود ارائه داده است، افزود : بعد از درخشش نقش اول فريبرز عرب نيا در سريال هاي تاريخي – مذهبي ويژه محرم و واقعه عاشورا ، بازي "امين تارخ" در سريال «معصوميت از دست رفته» قابل توجه است.

1392 .21 آبان / نویسنده: به نقل از سینما خبر / نظر: 0 /

نظرات:

بازخورد مطلب:

خانه | تماس | درباره ما |