خانه مبانی نظری خوشنویسی صنایع دستی نقاشی و نگارگری تعزیه و نمایش سینما و تلویزیون معماری شعر و ادبيات هنر جدید جشنواره ها

مسجد پاریس؛ بنایی باشکوه با معماری غنی اسلامی

مسجد بزرگ پاريس بزرگترين مسجد فرانسه و سومين مسجد بزرگ اروپا محسوب مي شود كه ارتفاع مناره آن به 33 متر مي رسد، اين مسجد باشكوه به منظور تقدير از سربازان مسلمان جنگ سا

مسجد بزرگ پاریس بزرگترین مسجد فرانسه و سومین مسجد بزرگ اروپا محسوب می شود که ارتفاع مناره آن به 33 متر می رسد، این مسجد باشکوه به منظور تقدیر از سربازان مسلمان جنگ ساخته شد.

این مسجد پس از جنگ جهانی اول به نشانه قدردانی از مسلمانانی که در جنگ برای فرانسه شرکت کرده و 100 هزار نفر آنها در جنگ علیه آلمان جان خود را از دست دادند، ساخته شد.

با تصویب مجلس فرانسه مبلغ پانصدهزار فرانک به این امر اختصاص یافت. بلافاصله کمیسیون اجرایی شامل چندتن از شخصیتهای فرانسوی شروع به کار کرد.

 انجمن شهر پاریس نیز زمین بزرگ و ممتازی به مساحت 7500 مترمربع در منطقه پنج شهرداری اهدا کرد که در کنار باغ گیاه شناسی، موزه تاریخ طبیعی و بیمارستان قدیمی قرار دارد.

مسجد جامع پاریس دارای معماری به سبک مدجن است، اصطلاحی که برسبک متمایز معماری مسلمانان اسپانیا پس از فتح آن به دست مسیحیان اطلاق می شود. این مسجد دارای یک مناره است که بلندای آن به 33 متر می رسد. در این مسجد از چوب گردو و سدر ساخته شده و با اصیل ترین اسلوبهای اسلامی تزئین شده است.

 گاستون دومرگ رئیس جمهور وقت فرانسه این مسجد را 15 ژوئیه 1926 افتتاح کرد و اولین نماز جماعت در همان تاریخ در این مسجد اقامه شد. احمد العلوی امامت نخستین نماز جماعت را در این مسجد برعهده داشت.

حاکم تونس کاشی های حمام و پادشاه مصر نیز منبر مسجد را هدیه کردند. در ابتدای امر حمایت مالی این مسجد را پادشاه مراکش برعهده داشت، اما در سال 1957 از سوی وزیر خارجه فرانسه به الجزایر سپرده شد.


این مسجد در زمان اشغال کشور فرانسه توسط آلمان، به عنوان مکانی برای تقویت نیروهای مقاومت مسلمان فرانسوی در نظرگرفته شد. نیروهای مبارز الجزایری نیز برای حمایت از چتر بازان انگلیسی و پناه دادن آنها، از این مکان استفاده می کردند.

این مسجد در امور بسیاری از جمله ارتباط با دولتها و نمایندگیهای سیاسی کشورهای مسلمان و غیرمسلمان، امور ازدواج و طلا ، جلسات مشاوره، سازماندهی و اقامه نمازها و سفر حج، تبلیغ و ارشاد، انجام اعمال ماه رمضان، نظارت بر ذبح اسلامی، انجام مراسم خاکسپاری مسلمانان، کمک به محرومان و خانواده های بی سرپرست، زندانیان و بیماران، برگزاری اجلاسها، طرح مباحث ادیان توحیدی ، خدمات کتابخانه و تشکیل جلسات آموزشی تفسیر، حدیث، فقه و تاریخ و تمدن فعالیت دارد.

مسجد پاریس علاوه بر شبستان دارای مدرسه، کتابخانه، سالن کنفرانس، رستوران، چایخانه، حمام و فروشگاه است.
 
 
منبع: خبرگزاری مهر
 
 

 

عدم نمایش نظرات

خانه | تماس | درباره ما |